› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
15.10.2015 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
15 października br. o godz. 8.30 w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy al. Grunwaldzkiej 137, odbędzie się konferencja, w której udział wezmą przedstawiciele PWSZ-etów z całej Polski. Udział zgłosiło 30 Uczelni. Gośćmi spotkania będą: V-ce Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacek Protas; Prezydent Miasta Elbląg, Witold Wróblewski oraz zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Andrzej Kurkiewicz.
W 2013 roku PWSZ w Elblągu wystąpiła z inicjatywą opracowania i wdrożenia jednolitego systemu praktyk zawodowych dla wszystkich 36-ciu polskich PWSZ-etów. Działano dwutorowo składając wnioski do:
- Kontraktu Terytorialnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i po przyjęciu do Ministerstwa Gospodarki;
- Konferencji Rektorów Wyższych Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) i po przyjęciu i rekomendacji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
MNiSW i KReSZP współpracują z Ministerstwem Gospodarki, które zadeklarowało podjęcie działań w zakresie ułatwienia dostępu do firm działających w kraju w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), w celu umożliwienia nawiązania współpracy w ramach realizacji praktyk zawodowych.
Podczas współpracy z MNiSW, w PWSZ w Elblągu opracowano szczegółowe założenia organizacji i przebiegu pilotażowych praktyk zawodowych. Odbyły się trzy spotkania w MNiSW: 22.06, 13.07 i 13.08 b.r.
W PWSZ w Elblągu przygotowano dwa dokumenty:
- Propozycja organizacji projektu (dokument zawiera uzasadnienia, wskazuje elementy innowacyjności i mechanizmy zapewnienia dobrej jakości przy realizacji projektu);
- Szacowanie kosztów projektu.
Projekt został złożony w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w dniu 17.08.15.
Celem interwencji jest wypracowanie ogólnopolskiego, jednolitego systemu praktyk zawodowych w publicznych uczelniach zawodowych dla kierunków studiów o profilu praktycznym. Zostaną nim objęte wszystkie publiczne uczelnie zawodowe oraz wybrane niepubliczne uczelnie zawodowe.
Pierwszym etapem projektu będzie wypracowanie systemu w ścisłej współpracy z pracodawcami, władzami regionalnymi i samorządowymi a także pozostałymi interesariuszami.
Efektem prac będzie model praktyk, który będzie mógł zostać wdrożony we wszystkich obszarach kształcenia, w których publiczne uczelnie zawodowe prowadzą programy studiów.
Kolejnym etapem projektu będzie testowanie rozwiązania we wszystkich uczelniach uczestniczących w projekcie.
Miejsca praktyk dla studentów (zarówno w kraju jak i za granicą) zostaną dodatkowo sfinansowane w ramach projektu.
Wszystkie merytoryczne postulaty sformułowane przez PWSZ w Elblągu zostały uwzględnione w projekcie. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój (PO WER).
Cel szczegółowy PO WER: Podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.
Nowe regulacje prawne (2014) dotyczące praktyk studenckich kładą nacisk na ściślejsze powiązanie studiów ze środowiskiem pracy. Dzięki temu studenci mają być lepiej przygotowywani do wejścia na rynek pracy, uczelnie zaś mogą poszerzać współpracę z przedsiębiorstwami nie tylko w wymiarze badawczym, ale również dydaktycznym. Tym samym, pracodawcom łatwiej jest dotrzeć do studentów z ofertami praktyk, wpływać na kształt studiów, a praktycy zawodowi mogą prowadzić na uczelniach zajęcia.
Realizacja projektu będzie prowadzona przez MNiSW w zakresie administrowania i rozliczeń finansowych. Merytorycznie projekt będzie prowadzony przez zespoły eksperckie powoływane ze środowiska PWSZ-etów.
Całkowity budżet projektu: 135 937 750 zł, czyli na każdą PWSZ-etę przypada średnio ponad 4 mln zł.
Planuje się, że projekt swoim zasięgiem obejmie 7 000 studentów, którzy w ramach działań uczelni wspartych z EFS podniosą swoje kompetencje i będą uczestniczyć w programie rozszerzonych 6-miesięcznych pilotażowych praktyk zawodowych.
Miejsca praktyk dla studentów (zarówno w kraju jak i za granicą) zostaną dodatkowo sfinansowane w ramach projektu.
Beneficienci projektu:
Studenci jako praktykanci, z powodu:
- wzrostu kwalifikacji zawodowych;
- wzrostu zatrudnialności;
- polepszonej znajomość środowiska pracy krajowego i ewentualnie zagranicznego.
Pracodawcy, z powodu:
- lepszego zrozumienia uczelnianych procesów kształcenia prowadzonych na uczelni;
- zwiększenia wpływu na ich przebieg procesu kształcenia;
- ułatwienia w rozwiązywaniu swoich problemów kadrowych.
Uczelnie, z powodu:
- polepszenia, poszerzenia, nawiązania, współpracy z pracodawcami;
- posiadanie jednolitego systemu praktyk zawodowych dla całej formacji uczelni zawodowych, co na pewno ułatwi uzyskiwanie akredytacji od PAK’i;
- podwyższenia zatrudnialności absolwentów;
- wdrożenia systemu ECVET, co spowoduje ułatwienia w walidacji kompetencji;
- wdrożenie platforma e-learningowa obsługi praktyk zawodowych;
- możliwości łatwiejszego wdrażania w uczelniach nowych rozwiązań prawnych „uzawodowiania” studiów na profilu praktycznym.
Organizowana przez PWSZ w Elblągu konferencja ma na celu, omówienie zasad przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach: technicznych, nauczycielskich, humanistycznych, administracyjnych, ekonomicznych, medycznych, pielęgniarskich oraz na kierunkach „rzadkich” takich jak: sztuka, pilotaż samolotów itp. Efektem spotkania będzie, powołanie zespołu przygotowującego jednolity system prowadzenia pilotażowych praktyk zawodowych w PWSZ-etach.
Program:
8.00 - 8.30 Rejestracja uczestników (+catering powitalny)
8.30 - 11.30 I SESJA
- Otwarcie konferencji – prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor PWSZ w Elblągu
- Wystąpienie Jacka Protasa, V-ce Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Wystąpienie Witolda Wróblewskiego, Prezydenta Miasta Elbląga Wystąpienie dr Andrzeja Kurkiewicza, zastępcy Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Informacje o projekcie – prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk
- Prezentacje:
– szczegóły przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach technicznych
– dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. nazw., Dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu
– szczegóły przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach nauczycielskich
– mgr Teresa Kubryń, Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu
– szczegóły przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach: humanistycznych, administracyjnych, ekonomicznych itp.
– mgr Katarzyna Olszewska, zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu
– szczegóły przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach: medycznych, pielęgniarskich itp. "Praktyki studenckie na kierunku pielęgniarstwo o profilu praktycznym" - referat wygłosi dr Halina Potok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia PWSZ w Nowym Sączu
– szczegóły przebiegu praktyk zawodowych na kierunkach „rzadkich”: sztuka, pilotaż samolotów itp.
11.30 - 12.00 przerwa kawowa
12.00-14.30 II SESJA Dyskusji ciąg dalszy (dyskusja będzie protokółowana)
14.30 lunch
15.30-17.00 III SESJA „Budowanie Zespołu przygotowującego jednolity system prowadzenia pilotażowych praktyk zawodowych w PWSZ-etach” – prowadzi prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor PWSZ w Elblągu
Po konferencji zapraszamy do Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, gdzie między innymi będzie miała miejsce prezentacja filmu holograficznego „Historie ponad granicami” oraz poczęstunek wieczorny.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |