› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Kto zyskuje na inflacji?

› bieżące ponad rok temu    19.03.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 7 / 86%
A A A
Kto zyskuje na inflacji?

Większości z nas inflacja nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Posiadając oszczędności, które nie są odpowiednio ulokowane, z każdym rokiem moglibyśmy tracić z jej powodu coraz większe sumy. Gdy inflacja postępuje powyżej przewidywań, tracą na tym osoby posiadające stałe dochody oraz przedsiębiorcy. Przy obecnym, niewielkim wzroście cen, wynoszącym średnio około 1, 2 % w skali roku, zjawisko to należy jednak uznać za korzystne dla gospodarki. W jaki sposób państwo zyskuje na inflacji? Znajdując odpowiedź na to pytanie, możemy jednocześnie poznać metodę, za pomocą której sami jesteśmy w stanie czerpać w ten sposób pewne profity.

Jak Państwo zyskuje na inflacji?

Inflacja oznacza wzrost cen towarów, a to ściśle wiąże się z ogólnym wzrostem płac. Gdy obywatele zarabiają coraz więcej, rośnie odsetek osób objętych górnym progiem podatkowym. W Polsce obowiązują dwa progi procentowe, wynoszące 18% i 32%. Wyższy podatek zapłacą wszyscy, których roczny dochód przekracza 85528, 00 zł. Ponieważ granica ta od lat nie jest weryfikowana, zyski Państwa stają się coraz większe. Okazuje się więc, że gdy Państwo nie w pełni reaguje na skutki inflacji, wpływy budżetowe rosną.

Jak zarobić na wzroście cen?

W jaki sposób więc można wykorzystać to zjawisko? Inflacja w naszym kraju może dalej spowalniać, ale możemy być pewni, że nadal będzie ona występować. Jeśli więc zdecydujemy się na długoterminowy kredyt bankowy w polskiej walucie, w którego warunkach nie zostały uwzględnione działania na wypadek inflacji, będzie to dla nas stanowić coraz korzystniejsze warunki spłaty. Gdy wielkość spłacanych rat wyrażona w złotówkach pozostaje niezmienna, oznacza to, że rzeczywista wielkość raty staje się coraz mniejsza. Przy niewielkiej inflacji banki nie ponoszą w ten sposób żadnej straty a skutki inflacji zostają zrekompensowane wielkością oprocentowania kredytu.

Branże, które zyskują na inflacji

Istnieją jednak rodzaje działalności, którym inflacja przynosi większe zyski. Wśród standardowych przykładów można by wymienić drukarnie etykietowe oraz producentów etykiet elektronicznych. Gdy ceny się zmieniają, towary oferowane przez firmy z tego sektora zaczynają cieszyć się większą popularnością. Na wzroście cen zyskuje jednak nie tylko ta wąska dziedzina przemysłu. Większość przedsiębiorstw handlowych stosuje strategię, zgodnie z którą, będąc zmuszonym podnieść ceny z powodu inflacji, robią to o nieco większą sumę, niż wskazywałby na to wskaźnik procentowy. Ponieważ klienci są przygotowani na wzrost cen, działania te nie prowadzą do zmniejszenia popytu i oznaczają zwiększenie dochodów.

Najlepsze inwestycje

Zmieniające się ceny towarów i usług stanowią wyjątkową okazję dla inwestorów. Jak ulokować środki na wypadek inflacji? Wśród najpewniejszych narzędzi finansowych wymieniane są Obligacje Skarbu Państwa. Jeśli ich oprocentowanie jest zmienne, inflacja będzie się wiązać ze wzrostem oprocentowania. Obligacje są jednak narzędziem, za pomocą którego jedynie uchronimy się przed stratami. Nie możemy natomiast liczyć na większe zyski. Na wzroście cen sporo mogą zyskać osoby, które zainwestowały pieniądze w nieruchomości. Choć branża ta jest dość podatna na wahania rynku i może być nieprzewidywalna, rozsądny sposób lokowania środków może być naprawdę opłacalny.

Zyski dla producentów rolnych

Towar oferowany przez rolników, w czasie inflacji staje się coraz więcej warty. Oznacza to, że zyski rolników każdego roku mogą stawać się coraz większe, a plony magazynowane zyskują na wartości. Choć sytuacja rynkowa sprawia, że ceny skupu nie rosną, albo wręcz maleją, gdyby nie inflacja byłyby one znacznie niższe.

Ocenia się, iż najkorzystniejszy jest stan, gdy inflacja zachowuje się na minimalnym poziomie. Zapewnia to równowagę we wszystkich obszarach gospodarki. Bardzo niebezpiecznym byłoby natomiast przekroczenie granicy 5 %, oznaczającej poważne problemy dla całego sektora finansowego. Zjawisko inflacji występujące w zbyt dużej skali może więc przynieść znaczne zyski nielicznym, ale na dłuższą metę oznacza poważne straty gospodarcze i pogorszenie warunków życia.

Autorem artykułu jest pracownik serwisu oferującego między innymi oferty pracy w Żywcu dla maklerów giełdowych. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jan kowalski
ponad rok temu ocena: 0%  4
jakieś dziwne przepisywanki skądś tam... ja tam wolę dyskusję z autorem podpisującym się imieniem i nazwiskiem
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ppp
ponad rok temu ocena: 50%  3
W Polsce jest teraz deflacja a redakcja pisze o inflacji rece opadaja
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kim
ponad rok temu ocena: 33% 2
Dokladnie spadek cen nie deflacja. Z deflacją mamy do czynienia przy spadku popytu, a ten cały czas rośnie, więc nie jest to podrecznikowa deflacja :)
~ bigi
ponad rok temu ocena: 71%  1
Od jakiegoś czasu główny ekonomista serwisu, czyli red. Makowski zaprzestał pisania o ekonomii, a w zamian publikowane są wypociny pisane przez jakiś niekompetentnych ekonomów (nie ekonomistów), co wstydzą się pod nimi nawet podpisać. 1. Ciekaw jestem skąd te dane, co do wzrostu cen. W 2014 inflacja średnio roczna to okrągłe 0, a dane za luty 2015 wg GUS to to -1,6% r/r. 2. Budżet zyskuje na wzrostowi cen, ze względu że towary i usługi są obciążone podatkiem VAT, który to stanowi główne, źródło dochodów budżetowych, a sam PIT to jedynie ok 13% dochodów do budżetu. 2. "Inflacja jest zjawiskiem monetarnym" jak to stwierdził Milton Friedman. 3. Niema ustalonej granicy, gdzie inflacja jest zagrożeniem, chociaż wiadomo zawsze najlepsza inflacja to ta najniższa. 4. Na inflacji w dłuższym okresie nie zyskuje nikt, bo co najwyżej tworzy zjawisko iluzji pieniądza, czyli mamy więcej, ale nie oznacza to tego, że można za to kupić więcej.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.