fot. Konrad Kosacz
Poprzednie przetargi nie zakończyły się pomyślnie, dlatego miasto zorganizowało czwarty, w którym wystawiło na sprzedaż działkę przy ul. Lubranieckiej. Czy tym razem uda się znaleźć nabywcę dla tego terenu jak i innych, które po raz kolejny wystawione są w przetargu? Czy działki budowlane w Elblągu są mało atrakcyjne dla potencjalnych nabywców?
W Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszono przetarg, w którym na sprzedaż wystawiono teren, stanowiący nieruchomość niezabudowaną, położoną wzdłuż pasa drogowego ul. Browarnej, która stanowi drogę wojewódzką 503, w pobliżu Trasy Unii Europejskiej. Sąsiadują z nim budynki mieszkalne, zakłady produkcyjne i sklepy, w związku z czym mimo braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej działki, preferowana zabudowa powinna mieć charakter zabudowy usługowej lub wielorodzinnej.
Trzy poprzednie przetargi zostały unieważnione ze względu na brak ofert.
Mało atrakcyjne dla potencjalnych nabywców wydają się również działki przy Trasie Unii Europejskiej, ul. 3 maja, Komeńskiego i Grunwaldzkiej, na które ogłoszono kolejne (trzecie) przetargi. Nie pomaga obniżenie cen czy takie konstruowanie dokumentacji przetargowej, by pozwalała nabywcy gruntu dysponować nim wedle uznania (mowa tu o sytuacji, w której dany teren nie został ujęty w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego, a więc nie ma konkretnego przeznaczenia).
Czy działania promocyjne miasta, wpisane w budżet okażą się skuteczne i zainteresują Elblągiem potencjalnych inwestorów? Na ten cel w 2015 roku planuje się przeznaczyć 993.100 zł (działania promocyjne obejmują m. in. targi i wystawy, wydawnictwa własne, publikacje i reklamy w środkach masowego przekazu (promocja miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych, kampanie społeczne, reklama w gazetach i telewizji, materiały sponsorowane).