› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Jakie rośliny pachną wieczorem najpiękniej, najmocniej i najdłużej?

› bieżące ponad rok temu    13.05.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Trawnik to nie tylko ozdoba ogrodu, lecz przede wszystkim miejsce, gdzie podczas zabaw i wypoczynku spędzamy większą część czasu.

Pośród roślin sezonowych znajdziemy kilka atrakcyjnych gatunków, dzięki którym wieczorny relaks może być prawdziwie zmysłowym doznaniem. Warto więc, by wokół tarasu i w pobliżu innych kącików wypoczynkowych nie brakowało np. petunii i heliotropów. Kupujemy już kwitnące rośliny, więc zapach w ogrodzie mamy od razu. Możemy posadzić je w pojemnikach w żyznym, przepuszczalnym podłożu (najlepsza jest ziemia kompostowa z dodatkiem utrzymujących wilgotność hydrożeli) albo w gruncie.

Rośliny te regularnie podlewane i zasilane będą czarować nas aż do późnej jesieni. Natomiast na aromaty kwiatów maciejki i tytoniu trzeba nieco poczekać. Wysiewamy je wiosną do gruntu, np. pod oknami domu i wzdłuż ścieżek. Niektóre (groszki pachnące) mogą się piąć po kratkach. Z bylinowych gatunków polecam floksy wiechowate – jeśli ścinamy ich starzejące się kiście, a rośliny rosną w półcieniu, tworzą kwiaty tygodniami.

 

na fotografii: Dziwaczek jalapa

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) Wyjątkowo wytrzymała roślina. Wysiewana do gruntu w maju szybko osiąga metrową wysokość. Kwiaty ma różowe, żółte, czerwone lub białe, często wielobarwne. Zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna, ale jej karpy można wykopać późną jesienią i przechować w chłodnej piwnicy do następnego sezonu.

 

na fotografii: Floks wiechowaty

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) To obficie kwitnąca długowieczna bylina, niezastąpiona na letnich rabatach. Wieczorem szczególnie efektownie prezentują się odmiany o kwiatach białych. Floks lubi żyzną glebę i obfite podlewanie. Dłużej kwitnie w półcieniu niż w pełnym słońcu. Pięknie wygląda np. w połączeniu z różowym kosmosem i jeżówką purpurową.

 

na fotografii: Groszek pachnący

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) Wspaniale okrywa ogrodzenia z siatki i inne podpory. Rośliny wysiewamy od końca kwietnia do połowy maja wprost do gruntu. Usuwajmy im przekwitłe kwiaty, aby jak najdłużej, nawet do późnej jesieni, pojawiały się nowe. Groszek lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i bogatych w próchnicę.

 

na fotografii: Petunia

Petunia (Petunia) Słodko i szczególnie mocno pachną tradycyjne odmiany o prostych pędach i dużych kwiatach oraz fioletowe długopędowe surfinie (wybierając odmianę, warto to sprawdzić). Petunia potrzebuje sporo słońca. Zwykle sadzimy ją na balkonach, ale dobrze też rośnie w gruncie, w próchnicznej, zasobnej ziemi. Kwitnie do przymrozków.

Tytoń (Nicotiana x sanderae) Ma zarówno wysokie, jak i karłowe odmiany, o kwiatach białych, czerwonych, a nawet zielonkawych. Uprawiany z rozsady wysiewanej w szklarence w marcu zakwita pod koniec czerwca, a siany w maju do gruntu – miesiąc później. Nie jest wymagający. Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu na próchnicznej, wilgotnej glebie.

 

na fotografii: Tytoń

Maciejka (Matthiola longipetala) Wygląda skromnie, ale za to jak pachnie! Warto wysiewać ją w wielu miejscach w ogrodzie (wówczas każdy powiew wiatru będzie przynosił jej wspaniały zapach) i kilka razy w ciągu sezonu, by dłużej nią się cieszyć. Najlepiej sprawdza się, gdy rośnie w niedużych skupiskach, w miejscach o wystawie wschodniej lub zachodniej.

 

źródło: www.wnetrza.onet.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.