› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
8 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac

Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

› poradnik 4 miesiące temu    25.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat myślimy głównie o naszej zdolności kredytowej, o tym czy będziemy w stanie do końca go spłacić, o tym jak urządzimy mieszkanie, a mało kto zastanawia się co się stanie z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy. Niestety biorąc kredyt na 20 czy 30 lat należy się zastanowić nad tą kwestią.

Dziedziczenie kredytu hipotecznego
 

W przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie może trafić do masy spadkowej, a obowiązek spłaty przypadnie spadkobiercom. Jeżeli kredytobiorca był w związku małżeńskim to spadek przypadnie na współmałżonka. Następnie pod uwagę będą brane dzieci kredytobiorcy. Jeżeli osoba była bezdzietna, będą to rodzice lub rodzeństwo zmarłego, a w dalszej kolejności – ich dzieci. Zasady dziedziczenia zobowiązania finansowego podlegają ogólnym regułom dziedziczenia, opisanym w artykule 922 i następnych kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenie w przypadku śmierci kredytobiorcy
 

Banki coraz częściej oferują zabezpieczenie kredytu w przypadku śmierci. Jest to cesja na bank polisy na życie kredytobiorcy. Bank nie rozpocznie postępowania egzekucyjnego, jeżeli suma ubezpieczenia odpowiada wartości zaciągniętego kredytu. Dzięki temu spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od obciążeń.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
 

Spadkobierca ma możliwość przyjąć spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że ograniczy on swoją odpowiedzialność za długi spadkowe. Będzie on odpowiadał za spłatę kwoty, która równa jest wartości czynnej spadku. Wylicza się ją w następujący sposób – od wartości całego spadku odejmuje się wartość długów spadkowych.

Odrzucenie spadku
 

Spadkobierca ma możliwość odrzucenia spadku. Rezygnacja z przejęcia spadku nie niesie ze sobą żadnych odpowiedzialności za długi spadkowe. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku może spowodować to, że udział spadkowy spadkobiercy przypadnie jego zstępnym, na przykład dzieciom. W przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych mogą one również zrzec się spadku. Jeżeli zaś dzieci nie są pełnoletnie to rodzice muszą wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o odrzucenie spadku w ich imieniu.

Spadkobierca musi wiedzieć, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o odziedziczeniu spadku musi złożyć stosowne oświadczenie o przejęciu spadku w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub u notariusza. Po upływie tego czasu uprawnienie do złożenia wniosku wygasa. Jeżeli więc spadkobierca nie złoży oświadczenia to traktowany będzie tak, jakby przyjął spadek wprost. Będzie zatem odpowiadał za długi spadkowe bez ograniczeń.

Co z odsetkami?
 

Treść umowy kredytowej nie zmienia się wraz ze śmiercią kredytobiorcy. Spadkobierca dziedziczy cały dług spadkowy, czyli kapitał kredytu wraz odsetkami (również tymi za opóźnienia w spłatach). Podsumowując – obowiązki kredytowe, które ciążyły na zmarłym nie zmieniają się.

Dowiedz się więcej o kredycie mieszkaniowym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.