› poradnik |
ponad rok temu
8.07.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Dobór farby do malowania ścian wewnątrz pomieszczeń powinien być podyktowany właściwościami emulsji oraz możliwymi zagrożeniami, na jakie narażona będzie malowana powierzchnia. W przypadku kuchni czy łazienki musimy uwzględnić zwiększoną wilgotność powietrza. Natomiast w przypadku sypialni mamy większą dowolność, ponieważ ścianom nie grozi tu raczej wilgoć, zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Musimy natomiast zwrócić uwagę na kolorystykę, sprzyjającą wypoczynkowi.
Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele rodzajów farb. Wśród najczęściej używanych wymienić należy akrylowe, lateksowe, winylowe (sprawdź np. farby Dulux). Różnią się między sobą właściwościami, a więc także zastosowaniem. Farby lateksowe tworzą powłokę odporną na ścieranie, dzięki czemu można z powodzeniem stosować je w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, takich jak przedpokój, klatka schodowa, korytarz. Nadadzą się również do pomalowania pokoju dziecięcego. W łazience lub kuchni powinniśmy zastosować farby dedykowane do tych pomieszczeń, przystosowane do większej wilgotności powietrza. Dobrze sprawdzą się tu farby akrylowe zmywalne.
W przypadku pomieszczeń suchych, w których ściany nie są narażone na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne, mamy większy wybór. Warto zwrócić uwagę na paroprzepuszczalność wybranej emulsji. Powłoka o wysokim parametrze paroprzepuszczalności tworzyć będzie we wnętrzu zdrowy klimat. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem lub osobą cierpiącą na alergię, możemy wybrać farbę hipoalergiczną.
Gdy wybraliśmy już odpowiednią farbę do sypialni, powinniśmy przygotować ściany do malowania. Ważnym etapem pracy jest ich gruntowanie, to jest pomalowanie podkładem zmniejszającym chłonność ściany, wyrównującym jej koloryt oraz zwiększającym trwałość powierzchni. Kupując preparat gruntujący, należy dobrać go do rodzaju farby.
Przystępując do malowania, musimy zaplanować, jaki chcemy uzyskać efekt. Podczas malowania sypialni możemy nie tylko zmienić jej kolor na nowy, ale także zastosować pewne sztuczki, wpływające na optyczne postrzeganie wnętrza. Odpowiednio dobierając barwy, malując ściany na różne kolory czy pozostawiając biały margines pod sufitem, możemy wizualnie powiększyć wnętrze, podwyższyć, poszerzyć – w zależności od potrzeb.
W przypadku sypialni wyjątkowo ważny jest dobór kolorów. Nie sprawdzą się tu agresywne, intensywne kolory; wypoczynek zakłócać mogą również zbyt wyraziste kontrasty. Aby zapewnić sobie spokojny sen i relaks dla zmęczonych oczu, lepiej postawić na łagodne barwy i subtelne przejścia. Nie musi to oznaczać, że powinniśmy pomalować sypialnię na biało. Polecane kolory to szarości, błękity, pastelowe róże. Dobrze sprawdzi się także modny ostatnio kolor miętowy lub od lat chętnie stosowany beżowy.
Wybierając farbę do sypialni, należy zastanowić się nad rodzajem emulsji, jej kolorem oraz wykończeniem powłoki (połysk lub mat). W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, można zdecydować się na zastosowanie farb w kilku barwach. Używając odpowiednich trików, możemy również wpłynięcie na optyczne postrzeganie proporcji wnętrza.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |