› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Kościół w Kwitajnach i Kanał Elbląski "Zabytkami Zadbanymi 2016"

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    21.04.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Kościół w Kwitajnach i Kanał Elbląski  fot. marecky.bikestats.pl

W Teatrze Witkacego w Zakopanem ogłoszono listę laureatów prestiżowej nagrody "Zabytek Zadbany 2016". Wśród nagrodzonych zabytków znalazły się: Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach oraz Kanał Elbląski z pochylniami. Gala odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnienie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

Kościół w Kwitajnach został wyróżniony w kategorii "Utrwalenia wartości zabytkowej pojedynczego obiektu". W uzasadnieniu można przeczytać, że jury zdecydowało się przyznać nagrodę temu obiektowi m.in. za ""kompleksowe prace konserwatorsko-budowlane przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem i wykorzystaniem wszystkich zachowanych elementów oryginalnej substancji zabytkowej". Wykonane prace nie tylko dały kościołowi "drugie życie", ale także utrwaliły jego wartość zabytkową oraz podniosły walory estetyczne zabytku.

Historia kościoła w Kwitajnach sięga XVIII wieku. Właściwie jeszcze do niedawna był w katastrofalnym stanie. Generalny remont zakończony w 2013 roku przywrócił jego niegdysiejszy blask. Wielka w tym zasługa proboszcza parafii w Kalniku ks. Piotra Miśkowicza, który sam składał wnioski o dofinansowanie i zadbał o niezbędne do remontu środki. Pieniądze pozyskano m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę dołożyły władze gminy Pasłęk oraz sami mieszkańcy.

- Cieszymy się niezmiernie z tej informacji. Już sama nominacja była dla nas ogromnym wyróżnieniem - przyznawał ks. Piotr Miśkowicz. - Chciałbym podziękować ministerstwu za wyróżnienie. Nie byłoby go bez wszystkich osób, które zaangażowane były mocno w odbudowę tego kościoła. Dziękuję więc elbląskiej delegaturze wojewódzkiego konserwatora zabytków, projektantom i wykonawcom. A także panom Tadeuszowi Sobierajskiemu i Wiesławowi Śniecikowskiemu, burmistrzom Morąga i Pasłęka, oraz panu Maciejowi Romanowskiemu, staroście elbląskiemu.

Wyróżnienie otrzymał także Kanał Elbląski wraz z pochylniami Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, śluzami Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś w kategorii: "Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki". Jury doceniło przeprowadzone prace remontowe i konserwatorskie, które przyczyniły się do rewitalizacji zabytku hydrotechnicznego w skali światowej unikalnego.

Uzasadnienie: "Różnorodne i skomplikowane prace budowlane, konserwatorskie i restauratorskie podkreśliły wartości zabytkowe obiektów infrastruktury technicznej kanału, a umiejętne połączenie zastosowanych tradycyjnych materiałów i metod naprawczych z nowoczesnymi rozwiązaniami nie naruszyło integralności obiektu".

Więcej o historii kościoła w Kwitajnach można przeczytać tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100%  1
Czy ktoś zna odpowiedź na me pytanie, do kogo należą mosty, nad Kanałem wybudowane? Kto je powinien utrzymywać i remontować?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.