› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
I co zrobić? Kierownik wpłacił dwa klocki na kampanię i co mu zrobią? ~ smutne miasto Proszę sobie obejrzeć harmonogram zajęć na krytej pływalni przy ul. Robotniczej ~ PatWszystko zależy od godziny, ale jak są szkoły to jest po pływaniu. ~ motylChodzę na basen w godz. 12.20 -15.00 i na ogół są w tym czasie 2-3 tory wolne ~ maka47Jest naprawdę żle. Chodzę na basen co tydzień iciągle tory zajęte ~ nonaDzieci też są mieszkańcami tego miasta. ~ wswChodzę na basen regularnie, faktycznie jest czasami trochę tłoczno po 3 - 4 osoby na torze, ale... ~ loopTo miał być basen dla mieskańcow, a nie na jakieś zawody. ~ AntyProponuje wygonić wszystkie szkółki, wtedy tory będą wolne. Wasze dzieci nie będą umiały... ~ Tomek Mieszkam w pobliżu tej niecki. Mógłbym w klapkach nawet tam iść ale nie chodzę. Woda zimna i... ~ Bartoszz Z zajęciem torów to prawda. Są grupy, które zajmują jednocześnie trzy tory. Pod nadzorem... ~ ArturTy maruda jak nie masz gdzie popływać bo tory są zajęte przez dzieci to sobie na rzece Elbląg... ~ ObserwatorChodzę na basen regularnie 2 razy w tyg. Jeszcze nie miałem sytuacj zeby nie udalo mi sie... ~ UziBrawo za poruszenie tematu. Problem jest. Harmonogram ze strony internetowej odnośnie zajetosci... ~ Kozka No rzeczywiście kultura.. Pismo zaczynające się od zwrotu Brudasie. Jestem ciekawa kto te... ~ Oburzona Łaża nie wiadomo gdzie w centrum, idzcie pod most na Modrzewinę tam to syf jest straszny i wielu... ~ elblążaninBłagam zajrzyjcie od strony ogrodu na wysokości przed posesją Łódzka 30 ~ potrzebna interwencjaZapraszam na parking przy ul. Kwiatkowskiego jedno wysypisko śmieci. Ciekawe komu wystawią mandat... ~ qaz

Jakie terrarium wybrać?

› bieżące 20 dni temu    27.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie terrarium wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się w domu chodować gady lub płazy. Potrzebują one oczywiście odpowiedniego terrarium a także szeregu różnych akcesoriów, które pozwolą zapewnić zwierzętom i bezpieczeństwo, i odpowiednie warunki. Najczęściej spotyka się terraria szklane, z OSB czy płyty meblowej. Mają one swoje wady i zalety oraz są adresowane konkretnym wymaganiom.

 1. Warunki dla zwierzaka
 2. Popularne szklane terraria
 3. Lekkie terraria z OSB
 4. Tworzywa sztuczne
 5. Miejsca dla zwierząt lądowych

Warunki dla zwierzaka

Zakup węża, żółwia czy kameleona jest stosunkowo prosty i bardzo często ulegamy emocjom. Najpierw należałoby sprawdzić, jakich warunków lokalowych dany gatunek wymaga. Dostosowane terraria różnią się wielkością oraz materiałami, z jakich zostały wykonane. Z drugiej strony mają odmienną funkcjonalność i estetykę. Najważniejsze będą jednak potrzeby zwierzaka.

Popularne szklane terraria

To najpopularniejsze terraria na tynku. Przede wszystkim modele z https://zooart.com.pl/pol_m_Gady-i-plazy_Terraria-i-akcesoria_Terraria-4364.html dostępne są w różnych rozmiarach i dzięki temu bez problemu można je dopasować do ilości miejsca, jakim dysponujemy a z drugiej strony do potrzeb zwierzęcia. Najlepiej terraria szklane sprawdzają się przy małych zwierzętach. Praktyczne modele mają szereg zalet - przede wszystkim są estetyczne i pozwalają obserwować zwierzę z każdej strony. Poza tym łatwo się je czyści, a zastosowany żwirek bentonitowy pochłania zapachy. Warto jednak pamiętać, że to droga inwestycja, jest ciężkie, a łatwa do zarysowania powierzchnia wymaga ostrożności.

Lekkie terraria z OSB

Te propozycje są tańsze od szklanych i wiele osób samodzielnie buduje odpowiedniej wielkości konstrukcje. Z zasady z OSB tworzy się trzy ścianki, a frontowa wykonana jest ze szkła. Jedną z ważniejszych zalet tego typu terrarium jest to, że dobrze trzyma temperaturę i jest dedykowane zwierzętom o różnych wielkościach. Wiele osób podkreśla jednak, że jest mniej estetyczne, ciężkie i trudnego wyczyszczenia. Podobne terrarium można wykonać również w płyty meblowej. To także idealny pomysł, by wkomponować je w konstrukcję mebli. Warto jednak pamiętać, że płyta meblowa ma niską odporność na wilgoć, więc nie należy przygotowywać go dla zwierząt, które wymagają wysokiej wilgotności powietrza.

Tworzywa sztuczne

Coraz większa popularnością cieszą się terraria z tworzywa sztucznego. Są tańsze i lżejsze od szklanych propozycji, odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym designie, to terraria z tworzyw sztucznych nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, a sam materiał może się odkształcać i pękać w czasie eksploatacji.

Miejsca dla zwierząt lądowych

Terraria dedykowane są różnym gatunkom zwierząt lądowych. Wymagają więc bardzo dobrej wentylacji i zazwyczaj otwory umieszcza się we frontowej ściance oraz w zadaszeniu. Sprawdzają się również ażurowe ściany z siatki dedykowane zwierzętom, które potrzebują przewiewnego lokum. Kolejnym aspektem stają się również wymiary, które muszą być dopasowane i do wielkości zwierzęcia, i jego aktywności. Na przykład wąż będzie potrzebował wąskiej i długiej przestrzeni, jeżyk małego terrarium, a pająk niewielkiego o kwadratowym kształcie. Poza tym niezbędny będzie cały szereg różnych akcesoriów, które z jednej strony sprawiają, że po prostu wyglądają one ładniej. Z drugiej - stanowią również pewnego rodzaju atrakcje dla zwierząt. Sprawdzają się na przykład ścianki dekoracyjne lub skały ze styropianu i gipsu, które maluje się nietoksycznymi farbami. W pewien sposób imitują one również naturalne środowisko zwierząt. Poza tym niezbędna będzie grzałka do terrarium na przykład w postaci maty grzewczej, żarówki lub kabla.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.