› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Bieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gośćJest drożyzna. W końcu ktoś napisał prawdę. Propaganda, że niby jest lepiej. Jest lepiej, bo... ~ ZbyszekNa Youtube jest fajny filmik oni muszą być na prawdę głodni:https://youtu.be/H8pgR4OlH0U ~ Akcjat4 Trochę mnie to dziwi, bo komunikację oblegają same emeryty z wózkiem. Co wy dzień w dzień... ~ gośćTylko milicyjna guma nauczy hołotę kultury! ~ gośćNiech Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych zadeklaruje się że bez względu na... ~ Misia KasiaBędziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak ZAWODZIE ta cała dzielnica jest tak zdewastowana że nawet nie wiadomo czy to jeszcze Elbląg czy... ~ novak

Kościół w Kwitajnach i Kanał Elbląski "Zabytkami Zadbanymi 2016"

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    21.04.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. marecky.bikestats.pl

W Teatrze Witkacego w Zakopanem ogłoszono listę laureatów prestiżowej nagrody "Zabytek Zadbany 2016". Wśród nagrodzonych zabytków znalazły się: Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach oraz Kanał Elbląski z pochylniami. Gala odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnienie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

Kościół w Kwitajnach został wyróżniony w kategorii "Utrwalenia wartości zabytkowej pojedynczego obiektu". W uzasadnieniu można przeczytać, że jury zdecydowało się przyznać nagrodę temu obiektowi m.in. za ""kompleksowe prace konserwatorsko-budowlane przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem i wykorzystaniem wszystkich zachowanych elementów oryginalnej substancji zabytkowej". Wykonane prace nie tylko dały kościołowi "drugie życie", ale także utrwaliły jego wartość zabytkową oraz podniosły walory estetyczne zabytku.

Historia kościoła w Kwitajnach sięga XVIII wieku. Właściwie jeszcze do niedawna był w katastrofalnym stanie. Generalny remont zakończony w 2013 roku przywrócił jego niegdysiejszy blask. Wielka w tym zasługa proboszcza parafii w Kalniku ks. Piotra Miśkowicza, który sam składał wnioski o dofinansowanie i zadbał o niezbędne do remontu środki. Pieniądze pozyskano m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę dołożyły władze gminy Pasłęk oraz sami mieszkańcy.

- Cieszymy się niezmiernie z tej informacji. Już sama nominacja była dla nas ogromnym wyróżnieniem - przyznawał ks. Piotr Miśkowicz. - Chciałbym podziękować ministerstwu za wyróżnienie. Nie byłoby go bez wszystkich osób, które zaangażowane były mocno w odbudowę tego kościoła. Dziękuję więc elbląskiej delegaturze wojewódzkiego konserwatora zabytków, projektantom i wykonawcom. A także panom Tadeuszowi Sobierajskiemu i Wiesławowi Śniecikowskiemu, burmistrzom Morąga i Pasłęka, oraz panu Maciejowi Romanowskiemu, staroście elbląskiemu.

Wyróżnienie otrzymał także Kanał Elbląski wraz z pochylniami Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, śluzami Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś w kategorii: "Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki". Jury doceniło przeprowadzone prace remontowe i konserwatorskie, które przyczyniły się do rewitalizacji zabytku hydrotechnicznego w skali światowej unikalnego.

Uzasadnienie: "Różnorodne i skomplikowane prace budowlane, konserwatorskie i restauratorskie podkreśliły wartości zabytkowe obiektów infrastruktury technicznej kanału, a umiejętne połączenie zastosowanych tradycyjnych materiałów i metod naprawczych z nowoczesnymi rozwiązaniami nie naruszyło integralności obiektu".

Więcej o historii kościoła w Kwitajnach można przeczytać tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100%  1
Czy ktoś zna odpowiedź na me pytanie, do kogo należą mosty, nad Kanałem wybudowane? Kto je powinien utrzymywać i remontować?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.