› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Ostatnio oglądałem ciekawe i tanie meble i mam zamiar zrobić zakup   Czy ktoś z was... ~ MAĆKOLACTak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag

Maria Kosecka: Potrzebna ostrożność

› bieżące ponad rok temu    18.01.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 26 ocen 31 / 71%
A A A
Maria Kosecka: Potrzebna ostrożność fot. Konrad Kosacz

Świat staje się coraz bardziej brutalny, tego przykłady oglądamy codziennie na ekranach telewizorów, czytamy o tym zjawisku w gazetach, słyszymy w radiu. Nasila się także agresywność ludzi w jakiś sposób wykluczonych, bądź takich, którym wydaje się, że są ofiarami niesprawiedliwej polityki społecznej. Dochodzi do aktów przemocy ze strony podopiecznych resortu pomocy społecznej wobec pracowników instytucji opiekuńczych. Przykłady takiego postępowania mieliśmy już w Elblągu.

Dlatego w imię spokoju i bezpieczeństwa naszej elbląskiej społeczności, powinniśmy chronić opiekunów społecznych oraz urzędników instytucji zajmujących się niesieniem pomocy przed działaniami osób sfrustrowanych, wytrąconych z równowagi, których trudna sytuacja życiowa pcha do działań agresywnych i przestępczych. Zdaniem socjologów takie działania będą występować coraz częściej, o ile nie wypracujemy stosownego modelu działania wobec tych, którzy wysuwają roszczenia, oraz tych, którzy nie wszystkim roszczeniom dają radę sprostać.

Zagrożeni ubóstwem, oczekujący mieszkań i dodatkowych świadczeń powinni zostać objęci większym zainteresowaniem ze strony służb socjalnych, a urzędnicy tych służb powinni pracować bez poczucia zagrożenia. Nie może być tak, że w każdej chwili ich pracę może zakłócić ktoś, kto wchodzi do biura z nożem czy choćby z agresywnymi okrzykami. Niestety, nadeszły czasy, że przedstawiciele resortu pomocy społecznej dołączyli do kategorii zawodów, których wykonywanie bywa niebezpieczne, bo zagraża zdrowiu, w skrajnych przypadkach - życiu. Obowiązkiem samorządu jest stworzenie tym ludziom bezpiecznych warunków pracy. Czego się spodziewam? Przede wszystkich ochrony, czyli obecności w biurach kogoś, kto umiejętnie i sprawnie zareaguje w sytuacji zagrożenia i tę sytuacją rozładuje. Urzędnikom instytucji pomocowych i opiekuńczym zaś życzę zwiększonej empatii wobec "klientów", bo czasami dobre słowo, wysłuchanie skargi w skupieniu wystarczy, by zneutralizować gniew osoby uważającej się za skrzywdzoną. Pracownik pomocy społecznej to nie jest zwykły urzędnik, bo na co dzień styka się z najbardziej palącymi ludzkimi problemami, zatem ważne, by w pracy  towarzyszyły mu wrażliwość, cierpliwość i szacunek dla rozmówcy. Byłoby nieźle, gdybyśmy wszyscy legitymowali się podobnymi predyspozycjami, stykając się z osobami i rodzinami niedającymi sobie rady z rzeczywistością. Jako nauczyciele, służby medyczne, sąsiedzi. Twórzmy poczucie bezpieczeństwa, atmosferę zrozumienia, zamiast obojętności okażmy zainteresowanie. Ten obowiązek jednak spoczywa przede wszystkim na ludziach zawodowo pracujących na rzecz podopiecznych pomocy społecznej. Taka postawa skutecznie zneutralizuje agresję.

Jak konkretnie powinna wyglądać w najbliższej przyszłości praca ludzi niosących urzędową pomoc, powinien zadecydować elbląski samorząd. Ten temat powinien stać się wkrótce przedmiotem dyskusji jeśli nie całej RM to przynajmniej którejś z komisji pracujących w ratuszu. Im szybciej ta sprawa zostanie pozytywnie "załatwiona", tym łatwiej będzie porozumiewać się ludziom oczekującym pomocy z ludźmi niosącymi instytucjonalną pomoc.

 

Maria Kosecka

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (26)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  26
Zwyczajem Pani Marii jest oczkiwanie ze któs bedzie posiadał cechy których jej brak https://www.youtube.com/watch?... Prezentacja taktu przygotowania psychologicznego i wiedzy prawnej w wykonaniu autorki felietonu . Naprawę świata warto zacząć od siebie i skoro poziom agresji Pani Marii nie opada to może czas na konsultację lub wypoczynek w naszym nowym sanatorium pod katedrą i zaduma nad obrotami ciał niebieskich ?
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Beka
ponad rok temu ocena: 33% 25
Mariusz nagrałeś jedne z obrad komisji jakiś czas temu i męczysz czytelników. Twoim celem chyba jest poprawienie statystyk oglądalności, może myślisz że zostaniesz gwiazda i zarobisz sałatę na tym youtube zachęcając do oglądania ciągle tego samego. Już kilka osób skomentowało ten materiał, oprócz głupoty Marisza Lewandowskiego niczego tam nie dowiedziono!
~ opiekun społeczny
ponad rok temu ocena: 0%  24
widać, że Pani Kosecka nigdy nie rozmawiała z tzw "klientem" i nie była w tzw "terenie", żenada, szkoda że nie może Pani Kosecka popracować z nami, łatwo jest obrażać innych, szkoda, że w/w nie legitymuje się tak podkreślanymi przez siebie predyspozycjami
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krystyna
ponad rok temu ocena: 50%  23
Bardzo dobrze, ze Pani Kosecka podjęła taki temat. Kolejny raz pokazała Pani, ze najważniejsi sa dla elblążanie i ich dobro. Oby tak dalej. Powodzenia
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do scdv
ponad rok temu ocena: 50%  22
Ten scdv to chyba jakiś zawiedziony radny ,który sam nie pomyślał żeby wystąpić z tym tematem .A w radzie jest chyba psycholog .Nie przeżywaj człowieku bo tobie trzeba będzie zrobić badanie.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ scdv
ponad rok temu ocena: 25% 21
Hahaha ! Radnym nie zamierzam byc,choćby dlatego,żeby nie mieć do czynienia na codzien z kims takim jak " doscdv".mam to szczęście mieć trzycyfrowy iloraz inteligencji ,w odróżnieniu od pana(i). I psycholog mi tez niepotrzebny,nam dyplom
~ scdv
ponad rok temu ocena: 23%  20
Osoba,która,jak Pani twierdzi,że bliskie sa jej problemy spoęłczne,powinna wiedziec,że nie istnieje nic takiego jak "opiekun spoęłczny"
odpowiedz oceń komentarz 3 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 59% 19
Osoba chcąca krytykować innych powinna nadrobić zaległości edukacyjne. Podaję za Słownik języka polskiego PWN: "opiekun społeczny - osoba zajmująca się rozpoznaniem i zaspokajaniem potrzeb w zakresie pomocy społecznej; " Czytanie nie boli.
oceń komentarz 10 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ scdv
ponad rok temu ocena: 33% 18
Tak?To prosze mi wskazac w Elblągu choćby jednego"opiekuna społecznego",których tak chce chronić pani Maria.Są jedynie pracownicy socjalni
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 55% 17
Widać jednak wyraźne braki w edukacji. Wyjaśniam wobec tego, że w treści felietonu jest mowa o objęciu ochroną opiekunów społecznych a więc OSOBY ZAJMUJĄCE SIĘ ROZPOZNANIEM I ZASPOKAJAJNIEM POTRZEB W ZAKRESIE POMOCY SPOŁECZNEJ. Tylko tyle i aż tyle. Takich osób w Elblągu jest na pęczki. Myślę, że praca urzędnicza zawęża trochę percepcję, ale żeby aż tak bardzo?
~ scdv
ponad rok temu ocena: 29% 16
Ja na szczęście urzędnikiem nie jestem. Wykonuję wolny zawód:))i mam to szczęście nie miecdo czynienia z lokalnymi patriotami,chyba,że w czasie badania
~ elblazanin
ponad rok temu ocena: 67%  15
Cieciorka ty jesteś bardzo zdesperowany - bo nie możesz się pogodzić ,ze radna opuściła klub - to po pierwsze ,po drugie ty nigdy nic nie wniosłeś pozytywnego by nasze elbląskie otoczenie się zmieniało ,po trzecie jesteś jednym z tych którzy są mierni i bierni
odpowiedz oceń komentarz 12 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cieciorka
ponad rok temu ocena: 25% 14
ok a co ty wniosłeś i owa radna pożytecznego aby zmieniło się nasze elbląskie otoczenie? Niby komu ja miałabym być mierna i bierna?
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 67%  13
Problem, który poruszyła autorka, jest poważny. Ludziom "puszczają nerwy", co niekiedy kończy się źle. Nawet słowne awantury nie służą nikomu. Pracownicy słuzb społecznych muszą wykazywać dużo cierpliwości i empatii, by nie pogłębiać frustracji podopiecznych, A ci ostatni nie zawsze rozumieją, że niezaspakajanie ich potrzeb wynika z przepisów, braku środków, czasami - ze zbyt wygórowanych roszczeń. Sprawa jest na tyle poważna, że powinno się nad tym zastanowić.
odpowiedz oceń komentarz 12 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cieciorka
ponad rok temu ocena: 26%  12
Redakcja i inwestor musi być zdesperowany zamieszczając takie teksty tej autorki. Żenada.....
odpowiedz oceń komentarz 5 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cxz
ponad rok temu ocena: 13%  11
A sprzedawcy nie są narażeni na agresję?? Im też zapewnić bezpieczeństwo - prywatny ochroniarz.
odpowiedz oceń komentarz 1 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jamaleg
ponad rok temu ocena: 45%  10
Czyny nie slowa pokazuja nam jakim jest czlowiek a w mysl tej zasady jest pani zerem
odpowiedz oceń komentarz 10 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ohsdfv
ponad rok temu ocena: 64%  9
Prtosze mnioe koneicznie powiadomić,pani mario,jak Pani już coś wymyśli.Od wielu lat wchodze do domów osób zaburzonych,agrestwnych,chorych psychicznie. Dostaję czasem groźby od przestępców, z którymi mam kontakt w pracy.mam na codzień do czynienia z wykluczonymi, zaburzonymi.Czy Pani mi jakoś może zapewnić bezpieczeństwo?Oczekuję konkretów,nie tylko pisania i gadania.
odpowiedz oceń komentarz 14 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Polak sympatyk PIS-u
ponad rok temu ocena: 43%  8
Maryśka jak jesteś taka wrażliwa na ludzką krzywdę to Ci wybaczę,wróć do PIS-u ukorz się wybaczymy i będziemy walczyc o ludzi pokrzywdzonych przez los lub rzady PO,SLD i PSL,Niepotrzebnie angażowałaś się w takie gówno jak PO tylko wrogów sobie narobiłaś
odpowiedz oceń komentarz 12 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 39% 7
Zejdź na ziemię Maryśka to teraz może tylko pójść do "wróbelków" lub odejść w zapomnienie;)
oceń komentarz 7 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 33%  6
a debile z ruchu paliglupa zamiast walczyc o legalizacje broni palnej to walcza o legalizacje marihuany w ten sposób będziemy mieć więcej nacpanych agresywnych cpunow których nie można zastrzelić, twój ruch walczy tazkze o to aby facet faceta mogl legalnie posuwac przy dziecku ot takimi sprawami zajmują się ci bandyci i oszołomy z twojego ruchu
odpowiedz oceń komentarz 6 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 27%  5
zalegalizować możliwość posiadania broni palnej i po kłopocie! to nic trudnego! każdy nosilby przy sobie giwere żeby moc w każdej chwili odstrzelić napastnika.
odpowiedz oceń komentarz 4 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 57%  4
Temat bardzo ważny i dotyczący bezpieczeństwa pracowników socjalnych i nie tylko. Dobrze, że samorządowcy myślą o tym.
odpowiedz oceń komentarz 12 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tak myślę
ponad rok temu ocena: 70%  3
Temat warty do podjęcia .Sprawy społeczne wymagają szczególnego traktowania .Trzeba być czujnym i ostrożnym .Osoby pracujące w zawodach pomocowych muszą mieć szczególne predyspozycje
odpowiedz oceń komentarz 16 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 58%  2
Mieszkancy powini byc zawsze ostrozni a szczegolnie w dniu wyborow aby przez przypadek na kolejna kadencje nie wybrac ponownie takich nieudolnych radnych .
odpowiedz oceń komentarz 22 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 33% 1
Popieram za dużo pisiorów w Radzie to pewnie przez to, że lista PIS była na "okładce"!;)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.