› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Jeżeli masz kota, tych roślin w domu unikaj!

› bieżące ponad rok temu    7.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jeżeli masz kota, tych roślin w domu unikaj!

Jeśli zdecydowałeś się zaopiekować kotem, pora dostosować przestrzeń tak, by odpowiadała jego potrzebom. Właściwe przygotowanie domu pozwoli mruczkowi realizować naturalne instynkty, odpoczywać, bawić się i zdrowo się rozwijać. Podstawą jest jednak zapewnienie mu bezpieczeństwa, w tym także usunięcie roślin, które mogą mu szkodzić. Dowiedz się, jakie rośliny są bezpieczne dla kota, a jakich powinien zdecydowanie unikać.

Dom dla kota – jak sprawić, by był bezpieczny?

Przygotowując się na przyjęcie kota, zwracamy uwagę przede wszystkim na wyprawkę: legowisko, drapak, kuwetę, miseczki i zabawki. Zapominamy jednak, że równie ważne jest zadbanie o bezpieczną przestrzeń dla mruczka. Istotne jest m.in. usunięcie niebezpiecznych przedmiotów z takich miejsc, jak np. półki, po których pupil będzie się wspinał. Uważajmy też na różnego rodzaju szklane figurki czy wazony. Mruczek niechcący może je zrzucić, a następnie pokaleczyć się odłamkami szkła. 

Niebezpieczne dla kotów mogą być też niektóre rośliny. Niestety, nie ma na to innej rady niż pozbycie się ich z domu. Należy też pamiętać, by w kolejnych latach nie kupować roślin określonych gatunków, a jeśli będziemy mieli jakąkolwiek wątpliwość, zawsze sprawdźmy, czy na pewno są one bezpieczne dla kota.

Gdy kot zatruje się rośliną – jakie mogą być skutki?

Zatrucie rośliną może poważnie zagrozić nie tylko zdrowiu zwierzęcia, lecz nawet jego życiu. Substancje toksyczne, takie jak np. glikozydy, saponiny czy szczawiany wapnia, mogą wywołać m.in.:

  • biegunkę,
  • wymioty,
  • podrażnienia błon śluzowych, zarówno w jamie ustnej, jak i np. żołądku,
  • zaburzenia pracy serca i uszkodzenia tego narządu,
  • uszkodzenia nerek lub wątroby,
  • uszkodzenia układu nerwowego, co może objawiać się np. drgawkami,
  • trudności w oddychaniu,
  • alergię skórną,
  • śpiączkę,
  • śmierć.

Pamiętajmy jednak, że czasami objawy zatrucia występują niemal od razu, inne mogą pojawić się nawet po kilku dniach. Pamiętaj, mogą to być objawy związane ze złym karmieniem kota, ale bądźmy więc czujni i obserwujmy, czy nasz ulubieniec nie traci apetytu, nie ma trudności w przełykaniu, nie wypróżnia się w nieprawidłowy sposób, jego źrenice nie są powiększone lub zwężone, a śluzówki zażółcone. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

Jakie rośliny są dla kotów toksyczne?

  • bluszcz, 
  • gwiazda betlejemska, 
  • azalia, 
  • kaladium, 
  • laur pospolity, 
  • filodendrony, w tym także monstery, 
  • dracena,
  • zamiokulkas,
  • lilia,
  • narcyz,
  • chryzantemy,
  • żonkile,
  • fikusy,
  • sansewieria,
  • amarylis,
  • konwalie.

Dlaczego wymienionych wyżej roślin należy się pozbyć z domu? Czy nie wystarczy po prostu przestawienie doniczki z rośliną w inne miejsce? O ile przy psach mogłoby się to okazać wystarczające, o tyle w przypadku kotów będzie ryzykowne. Mruczki uwielbiają wspinaczki i wędrówki po miejscach, które z pozoru wydają się niedostępne. Jeśli cokolwiek sterczy, zwisa czy w jakikolwiek inny sposób wystaje, jest tylko dodatkową zachętą do zabawy, a także skubania. Podgryzanie roślin leży w naturze kotów, ponieważ jest to jeden ze sposobów na oczyszczanie przewodu pokarmowego, np. z połkniętej i gromadzącej się w żołądku i jelitach sierści. Nie wszystkie mruczki to robią, ale lepiej nie ryzykować!

Co ważne, jeśli nasz ulubieniec jest kotem wychodzącym, pod lupę musimy wziąć także rośliny ogrodowe. Koty nie powinny mieć kontaktu m.in. z: oleandrami, hiacyntami, bieluniem, hortensjami, bukszpanem, czarnym bzem, pelargonią, cisem, begoniami, ostróżką, lobelią i innymi.

Rośliny bezpieczne dla kota 

Naturalnym odruchem kotów jest podgryzanie roślin, co pozwala im oczyszczać układ pokarmowy z zalegających kłaczków. Warto więc zapewnić im dostęp do takich, które nie będą szkodliwe. 

Rośliny bezpieczne dla kota to m.in. kocimiętka i waleriana. Zapach pierwszej z nich większość mruczków wręcz uwielbia! Zawarte w kocimiętce olejki eteryczne (zwłaszcza jej liściach) potrafią wywołać w kotach niemalże narkotyczne odurzenie! Mruczek może zacząć się lizać, drapać, ocierać, tarzać itp. Nie jest to jednak stan dla kota niebezpieczny ani uzależniający. Trwa zwykle kilka minut, po czym mija na około godzinę. Później jednak znów może wywołać w mruczku dużą ekscytację i będzie to dla kota przyjemny stan. Dla opiekuna kocimiętka może stać się także znakomitym wsparciem we wspólnych treningach z mruczkiem lub zmianie jego niepożądanych nawyków. Rozpylenie zapachu kocimiętki na drapak zachęci pupila do korzystania z niego zamiast drapania, chociażby mebli czy dywanów. Rośliny potrafią mieć więc niezwykle pozytywne działanie, lecz na te negatywne należy bardzo uważać.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.