› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa
Ja też wyjeżdzam wkrótce. Wybrałam naukę na wsb wiec tym samym sie pzreprowadzam blizej... ~ Ewato chyba po to aby kilku durniów mogło sie pościgać skuterami wodnymi po rzece stwarzając... ~ alejandrofajnie , że powstaje taka inwestycja , ale dlaczego w takim miejscu ??? ~ elgPomysł fajny. Powstanie także dzięki pieniądzom z kieszeni naszej lokalnej firmy. Kwota dotacji... ~ elblążaninPrzed wyborami jak grzyby po deszczu wyrastają różne pomysły dzięki wsparciu lub znajomością... ~ wodnikSpytajcie ich gdzie jest basen przy Sadowej. Czytałem o tym jakieś.. nie wiem, 10 lat temu? ~ nieOszołomomGratuluje Panie Marcinie, wreszcie realizacja pomysłu sprzed lat. W Elblągu wreszcie włodarze... ~ MarkkPomysł fajny ale durne miejsce, przy drugim moście niskim to jeszcze jakoś te nowoczesne... ~ Złe miejscetak zamienić spłacając dług , za 200 tysi mozna mieć mieszkanie całkiem spoko w ciekawej... ~ robinchuCiekawe tylko dlaczego platformowcy w Elblągu podnieśli czynsze w komunałach. Czyżby miało... ~ gośćWłaśnie dzisiaj wszedłem do sklepu Biedronka przy ul Warszawskiej w Pułtusku 2 minuty przed 21.... ~ byk" aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ ulica, aleja, placCzłowieka uczciwego wyrzucą na bruk a takich pijusów trzymają latami z czego on to zapłaci do... ~ ObywatelCiężko spojrzeć w krs spółki z Sopotu i zobaczyć, że to Ci sami co mają firmę NEGOCJATOR u... ~ NEGOCJATORWreszcie. Niech jeszcze zajmie się inwestor kamienicą przy poczcie. ~ elNajlepsza wiadomość jaką mogłem usłyszeć. Balsam dla duszy, radość dla ciała. Hurrraaa!!! ~ Pedro Super sprawa , teraz pora na niekonczony od lat obiekt przy zbiegu Kowalskiej –... ~ ottoRóg wigilijnej ze starym rynkiem jeden niedokończony budynek tam stoi i to na pewno o ten chodzi... ~ Abecadło

Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

› poradnik 12 miesięcy temu    25.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat myślimy głównie o naszej zdolności kredytowej, o tym czy będziemy w stanie do końca go spłacić, o tym jak urządzimy mieszkanie, a mało kto zastanawia się co się stanie z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy. Niestety biorąc kredyt na 20 czy 30 lat należy się zastanowić nad tą kwestią.

Dziedziczenie kredytu hipotecznego
 

W przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie może trafić do masy spadkowej, a obowiązek spłaty przypadnie spadkobiercom. Jeżeli kredytobiorca był w związku małżeńskim to spadek przypadnie na współmałżonka. Następnie pod uwagę będą brane dzieci kredytobiorcy. Jeżeli osoba była bezdzietna, będą to rodzice lub rodzeństwo zmarłego, a w dalszej kolejności – ich dzieci. Zasady dziedziczenia zobowiązania finansowego podlegają ogólnym regułom dziedziczenia, opisanym w artykule 922 i następnych kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenie w przypadku śmierci kredytobiorcy
 

Banki coraz częściej oferują zabezpieczenie kredytu w przypadku śmierci. Jest to cesja na bank polisy na życie kredytobiorcy. Bank nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeżeli suma ubezpieczenia odpowiada wartości zaciągniętego kredytu. Dzięki temu spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od obciążeń.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
 

Spadkobierca ma możliwość przyjąć spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ograniczy on swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. Będzie on odpowiadał za spłatę kwoty, która równa jest wartości czynnej spadku. Wylicza się ją w następujący sposób – od wartości całego spadku odejmuje się wartość długów spadkowych.

Odrzucenie spadku
 

Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Rezygnacja z przejęcia spadku nie niesie ze sobą żadnych odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku może spowodować to, że udział spadkowy spadkobiercy przypadnie jego zstępnym, na przykład dzieciom. W przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych mogą one również zrzec się spadku. Jeżeli zaś dzieci nie są pełnoletnie to rodzice muszą wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o odrzucenie spadku w ich imieniu.

Spadkobierca musi wiedzieć, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o odziedziczeniu spadku musi złożyć stosowne oświadczenie o przejęciu spadku w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub u notariusza. Po upływie tego czasu uprawnienie do złożenia wniosku wygasa. Jeżeli więc spadkobierca nie złoży oświadczenia to traktowany będzie tak, jakby przyjął spadek wprost. Będzie zatem odpowiadał za długi spadkowe bez ograniczeń.

Co z odsetkami?
 

Treść umowy kredytowej nie zmienia się wraz ze śmiercią kredytobiorcy. Spadkobierca dziedziczy cały dług spadkowy, czyli kapitał kredytu wraz odsetkami (również tymi za opóźnienia w spłatach). Podsumowując – obowiązki kredytowe, które ciążyły na zmarłym nie zmieniają się.

Dowiedz się więcej o kredycie mieszkaniowym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.