› bieżące |
ponad rok temu
27.05.2019 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Coraz więcej osób decyduje się w domu chodować gady lub płazy. Potrzebują one oczywiście odpowiedniego terrarium a także szeregu różnych akcesoriów, które pozwolą zapewnić zwierzętom i bezpieczeństwo, i odpowiednie warunki. Najczęściej spotyka się terraria szklane, z OSB czy płyty meblowej. Mają one swoje wady i zalety oraz są adresowane konkretnym wymaganiom.
Zakup węża, żółwia czy kameleona jest stosunkowo prosty i bardzo często ulegamy emocjom. Najpierw należałoby sprawdzić, jakich warunków lokalowych dany gatunek wymaga. Dostosowane terraria różnią się wielkością oraz materiałami, z jakich zostały wykonane. Z drugiej strony mają odmienną funkcjonalność i estetykę. Najważniejsze będą jednak potrzeby zwierzaka.
To najpopularniejsze terraria na tynku. Przede wszystkim modele z https://zooart.com.pl/pol_m_Gady-i-plazy_Terraria-i-akcesoria_Terraria-4364.html dostępne są w różnych rozmiarach i dzięki temu bez problemu można je dopasować do ilości miejsca, jakim dysponujemy a z drugiej strony do potrzeb zwierzęcia. Najlepiej terraria szklane sprawdzają się przy małych zwierzętach. Praktyczne modele mają szereg zalet - przede wszystkim są estetyczne i pozwalają obserwować zwierzę z każdej strony. Poza tym łatwo się je czyści, a zastosowany żwirek bentonitowy pochłania zapachy. Warto jednak pamiętać, że to droga inwestycja, jest ciężkie, a łatwa do zarysowania powierzchnia wymaga ostrożności.
Te propozycje są tańsze od szklanych i wiele osób samodzielnie buduje odpowiedniej wielkości konstrukcje. Z zasady z OSB tworzy się trzy ścianki, a frontowa wykonana jest ze szkła. Jedną z ważniejszych zalet tego typu terrarium jest to, że dobrze trzyma temperaturę i jest dedykowane zwierzętom o różnych wielkościach. Wiele osób podkreśla jednak, że jest mniej estetyczne, ciężkie i trudnego wyczyszczenia. Podobne terrarium można wykonać również w płyty meblowej. To także idealny pomysł, by wkomponować je w konstrukcję mebli. Warto jednak pamiętać, że płyta meblowa ma niską odporność na wilgoć, więc nie należy przygotowywać go dla zwierząt, które wymagają wysokiej wilgotności powietrza.
Coraz większa popularnością cieszą się terraria z tworzywa sztucznego. Są tańsze i lżejsze od szklanych propozycji, odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym designie, to terraria z tworzyw sztucznych nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, a sam materiał może się odkształcać i pękać w czasie eksploatacji.
Terraria dedykowane są różnym gatunkom zwierząt lądowych. Wymagają więc bardzo dobrej wentylacji i zazwyczaj otwory umieszcza się we frontowej ściance oraz w zadaszeniu. Sprawdzają się również ażurowe ściany z siatki dedykowane zwierzętom, które potrzebują przewiewnego lokum. Kolejnym aspektem stają się również wymiary, które muszą być dopasowane i do wielkości zwierzęcia, i jego aktywności. Na przykład wąż będzie potrzebował wąskiej i długiej przestrzeni, jeżyk małego terrarium, a pająk niewielkiego o kwadratowym kształcie. Poza tym niezbędny będzie cały szereg różnych akcesoriów, które z jednej strony sprawiają, że po prostu wyglądają one ładniej. Z drugiej - stanowią również pewnego rodzaju atrakcje dla zwierząt. Sprawdzają się na przykład ścianki dekoracyjne lub skały ze styropianu i gipsu, które maluje się nietoksycznymi farbami. W pewien sposób imitują one również naturalne środowisko zwierząt. Poza tym niezbędna będzie grzałka do terrarium na przykład w postaci maty grzewczej, żarówki lub kabla.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |