› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy

› bieżące ponad rok temu    2.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
8 zdjęćKontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy fot. Piotr Grdeń

Przez cztery dni, na bocznej elewacji budynku przy ulicy Rzeźnickiej 14/15 D na elbląskiej Starówce, powstawały abstrakcyjne malowidła w formie spektrogramów. To pierwszy tego typu projekt realizowany w Elblągu. Audiomurale, bo taką przyjął nazwę wywołuje spore zainteresowanie elblążan. - Cieszy nas to niezmiernie. Malowidło wzbudza zarówno podziw, jak i kontrowersje, krytykę. Dobrze, że pojawiają się różnorodne głosy, opinie – mówi Paulina Łuczak, należąca do zespołu realizującego projekt.

Poniżej publikujemy relację Pauliny Łuczak, dotyczącą kulisów powstawania malowidła.

Audiomurale Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej

W dniach 24-27 października br. zespół w składzie: Adriana Ronżewska-Kotyńska, Karina Dzieweczyńska, Andrzej Wasiak, Piotr Grdeń, Patryk Giedziun, Maciej Olewniczak oraz Paulina Łuczak, realizował Audiomurale na bocznej elewacji budynku przy ulicy Rzeźnickiej 14/15 D na elbląskiej Starówce.

Murale zrealizowane zostało w ramach projektu „Przebudzenie – przed końcem świata”, dofinansowanego ze środków MKiDN, organizowanego w tym roku przez CS Galerię EL. Pomysł Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej zakładał namalowanie spektrogramów, czyli widm amplitudowych dźwięku - wygenerowanych na podstawie wypowiedzi mieszkańców Starego Miasta w Elblągu. W warstwie formalnej malowidło zbliżone jest do sztuki abstrakcyjnej, jednak atrakcyjność wizualna to nie jedyny czynnik stanowiący o wartości tego muralu. Istotą pracy Audiomurale jest metaforycznie pojmowane zapewnienie prawa do wypowiedzi i zaznaczenia swojej obecności w przestrzeni publicznej tym osobom, które na co dzień być może z tego prawa nie korzystają, być może są w pewien sposób zmarginalizowane.

Przewrotność koncepcji pracy Ady stanowi fakt, że mimo, iż graficzna forma wypowiedzi elblążan nabrała monumentalnego charakteru, nie stała się bardziej czytelna - zapis graficzny nie pozwala na odkodowanie treści wypowiedzi. W ten sposób udało się artystce uniknąć dosłowności. Wypowiedzi elblążan zebrane zostaną w specjalny dokument dźwiękowy, który już wkrótce dostępny będzie ze strony internetowej projektu „Przebudzenie”, w ramach którego odbyła się realizacja murale.

By zrealizować „Audiomurale”, każdego dnia zespół zaczynał pracę na rusztowaniach wcześnie rano, nakładając najpierw szarą, potem czarną farbę akrylową. Walczyliśmy z trudnymi warunkami atmosferycznymi: wiatrem, niską temperaturą - mocno odczuwalną na wysokości oraz deszczem. Kończyliśmy już po zmierzchu, zmęczeni, ale pełni satysfakcji, że jesteśmy coraz bliżej sfinalizowania projektu.

Mural został ukończony w sobotę, 27 października. Cieszy nas niezmiernie to, że budzi on zainteresowanie mieszkańców Elbląga. Wzbudza zarówno podziw, jak i kontrowersje, krytykę. Dobrze, że pojawiają się różnorodne głosy, opinie. To znaczy, że „Audiomurale” może stanowić przyczynek do debaty na temat sztuki w przestrzeni miejskiej i ewentualnych sposobów zagospodarowywania przestrzeni publicznej Elbląga. Tak więc, cel został zrealizowany - udało się nie tylko wykonać mural, ale również pobudzić elbląską społeczność do dyskusji.

Paulina Łuczak

  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
  • Kontrowersyjne malowidła na staromiejskiej kamienicy
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.