› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Mam anginę ropną! Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

› bieżące ponad rok temu    13.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Mam anginę ropną! Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Najczęściej spotykanymi infekcjami górnych dróg oddechowych są zakażenia wirusowe, które potocznie nazywamy przeziębieniem. Wiążą się z nimi m.in. takie objawy, jak ból i pieczenie gardła czy też podwyższona temperatura. Jeśli jednak symptomy te są bardzo intensywne (zwłaszcza gorączka) oraz towarzyszą im ropne zmiany w obrębie jamy ustnej, zdecydowanie można podejrzewać, że za ich wystąpieniem stoją bakterie - tak, wszystko wskazuje na anginę ropną.

Czym jest angina ropna i jakie są jej objawy?

Anginę ropną (czyli zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła) inaczej nazywamy paciorkowcową, ponieważ jej źródłem są właśnie paciorkowce - łac. Streptococcus pyogenes. Gromadząc się w obszarze górnych dróg oddechowych, mogą wywołać niepokojące objawy:

  • wspomnianą wyżej wysoką gorączkę (występuje nagle i sięga powyżej 38℃);
  • intensywny ból gardła;
  • tworzący się na języku nalot (przyjmuje białą barwę);
  • zmiany ropne w jamie ustnej;
  • czopy ropno-śluzowe;
  • powiększenie węzłów chłonnych (przede wszystkim podżuchwowych i szyjnych);
  • przekrwione, rozpulchnione oraz zaczerwienione migdałki;
  • wybroczyny występujące na podniebieniu miękkim;
  • bóle mięśni i stawów;
  • ogólne rozbicie, brak sił.

Powyższe objawy pojawiają się najczęściej po około 4-5 dniach od kontaktu z patogenem. Pierwsza występuje gorączka (bez wcześniejszych niepokojących sygnałów ze strony gardła), która utrzymuje się przez około 3-5 dni choroby. Tworzący się w dalszej kolejności ból gardła trwa zaś około tygodnia. 

W odniesieniu do czasu trwania choroby, wiele zależy oczywiście od szybkości wdrożenia leczenia - w tym przypadku podstawą jest antybiotykoterapia (warto pamiętać, że jeżeli infekcja powstaje na tle bakteryjnym, leczenie objawowe jest niewystarczające i w celu zaordynowania odpowiedniego antybiotyku, konieczna jest konsultacja lekarska). Podawanie antybiotyku trwa przeważnie minimum 10 dni. Co jednak istotne, już po pierwszej dobie jego przyjmowania pacjent przestaje zarażać innych. 

Jak diagnozować anginę ropną?

Nie jest to niestety tak proste, jak się z pozoru wydaje - angina o etiologii wirusowej nieraz przybiera bardzo podobną formę, co opisywana tu angina paciorkowcowa. Również może pojawiać się nalot na migdałkach, opuchnięte i bolesne węzły chłonne czy też wybroczyny na podniebieniu. Różnicę najczęściej stanowi gwałtowność wystąpienia objawów oraz wysokość gorączki - jest znacznie wyższa w trakcie anginy ropnej (infekcje wirusowe to w większości przypadków stan podgorączkowy lub tylko niewielkie podwyższenie temperatury). 

Pomocne w postawieniu odpowiedniej diagnozy może być także zastosowanie tzw. skali Centora, która pozwala ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia właśnie infekcji wywołanej przez paciorkowce - obserwacji podlega m.in. wspomniana wcześniej wysokość gorączki, stan migdałków (czy pojawia się na nich wysięk oraz obrzęk), jak i kaszel - a właściwie jego brak - co znacznie przybliża do postawienia prawidłowego rozpoznania (przy infekcjach o etiologii bakteryjnej kaszel zazwyczaj nie występuje). 

Wsparcie w diagnostyce niosą również badania - posiew wymazu z gardła lub migdałków, który jest najdokładniejszą metodą. Co ważne, wynik owych testów to nie tylko sposób na potwierdzenie anginy ropnej, lecz także szansa na ustrzeżenie pacjenta przed zastosowaniem niepotrzebnej antybiotykoterapii. Ta niestety często przypisywana jest bezzasadnie, ponieważ znaczna większość przypadków to mimo wszystko anginy wirusowe - należy pamiętać, że antybiotyki nie są dla organizmu obojętne. 

Jak leczyć anginę ropną?

Opisana już wyżej antybiotykoterapia to podstawa. Dobrze dopasowany lek pozwala znacznie szybciej osłabić zarówno objawy płynące ze strony gardła, jak i gorączkę. Dzięki temu skrócony jest generalny czas trwania choroby i co istotne, także okres zarażania. Mniejsze jest też ryzyko wystąpienia powikłań, co w przypadku anginy ropnej jest niezwykle ważne (ropna wydzielina łatwo może spłynąć do dolnych dróg oddechowych i tym samym zwiększyć szansę wystąpienia kolejnych chorób).

Poza antybiotykiem konieczne jest też zastosowanie środków łagodzących objawy, które zazwyczaj bazują na preparatach przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych - przeważnie jest to ibuprofen lub paracetamol. Warto mieć w swojej domowej apteczce także preparaty działające miejscowo, które skutecznie złagodzą ból gardła, np. pastylki do ssania, roztwór do płukania czy też aerozol (jednym z ich składników może być m.in. benzydamina). Pamiętaj, w przypadku anginy ropnej niezwykle ważna jest szybka reakcja - jeśli dostrzegasz niepokojące Cię objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.