› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Warto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ jan

Lato w mieście? Klimatyzator przenośny tanim i szybkim rozwiązaniem

› poradnik miesiąc temu    9.04.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Lato w mieście? Klimatyzator przenośny tanim i szybkim rozwiązaniem

Wraz z ocieplającym się w ostatnich latach klimatem, temperatury w sezonie wiosenno-letnim nie przestają zaskakiwać. Gdy za oknami susza i skwar, w mieszkaniu możesz cieszyć się przyjemnym chłodem. Wszystko za sprawą klimatyzacji przenośnej, która jest tanim i szybkim rozwiązaniem, dostępnym w zasadzie od ręki. Bezproblemowy, samodzielny montaż i duży wybór urządzeń to najważniejsze zalety. Na co warto zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

Dlaczego klimatyzacja przenośna?

Mniejszy i głośniejszy od tradycyjnych, naściennych urządzeń, klimatyzator przenośny może z początku wydawać się nie do końca atrakcyjną propozycją. Po przeanalizowaniu wydatków  i czasu potrzebnego na instalację urządzenia, modele te jednak dużo zyskują.

Klimatyzator przenośny to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na tradycyjną klimatyzację. Sprawdzi się on przede wszystkim w blokach czy budynkach wielorodzinnych, gdzie tradycyjna klimatyzacja montowana na elewacji wymagałaby zgody zarządcy budynku oraz sąsiadów (ingerencja w elewację oraz irytujący hałas).

W przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych wymagane jest nie tylko uzyskanie formalnych zgód, ale również przedstawienie szczegółowych szkiców instalacji. Klimatyzacja przenośna będzie również dobrym pomysłem także w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie bez zgody właściciela nie mamy zbyt dużego pola manewru.

Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest bowiem ich szybki i bezproblemowy montaż, którego można dokonać samodzielnie. Sprowadza się on jedynie do ustawienia urządzenia na płaskim kawałku podłogi, w pobliżu okna, wyciągnięcia rury wyrzutowej przez okno i podłączenia sprzętu do prądu.

Niektórzy producenci mp. Fersk do klimatyzatorów przenośnych (https://fersk.pl/) dołączają do swoich klimatyzatorów specjalne uszczelki okienne. Założone na okno szczelnie oplatają rury wyrzutowe. Dzięki temu z pomieszczenia jedynie wydostaje się ciepłe powietrze, blokując dopływ nowych mas.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

 

 • Optymalna moc chłodnicza

Jeżeli klimatyzator ma skutecznie ochładzać powietrze w danym pomieszczeniu, jego moc chłodnicza winna być dostosowana do docelowej powierzchni. Warto więc rozumieć dobrze pojęcie mocy chłodniczej.

Moc chłodnicza jest to parametr determinujący wydajność urządzenia, wyrażany w kW, W lub BTU (jednostka miara popularna w Wielkiej Brytanii i USA). 1 kW to 3412,142 BTU. Najpopularniejsze klimatyzatory przenośne mają z reguły od 8000 do 12000 BTU, co przekłada się na następującą ilość kW:

 • 8000 BTU = 2,34kW
 • 10000 BTU = 2,93 kW
 • 12000 BTU = 3,52 kW

Jak powyższe wartości mają się do powierzchni pokoju? Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 potrzeba m.in. 0,03 kW. Mowa w tym przypadku jest o jednym metrze sześciennym. W odniesieniu do metra kwadratowego, wartość ta będzie równa 0,081 kW (zakładając, że pomieszczenie ma wysokość 2,5 metra). Do schłodzenia 40 m2, potrzebne więc będzie urządzenie o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW.

 • Przepływ powietrza

Moc chłodnicza pokazuje jak duże pomieszczenie urządzenie jest w stanie schłodzić. Jednak to jak szybko to zrobi zależy od przepływu powietrza. Parametr ten, wyrażany m³/h określa tempo chłodzenia – im wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę. W przypadku standardowej wielkości pomieszczeń, rekomenduje się, aby przepływ powietrza wynosił minimum 300 m3/h.

 • Funkcje klimatyzatorów przenośnych

Latem chłodzą, zimą grzeją. Warto wiedzieć, iż klimatyzatory przenośne to w wielu przypadkach urządzenia wielofunkcyjne (3w1 lub 4w1), łączące w sobie funkcję chłodzenia, wentylacji, osuszania i ogrzewania. Odwrócenie układu chłodniczego za pomocą zaworu czterodrogowego sprawia bowiem, że umieszczony w mieszkaniu parownik pełni funkcję skraplacza, gromadząc ciepło. Czasem spotkać można również klimatyzatory z funkcją jonizacji, pozwalającą nasycić powietrze jonami, zapewniając uczucie przyjemnego odświeżenia.

 • Pobór prądu

Klimatyzatory przenośne to urządzenia, w przypadku których zużycie prądu jest zauważalne. Przyjmuje się, że realny pobór prądu to ok. 30% mocy chłodniczej/grzewczej urządzenia. Dlatego większość standardowych klimatyzatorów zużywać będzie ok. 1000 W. Zakładając taki pobór mocy i przyjmując, że urządzenie pracować będzie przez ok. 60h miesięcznie, możemy łatwo obliczyć miesięczny koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego:

60 h x 1 kW = 60 kWh miesięcznie

60 kWh x 0,55 zl* = 33 zł miesięcznie

*Średnia stawka najpopularniejszej taryfy G11 w roku 2019.

Więcej o kosztach zakupu i eksploatacji przeczytać można w artykule: https://tech.wp.pl/klimatyzacja-nie-musi-kosztowac-fortuny-6408158529136769a

 • Głośność pracy

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest głośność urządzenia. Klimatyzatory są niestety obarczone pewnym ryzykiem hałasu. O ile głośność na poziomie 50-55 dB porównywalną do codziennej rozmowy, można uznać za akceptowalną, o tyle większa ilość decybeli może być już uciążliwa.

Warto jednak pamiętać, iż wiele urządzeń wyposażonych jest w tryb nocny, charakteryzujący się zarówno cichszą pracą, jak i mniejszym zużyciem prądu. Innym istotnym elementem jest również timer. Obecny niemal w każdym klimatyzatorze, umożliwia zaprogramowanie pracy sprzętu, tak aby pracował on np. podczas naszej nieobecności w domu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.