› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Koniec pozwolenia na budowę dla małych domów?

› bieżące ponad rok temu    30.07.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Koniec pozwolenia na budowę dla małych domów? fot. elblag.net

23 lipca br. Rząd przyjął projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego. Zgodnie z nową ustawą, nie będzie już wymagane pozwolenie na budowę w przypadku małych domów, które nie mają wpływu na zagospodarowanie sąsiednich działek. Według ekspertów Briland, programu inwestowania w grunty rolne, nowelizacja przyczyni się do wzrostu cen działek budowlanych.

Jedynymi wymogami w przypadku małych domów jednorodzinnych będą teraz powiadomienie właścicieli sąsiednich działek o budowie, a także zgłoszenie jej oraz przedstawienie projektu do stosownego urzędu powiatowego. Zakończenie inwestycji też będzie prostsze. Nie będzie już bowiem wymagane pozwolenie na użytkowanie- wystarczyć ma złożenie tzw. zawiadomienia o ukończeniu budowy. Nie jest to jednak jeszcze ostateczny kształt przepisów.

To wczesny etap legislacyjny i projektowane zmiany przed ich ostatecznym uchwaleniem będą z pewnością modyfikowane. Sama idea uproszczenia procedur jest słuszna. Z punktu widzenia inwestora wymaga jednak dopracowania np. poprzez wprowadzenia definicji legalnej jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz uzupełnienie procedury zgłoszeniowej o możliwość wzywania inwestora przez organ do uzupełnienia braków projektowych a nie tylko braków formalnych zgłoszenia. W przeciwnym razie zamiast skrócenia czasu oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac procedurę trzeba będzie ponawiać. Należy również pamiętać o wyważeniu interesów poszczególnych uczestników procesu budowlanego - Anna Piecuch, Radca Prawny z Kancelarii Chałas i wspólnicy.

Zgodnie z planami Rady Ministrów budowa budynków jednorodzinnych (bez pozwolenia) musi uwzględniać wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Niezgodność zgłoszenia budowy domku jednorodzinnego z ustaleniami planu miejscowego lub wytycznymi decyzji o warunkach zabudowy będzie podstawą do sprzeciwu wobec takiej inwestycji.

Uproszczenie regulacji z pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania budową domów jednorodzinnych przez indywidualnych inwestorów. Krótszy czas budowy oznacza niższe koszty takiej inwestycji i w konsekwencji wzrost popytu na najatrakcyjniejsze działki budowlane. To kolejny dobry prognostyk dla osób inwestujących w przekształcanie gruntów rolnych. Stopa zwrotu z tego typu inwestycji będzie jeszcze wyższa, niż dotychczas. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze uchwalenie dobrych przepisów, nie komplikujących, a ułatwiających przejście procedur w jak najszybszym czasie – ocenia Monika Raczkowska, Managing Director Briland.

Więcej informacji na temat inwestowania w grunty rolne, można znaleźć na stronie www.briland.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.