› poradnik |
ponad rok temu
25.09.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat myślimy głównie o naszej zdolności kredytowej, o tym czy będziemy w stanie do końca go spłacić, o tym jak urządzimy mieszkanie, a mało kto zastanawia się co się stanie z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy. Niestety biorąc kredyt na 20 czy 30 lat należy się zastanowić nad tą kwestią.
W przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie może trafić do masy spadkowej, a obowiązek spłaty przypadnie spadkobiercom. Jeżeli kredytobiorca był w związku małżeńskim to spadek przypadnie na współmałżonka. Następnie pod uwagę będą brane dzieci kredytobiorcy. Jeżeli osoba była bezdzietna, będą to rodzice lub rodzeństwo zmarłego, a w dalszej kolejności – ich dzieci. Zasady dziedziczenia zobowiązania finansowego podlegają ogólnym regułom dziedziczenia, opisanym w artykule 922 i następnych kodeksu cywilnego.
Banki coraz częściej oferują zabezpieczenie kredytu w przypadku śmierci. Jest to cesja na bank polisy na życie kredytobiorcy. Bank nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeżeli suma ubezpieczenia odpowiada wartości zaciągniętego kredytu. Dzięki temu spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od obciążeń.
Spadkobierca ma możliwość przyjąć spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ograniczy on swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. Będzie on odpowiadał za spłatę kwoty, która równa jest wartości czynnej spadku. Wylicza się ją w następujący sposób – od wartości całego spadku odejmuje się wartość długów spadkowych.
Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Rezygnacja z przejęcia spadku nie niesie ze sobą żadnych odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku może spowodować to, że udział spadkowy spadkobiercy przypadnie jego zstępnym, na przykład dzieciom. W przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych mogą one również zrzec się spadku. Jeżeli zaś dzieci nie są pełnoletnie to rodzice muszą wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o odrzucenie spadku w ich imieniu.
Spadkobierca musi wiedzieć, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o odziedziczeniu spadku musi złożyć stosowne oświadczenie o przejęciu spadku w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub u notariusza. Po upływie tego czasu uprawnienie do złożenia wniosku wygasa. Jeżeli więc spadkobierca nie złoży oświadczenia to traktowany będzie tak, jakby przyjął spadek wprost. Będzie zatem odpowiadał za długi spadkowe bez ograniczeń.
Treść umowy kredytowej nie zmienia się wraz ze śmiercią kredytobiorcy. Spadkobierca dziedziczy cały dług spadkowy, czyli kapitał kredytu wraz odsetkami (również tymi za opóźnienia w spłatach). Podsumowując – obowiązki kredytowe, które ciążyły na zmarłym nie zmieniają się.
Dowiedz się więcej o kredycie mieszkaniowym.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |