› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Aniado kumaty. Przecież to prywatna działka. Notabene właściciel ten sam na którego działce... ~ qqqZdaje się, że to była działka prywatna więc miasto będzie kiedyś z tego miało podatki od... ~ POinformowanybardzo ladne miejsce na budownictwo i widoki na jezioro Drużno i z tylu jest ładne jeziorko do... ~ Elblążaninkto jak glosował!!!??? ~ ciekawyile miasto dostał za ten teren!!!????? ~ podatnik

Kupno czy wynajem, czyli o zaletach i wadach obu rozwiązań

› bieżące 5 miesięcy temu    27.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kupno czy wynajem, czyli o zaletach i wadach obu rozwiązań

Decyzja o tym, czy kupować, czy wynajmować mieszkanie, ma bardzo poważne skutki długoterminowe. W zależności od naszych potrzeb oraz planów na przyszłość możemy w różny sposób podejść do tego problemu. W artykule przedstawiamy najważniejsze za i przeciw obu rozwiązań.

Własne mieszkanie, czyli stabilizacja

Zakup swojego mieszkania jest zdecydowanie poważną inwestycją. W przypadku przeciętnego Polaka to najdroższy zakup, na który się decyduje. Można stwierdzić, że zakup swojego mieszkania ma następujące zalety:

 • Mamy coś „swojego”, w wybranym miejscu i lokalizacji,
 • Możemy zmieniać wystrój i wyposażenie bez konsekwencji, mamy swobodę,
 • Zyskujemy zabezpieczenie własnego kapitału,
 • Tworzymy swoje możliwości inwestycyjne,
 • Rata kredytu jest zwykle podobna do raty wynajmy (w przypadku mieszkania dwupokojowego w Krakowie rata najmu to około 1400 złotych plus opłaty, w przypadku kredytu zaciągniętego na 30 lat to także około 1400 złotych plus opłaty),
 • Mamy coś, co możemy przekazać następnemu pokoleniu,
 • Dzieci zwykle potrzebują stabilizacji w postaci przedszkola, szkoły, czy pediatry,
 • Możemy po pewnym czasie sprzedać nieruchomość i kupić inną.

Jednakże kupno swojego mieszkania to także pewne wady. Przede wszystkim, w przypadku osób mających zbyt małe dochody bardzo trudno jest dostać kredyt. Ponadto, banki często wymagają 20% wkładu własnego. Zatrudnienie na umowę na czas określony lub umowę- zlecenie może nas skreślić w niektórych przypadkach. Minusem mogą być także koszty związane z remontami mieszkania i niemożność przeprowadzenia się do innej dzielnicy, czy innego miasta.

Zapraszamy do odwiedzenia podstrony z nową inwestycją na geogrupa.pl

Wynajem jako krótkoterminowy zysk

Większość młodych osób wynajmuje mieszkania. Jest to związane z tym, że zamieszkać możemy w wybranej dzielnicy, w której zwykle nie byłoby nas stać na zakup mieszkania. Dlatego tak bardzo polecany jest zakup mieszkania w dobrych dzielnicach w celach inwestycyjnych, na przykład nieruchomości na ulicy Mazowieckiej 72 w Krakowie, na Krowodrzy. Studenci czy młode osoby na krótkoterminowych umowach nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu. Co więcej, są także inne zalety wynajmu:

 • wynajmując pokój, możemy oszczędzać pieniądze na wkład własny lub na inne potrzeby,
 • nie musimy kurczowo trzymać się jednej pracy, zapewniającej dochód na spłatę kredytu,
 • do naszych zadań nie należy remont, czy naprawa,
 • nie mamy stałych zobowiązań finansowych,
 • elastyczność i możliwości podjęcia ryzyka.

Wynajem ma jednak także sporo wad. Przede wszystkim, jeżeli zamierzamy mieszkać w danym miejscu przez wiele lat, to wynajem się nie opłaca z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Co więcej, ceny wynajmu  w miastach  takich jak Kraków czy Warszawa będzie tylko rósł. Mogą pojawić się także  problemy z właścicielem lub z osobami, które wynajmują mieszkanie z nami (czasem zdarza się, że są to nieznajomi).

Podsumowując, można stwierdzić, że zarówno kupno, jak i wynajem swojego mieszkania ma wady i zalety. W zależności od naszych potrzeb, preferencji, stanu finansowego i planów na przyszłość, możemy podjąć decyzję.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.