› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

› poradnik 8 miesięcy temu    25.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat myślimy głównie o naszej zdolności kredytowej, o tym czy będziemy w stanie do końca go spłacić, o tym jak urządzimy mieszkanie, a mało kto zastanawia się co się stanie z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy. Niestety biorąc kredyt na 20 czy 30 lat należy się zastanowić nad tą kwestią.

Dziedziczenie kredytu hipotecznego
 

W przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie może trafić do masy spadkowej, a obowiązek spłaty przypadnie spadkobiercom. Jeżeli kredytobiorca był w związku małżeńskim to spadek przypadnie na współmałżonka. Następnie pod uwagę będą brane dzieci kredytobiorcy. Jeżeli osoba była bezdzietna, będą to rodzice lub rodzeństwo zmarłego, a w dalszej kolejności – ich dzieci. Zasady dziedziczenia zobowiązania finansowego podlegają ogólnym regułom dziedziczenia, opisanym w artykule 922 i następnych kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenie w przypadku śmierci kredytobiorcy
 

Banki coraz częściej oferują zabezpieczenie kredytu w przypadku śmierci. Jest to cesja na bank polisy na życie kredytobiorcy. Bank nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeżeli suma ubezpieczenia odpowiada wartości zaciągniętego kredytu. Dzięki temu spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od obciążeń.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
 

Spadkobierca ma możliwość przyjąć spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ograniczy on swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. Będzie on odpowiadał za spłatę kwoty, która równa jest wartości czynnej spadku. Wylicza się ją w następujący sposób – od wartości całego spadku odejmuje się wartość długów spadkowych.

Odrzucenie spadku
 

Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Rezygnacja z przejęcia spadku nie niesie ze sobą żadnych odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku może spowodować to, że udział spadkowy spadkobiercy przypadnie jego zstępnym, na przykład dzieciom. W przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych mogą one również zrzec się spadku. Jeżeli zaś dzieci nie są pełnoletnie to rodzice muszą wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o odrzucenie spadku w ich imieniu.

Spadkobierca musi wiedzieć, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o odziedziczeniu spadku musi złożyć stosowne oświadczenie o przejęciu spadku w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub u notariusza. Po upływie tego czasu uprawnienie do złożenia wniosku wygasa. Jeżeli więc spadkobierca nie złoży oświadczenia to traktowany będzie tak, jakby przyjął spadek wprost. Będzie zatem odpowiadał za długi spadkowe bez ograniczeń.

Co z odsetkami?
 

Treść umowy kredytowej nie zmienia się wraz ze śmiercią kredytobiorcy. Spadkobierca dziedziczy cały dług spadkowy, czyli kapitał kredytu wraz odsetkami (również tymi za opóźnienia w spłatach). Podsumowując – obowiązki kredytowe, które ciążyły na zmarłym nie zmieniają się.

Dowiedz się więcej o kredycie mieszkaniowym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.