› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Lato w mieście? Klimatyzator przenośny tanim i szybkim rozwiązaniem

› poradnik ponad rok temu    9.04.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Lato w mieście? Klimatyzator przenośny tanim i szybkim rozwiązaniem

Wraz z ocieplającym się w ostatnich latach klimatem, temperatury w sezonie wiosenno-letnim nie przestają zaskakiwać. Gdy za oknami susza i skwar, w mieszkaniu możesz cieszyć się przyjemnym chłodem. Wszystko za sprawą klimatyzacji przenośnej, która jest tanim i szybkim rozwiązaniem, dostępnym w zasadzie od ręki. Bezproblemowy, samodzielny montaż i duży wybór urządzeń to najważniejsze zalety. Na co warto zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

Dlaczego klimatyzacja przenośna?

Mniejszy i głośniejszy od tradycyjnych, naściennych urządzeń, klimatyzator przenośny może z początku wydawać się nie do końca atrakcyjną propozycją. Po przeanalizowaniu wydatków  i czasu potrzebnego na instalację urządzenia, modele te jednak dużo zyskują.

Klimatyzator przenośny to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na tradycyjną klimatyzację. Sprawdzi się on przede wszystkim w blokach czy budynkach wielorodzinnych, gdzie tradycyjna klimatyzacja montowana na elewacji wymagałaby zgody zarządcy budynku oraz sąsiadów (ingerencja w elewację oraz irytujący hałas).

W przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych wymagane jest nie tylko uzyskanie formalnych zgód, ale również przedstawienie szczegółowych szkiców instalacji. Klimatyzacja przenośna będzie również dobrym pomysłem także w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie bez zgody właściciela nie mamy zbyt dużego pola manewru.

Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest bowiem ich szybki i bezproblemowy montaż, którego można dokonać samodzielnie. Sprowadza się on jedynie do ustawienia urządzenia na płaskim kawałku podłogi, w pobliżu okna, wyciągnięcia rury wyrzutowej przez okno i podłączenia sprzętu do prądu.

Niektórzy producenci mp. Fersk do klimatyzatorów przenośnych (https://fersk.pl/) dołączają do swoich klimatyzatorów specjalne uszczelki okienne. Założone na okno szczelnie oplatają rury wyrzutowe. Dzięki temu z pomieszczenia jedynie wydostaje się ciepłe powietrze, blokując dopływ nowych mas.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

 

  • Optymalna moc chłodnicza

Jeżeli klimatyzator ma skutecznie ochładzać powietrze w danym pomieszczeniu, jego moc chłodnicza winna być dostosowana do docelowej powierzchni. Warto więc rozumieć dobrze pojęcie mocy chłodniczej.

Moc chłodnicza jest to parametr determinujący wydajność urządzenia, wyrażany w kW, W lub BTU (jednostka miara popularna w Wielkiej Brytanii i USA). 1 kW to 3412,142 BTU. Najpopularniejsze klimatyzatory przenośne mają z reguły od 8000 do 12000 BTU, co przekłada się na następującą ilość kW:

  • 8000 BTU = 2,34kW
  • 10000 BTU = 2,93 kW
  • 12000 BTU = 3,52 kW

Jak powyższe wartości mają się do powierzchni pokoju? Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 potrzeba m.in. 0,03 kW. Mowa w tym przypadku jest o jednym metrze sześciennym. W odniesieniu do metra kwadratowego, wartość ta będzie równa 0,081 kW (zakładając, że pomieszczenie ma wysokość 2,5 metra). Do schłodzenia 40 m2, potrzebne więc będzie urządzenie o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW.

  • Przepływ powietrza

Moc chłodnicza pokazuje jak duże pomieszczenie urządzenie jest w stanie schłodzić. Jednak to jak szybko to zrobi zależy od przepływu powietrza. Parametr ten, wyrażany m³/h określa tempo chłodzenia – im wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę. W przypadku standardowej wielkości pomieszczeń, rekomenduje się, aby przepływ powietrza wynosił minimum 300 m3/h.

  • Funkcje klimatyzatorów przenośnych

Latem chłodzą, zimą grzeją. Warto wiedzieć, iż klimatyzatory przenośne to w wielu przypadkach urządzenia wielofunkcyjne (3w1 lub 4w1), łączące w sobie funkcję chłodzenia, wentylacji, osuszania i ogrzewania. Odwrócenie układu chłodniczego za pomocą zaworu czterodrogowego sprawia bowiem, że umieszczony w mieszkaniu parownik pełni funkcję skraplacza, gromadząc ciepło. Czasem spotkać można również klimatyzatory z funkcją jonizacji, pozwalającą nasycić powietrze jonami, zapewniając uczucie przyjemnego odświeżenia.

  • Pobór prądu

Klimatyzatory przenośne to urządzenia, w przypadku których zużycie prądu jest zauważalne. Przyjmuje się, że realny pobór prądu to ok. 30% mocy chłodniczej/grzewczej urządzenia. Dlatego większość standardowych klimatyzatorów zużywać będzie ok. 1000 W. Zakładając taki pobór mocy i przyjmując, że urządzenie pracować będzie przez ok. 60h miesięcznie, możemy łatwo obliczyć miesięczny koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego:

60 h x 1 kW = 60 kWh miesięcznie

60 kWh x 0,55 zl* = 33 zł miesięcznie

*Średnia stawka najpopularniejszej taryfy G11 w roku 2019.

Więcej o kosztach zakupu i eksploatacji przeczytać można w artykule: https://tech.wp.pl/klimatyzacja-nie-musi-kosztowac-fortuny-6408158529136769a

  • Głośność pracy

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest głośność urządzenia. Klimatyzatory są niestety obarczone pewnym ryzykiem hałasu. O ile głośność na poziomie 50-55 dB porównywalną do codziennej rozmowy, można uznać za akceptowalną, o tyle większa ilość decybeli może być już uciążliwa.

Warto jednak pamiętać, iż wiele urządzeń wyposażonych jest w tryb nocny, charakteryzujący się zarówno cichszą pracą, jak i mniejszym zużyciem prądu. Innym istotnym elementem jest również timer. Obecny niemal w każdym klimatyzatorze, umożliwia zaprogramowanie pracy sprzętu, tak aby pracował on np. podczas naszej nieobecności w domu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.