› poradnik |
ponad rok temu
27.04.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Zarówno przed nowymi, jak i już prosperującymi przedsiębiorstwami, w pewnym momencie ich działalności pojawia się pytanie o to, gdzie ulokować siedzibę firmy. Poza lokalizacją, kluczowym pytaniem okazuje się: „kupić czy wynająć?”. Należy dokładnie przemyśleć, które z tych rozwiązań będzie bardziej opłacalne przy naszym modelu biznesowym.
Jeśli dopiero rozkręcamy nasz biznes, kupno lokalu usługowego może być odważnym posunięciem. Przede wszystkim, przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w danej dziedzinie, często nie mają wystarczających środków, by pozwolić sobie na zakup biura. Wówczas pojawia się pomysł wzięcia kredytu właśnie w tym celu. Takie rozwiązanie może być bardziej opłacalne niż wynajęcie lokalu, ale pod kilkoma warunkami.
Po pierwsze, w takim przypadku należy bardzo skrupulatnie przejrzeć oferty nieruchomości na sprzedaż w interesującym nas mieście. Dużo zależy od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli jest oparta na pozyskiwaniu nowych klientów na bieżąco (tak jak w przypadku np. kawiarni, restauracji, zakładów pielęgnacji itd.), lokalizacja ma duże znaczenie. Wówczas na siedzibę firmy najlepiej jest wybrać miejsce w pobliżu ruchliwych ulic czy często uczęszczanych deptaków. Takie lokale na pewno będą stosunkowo droższe, niż te ulokowane na obrzeżach miast.
Jeżeli przedsiębiorstwo dopiero się rozwija, a my nie chcemy w nie zbyt wiele inwestować lub nie jesteśmy pewni przyszłości firmy, wynajęcie lokalu wydaje się rozsądniejszym wyborem. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, szczególnie, jeśli lokalizacja nie jest tak ważna i możemy pozwolić sobie na siedzibę z dala od centrum. Za wynajmem na pewno przemawia fakt, że w razie niepowodzeń w biznesie, działalność można szybko zakończyć i nie martwić się o środki zainwestowane w nieruchomość.
Firmy istniejące przez dłuższy czas na rynku, w większym stopniu mogą pozwolić sobie na zakup lokalu użytkowego. Jeśli mamy na to środki, na pewno lepiej będzie zainwestować w biuro, które nawet w przypadku np. zwiększenia się liczby pracowników i potrzeby większej powierzchni użytkowej, będzie można sprzedać lub wynająć i wciąż pobierać z niego profity.
Przed zakupem najlepiej ustalić plan działania, tak by całą transakcję przeprowadzić sprawnie i na niej zyskać. Najważniejsze jest wyznaczenie budżetu na zakup, który oprócz wartości lokalu powinien obejmować również koszty transakcyjne. Kolejnym krokiem będzie znalezienie atrakcyjnej oferty – z dogodną lokalizacją i reprezentatywnym wyglądem. Jeśli charakter biznesu nie wymaga obecności w centrum, dobrze będzie wybrać miejsce w zaciszu, ale wciąż dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami miasta. Takie nieruchomości ma w swojej ofercie Mój Dom S.A., a wśród nich Zielone Śródmieście w pobliżu ważnych wrocławskich węzłów komunikacyjnych.
Zakup lokalu użytkowego daje też dużo większe możliwości jego modernizacji. W przeprowadzaniu remontów nie jesteśmy uzależnieni od umowy z wynajmującym, a wszelkie inwestycje dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości. Nie musimy też martwić się nagłym podniesieniem kosztów wynajmu przez właściciela.
Odpowiedź na pytanie, czy lokal użytkowy lepiej jest wynająć czy kupić, nie jest jednoznaczna. Ważne są zarówno możliwości finansowe przedsiębiorstwa, jego staż oraz charakter prowadzonej działalności. Inwestorzy długoterminowi powinni skłaniać się ku zakupowi, krótkoterminowi – ku wynajmowi, jednak tak naprawdę żadne rozwiązanie nie wyklucza maksymalizacji zysków.
Więcej na temat lokali użytkowych znajdziesz na stronie http://www.mojdom.com.pl/lokale-uslugowe/.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |