› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Jesteśmy liderem. Inne województwa daleko w tyle

› biznes ponad rok temu    17.09.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Jesteśmy liderem. Inne województwa daleko w tyle

Nie zawsze jest tak, że jesteśmy najgorsi, osiągamy najsłabsze wyniki i mieścimy się na końcach rankingów. Okazuje się, że jest coś, w czym wyprzedzamy pozostałe regiony Polski, a bierze się to z dbałości samorządów i troski mieszkańców.

Nasze województwo może i nie jest najprężniej rozwijającym się regionem Polski, ale mimo wszystko, mieszkańcy dbają o otaczające nas środowisko, dzięki czemu pod względem selektywnej zbiórki odpadów (tzw. biodegradowalnych) jesteśmy niedoścignięci dla innych województw. Aż 72 procent gmin w warmińsko-mazurskim prowadzi selektywną zbiórkę odpadów.

W skali całego kraju, średnio 53 procent gmin podejmuje te działania. U naszych wschodnich sąsiadów – województwie podlaskim – zaledwie 31 procent gmin (najgorszy wynik w całym kraju) prowadzi zbiórkę odpadów biodegradowalnych, a w województwie pomorskim zaledwie 43 procent gmin! Tuż za nami, ze wskaźnikiem 67 procent prowadzi województwo śląskie.

Skąd takie rozbieżności? Wszystko zależy od decyzji samorządów lokalnych i wojewódzkich. Niewiele osób wie, że selektywna zbiórka bioodpadów nie jest wymagana przez Ministerstwo Finansów. Założeniem resortu jest przede wszystkim segregacja przez gminy odpadów w kategoriach: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. W ustawie nie ma nic na temat odpadów biodegradowalnych, dlatego specjalne pojemniki do ich gromadzenia są rzadkością. W związku z tym można zastanawiać się, co dzieje się z tymi bioodpadami?

Od 2016 roku w gminach mają pojawiać się nowoczesne spalarnie śmieci. W kilku miastach Polski firmy działające w branży energetycznej planują budowy lub już realizują elektrociepłowni, gdzie głównym „paliwem” mają być odpady komunalne. Cały czas wiele gmin odpady biodegradowalne najzwyczajniej składuje lub przetwarza np. na kompost, bądź też wykorzystuje w inny sposób.

Warto przypomnieć, że jak wynika z przyjętych przez nas unijnych zobowiązań, do 2020 roku nasz kraj ma radykalnie ograniczyć ilość składowanych bioodpadów. Ustawa sprzed 4 lat o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że gminy mają ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania do dnia 16 lipca 2020 roku – do nie więcej niż 35 procent wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.

Obecnie ustawa „śmieciowa” nie nakłada obowiązku na gminy aby organizowały selektywne zbiórki bioodpadów, ale jedynie do ograniczenia masy bioodpadów przeznaczonych do składowania.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Waldik
ponad rok temu ocena: 60%  3
Śmiać się, czy płakać? W najważniejszych rankingach to bagienne województwo jest na szarym końcu, np. największe bezrobocie, największy odsetek ludzi żyjących w ubóstwie, najniższa średnia zarobków.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hd
ponad rok temu ocena: 67%  2
Ten zabiedzony syf nie jest naszym województwem.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alvaro
ponad rok temu ocena: 58%  1
dobrze, że redakcja potrafi wyciągnąć zarówno plusy jak i minusy tego miasta. nie możemy popadać w jakąś paranoję!
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.