› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Krajowa Polityka Miejska narzuci działania Elblągowi?

› polityka ponad rok temu    21.10.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Krajowa Polityka Miejska narzuci działania Elblągowi?

Już niedługo rząd będzie wskazywać model miasta, którego rozwój będzie wspierać państwo. Krajowa Polityka Miejska dotyczyć ma wszystkich miast, niezależnie od jej wielkości i zaludnienia. Czy to oznacza kolejną rewolucję na której jedne miasta skorzystają a inne ucierpią?

Krajowa Polityka Miejska nie zajmuje się wszystkimi elementami rozwoju miasta. Skupia się jednak na kluczowych. Pogrupowane zostały one w 10 kategoriach tematycznych:
- Demografia;
- Rewitalizacja;
- Rozwój gospodarczy;
- Polityka inwestycyjna;
- Partycypacja publiczna;
- Kształtowanie przestrzeni;
- Transport i mobilność miejska;
- Zarządzanie obszarami miejskimi;
- Niskoemisyjność i efektywność energetyczna;
- Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu.

Czy miasta powinny mieć podstawy do obaw oraz w jakim celu został stworzony dokument, który w poszczególnych przypadkach może być kolizyjny z lokalnymi programami?

- Chcemy wzmocnić zdolność miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia mieszkańców" – podkreśliła minister Maria Wasiak mówiąc o głównych założeniach Krajowej Polityki Miejskiej.

Jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, prace nad dokumentem prowadzono od początku w sposób otwarty, który dawał możliwość włączenia się w nie wszystkich zainteresowanych.

Krajowa Polityka Miejska adresowana jest do wszystkich polskich miast (niezależnie od ich wielkości czy położenia) oraz ich obszarów funkcjonalnych (najbliższego otoczenia). Wskazuje pożądane przez rząd kierunki rozwoju miast oraz ich obszarów funkcjonalnych. Określa również jak instytucje rządowe mogą pomóc miastom w rozwoju i zobowiązuje je do konkretnych działań. Wytycza kierunki niezbędnych zmian w prawie (np. na rzecz silniejszego, realnego powiązania planowania przestrzennego z planowaniem transportu). KPM zapowiada utworzenie centrów wiedzy, które będą w jednym miejscu gromadzić aktualne i dostępne informacje o działaniach na rzecz rozwoju miast, dobrych praktykach, wynikach pilotaży.

Według rządu, obecnie miasta rozwijają się nierównomiernie. Przykładem tego może być ciągły spór Olsztyn-Elbląg. Jednocześnie miasta mają wiele problemów gospodarczych i społecznych ze względu na odmienny potencjał gospodarczy, społeczno-kulturowy oraz uwarunkowania i lokalizację. Jeżeli wierzyć w zapewnienia, Krajowa Polityka Miejska 2023 ma być rozwiązaniem na te problemy. W jaki sposób? Poprzez wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, a także poprawienie jakości życia mieszkańców.

Pozostaje pytanie, czy narzucana polityka będzie korzystna na naszego miasta. I tak już od wielu lat borykamy się z problemem miasta, którego priorytet w województwie jest niższy niż przed reformą wojewódzką, a dodatkowo będziemy musieli uwzględnić kolejne, odgórnie narzucone wytyczne.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ powiec
ponad rok temu 1
No to teraz Elbląg nie będzie miał wyboru, jak Rząd każe to trzeba się rozwijać!;)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.