› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Otto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03Gdyby woda trafiła do basenu to nie znalazła by sie na ulicach - to chyba proste. Może nie... ~ OOPO

Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

› poradnik 21 dni temu    25.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat myślimy głównie o naszej zdolności kredytowej, o tym czy będziemy w stanie do końca go spłacić, o tym jak urządzimy mieszkanie, a mało kto zastanawia się co się stanie z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy. Niestety biorąc kredyt na 20 czy 30 lat należy się zastanowić nad tą kwestią.

Dziedziczenie kredytu hipotecznego
 

W przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie może trafić do masy spadkowej, a obowiązek spłaty przypadnie spadkobiercom. Jeżeli kredytobiorca był w związku małżeńskim to spadek przypadnie na współmałżonka. Następnie pod uwagę będą brane dzieci kredytobiorcy. Jeżeli osoba była bezdzietna, będą to rodzice lub rodzeństwo zmarłego, a w dalszej kolejności – ich dzieci. Zasady dziedziczenia zobowiązania finansowego podlegają ogólnym regułom dziedziczenia, opisanym w artykule 922 i następnych kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenie w przypadku śmierci kredytobiorcy
 

Banki coraz częściej oferują zabezpieczenie kredytu w przypadku śmierci. Jest to cesja na bank polisy na życie kredytobiorcy. Bank nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeżeli suma ubezpieczenia odpowiada wartości zaciągniętego kredytu. Dzięki temu spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od obciążeń.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
 

Spadkobierca ma możliwość przyjąć spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ograniczy on swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. Będzie on odpowiadał za spłatę kwoty, która równa jest wartości czynnej spadku. Wylicza się ją w następujący sposób – od wartości całego spadku odejmuje się wartość długów spadkowych.

Odrzucenie spadku
 

Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Rezygnacja z przejęcia spadku nie niesie ze sobą żadnych odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku może spowodować to, że udział spadkowy spadkobiercy przypadnie jego zstępnym, na przykład dzieciom. W przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych mogą one również zrzec się spadku. Jeżeli zaś dzieci nie są pełnoletnie to rodzice muszą wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o odrzucenie spadku w ich imieniu.

Spadkobierca musi wiedzieć, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o odziedziczeniu spadku musi złożyć stosowne oświadczenie o przejęciu spadku w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub u notariusza. Po upływie tego czasu uprawnienie do złożenia wniosku wygasa. Jeżeli więc spadkobierca nie złoży oświadczenia to traktowany będzie tak, jakby przyjął spadek wprost. Będzie zatem odpowiadał za długi spadkowe bez ograniczeń.

Co z odsetkami?
 

Treść umowy kredytowej nie zmienia się wraz ze śmiercią kredytobiorcy. Spadkobierca dziedziczy cały dług spadkowy, czyli kapitał kredytu wraz odsetkami (również tymi za opóźnienia w spłatach). Podsumowując – obowiązki kredytowe, które ciążyły na zmarłym nie zmieniają się.

Dowiedz się więcej o kredycie mieszkaniowym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.