› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Zarybic i bedzie swieza rybka co piateczek, a na wigile karpik jak znalazl! ~ Pomyslowy DobromirCzy mozna zapisac sie majac male dziecko lecz mieszkam u mamy i tam mam meldunek lecz to mieszkanie... ~ ZbigniewTam chodzą biedaki ale umysłowe. ~ STOP UST 447Kantory internetowe są często wygodniejsze niż zwykłe. Kursy lepsze, a gotówka w dużej... ~ FrankZapomnieli dodać że w budynku 101 wiecznie fekalia w piwnicy stoją taki smród że wytrzymać... ~ Polkakiedy te bydlaki chamy doprowadzą do wykoszenia trawy przy ogrodach???????na skarpie!!!Gdzie są... ~ w---nya czy będą palety!!!lepiej niech trawę wykoszą na skarpie ~ elblążaninNowosci zawsze przyciagaja klientow, chodzby po to aby zobaczyc co sie zmienilo i czy teraz jest... ~ PickA kiedy zostaną wykończone wjazdy na parkingi naziemne i podziemne? Ściany wyglądają, jakby... ~ Klientelaczekam drugi rok w pażdzierniku nastepny termin do remontu . Pracuję, nie mam gdzie się... ~ mati46Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noris

Kupno mieszkania czy wynajem – co wybrać?

› bieżące 4 miesiące temu    25.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kupno mieszkania czy wynajem – co wybrać?

Wiele słyszy się o tym, że lepiej kupić niż wynajmować, bo nie ma sensu płacić komuś, jak można płacić swój kredyt i mieć swoje mieszkanie. Prawda jednak nie jest tak czarno-biała, a każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zobaczmy zatem nad czym warto się zastanowić podejmując decyzję o tym, czy kupić czy wynająć mieszkanie.

Kredyt – to nie zawsze dobry pomysł

Jedną z pierwszych rzeczy, o których jasno trzeba powiedzieć, to kwestia kredytu. Nie zawsze kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem. Kredyt to poważne zobowiązanie finansowe, zaciągane na wiele lat, często w maksymalnej wysokości na jaką pozwala zdolność kredytowa. Jeśli mamy stabilne dochody, jesteśmy w związku czy mamy poduszkę finansową, to kredyt nie jest aż tak niebezpieczny, jak w przypadku singla, który nie ma oszczędności i wszelkie kłopoty związane z pracą i brakiem dochodów przez jakiś czas mogą od razu spowodować problemy ze spłatą kredytu. W takiej sytuacji bardziej zasadny wydaje się wynajem, bo po pierwsze mieszkanie wynajmowane łatwiej zmienić na tańsze, czy nawet na pokój, w sytuacji problemów finansowych, niż poradzić sobie z zaległościami kredytowymi i zorganizować szybką sprzedaż mieszkania.
Co prawda Agencja Nieruchomości w Warszawie - Tur Nieruchomości służy pomocą w takich sytuacjach, ale zwykle szybka sprzedaż mieszkania oznacza niższą cenę, co zwykle jest niekorzystne dla sprzedającego.

Sytuacja rodzinna

To, co zostało napisane powyżej jasno pokazuje, że sytuacja rodzinna ma ogromny wpływ na decyzje mieszkaniowe. W sytuacji, gdy jesteśmy sami i nasze życie podlega dużym zmianom, wynajem mieszkania pozwala elastyczniej podejmować decyzje. Natomiast wtedy, gdy mamy rodzinę, a zwłaszcza w momencie, gdy pojawiają się dzieci, poszukujemy większej stabilizacji i wtedy zwykle decydujemy się na zakup mieszkania. Dzięki temu mamy pewność, że właściciel mieszkania nagle nie zrezygnuje z wynajmu i nie postawi nas przed faktem konieczności szukania nowego lokum.

Plany zawodowe

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na nasze decyzje związane z zakupem mieszkania są plany zawodowe. Jeśli mamy stabilną pracę i nie mamy w planie większych zmian, a już na pewno nie myślimy o zmianie miasta, czy nawet kraju, to zakup mieszkania oznaczający stabilizację jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak nasza kariera zawodowa polega na częstych zmianach pracy, a co za tym idzie również zmianami miejsca zamieszkania, to wynajem mieszkania daje nam zdecydowanie większą elastyczność.

Mieszkanie jako inwestycja

Wiele osób mówi, że woli kupić własne mieszkanie niż wynajmować, gdyż traktuje mieszkanie jako inwestycję. I tutaj znów nie jest to stwierdzenie do końca zgodne z prawdą. Owszem, zakup mieszkania może być inwestycją, ale raczej wtedy, gdy mieszkanie to przynosi dochody, co w przypadku mieszkania na własne potrzeby nie jest możliwe. Można oczywiście patrzeć na taki zakup długofalowo, czyli biorąc pod uwagę wzrost wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie czasowej. Jednakże w sytuacji, gdy mieszkanie kupujemy dla siebie na kredyt, to za 30 lat, gdy kredyt zostanie spłacony wraz z odsetkami i porównamy koszt, jaki się nim wiązał z wartością nieruchomości w przyszłości, może się okazać, że jednak wartość nieruchomości nie jest wyższa niż kwota, którą wydaliśmy na jej zakup wraz z odsetkami.

Jak widać odpowiedź na pytanie o to, czy lepiej kupić czy wynająć nie zawsze jest prosta i oczywista. Najlepiej przeanalizować własną sytuację, znaleźć plusy i minusy każdego z tych rozwiązań i dopiero potem podjąć decyzję najlepszą dla siebie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.