› biznes |
ponad rok temu
10.03.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Statystycznie każdy z nas marnuje rocznie 240 kilogramów żywności. To 9 milionów kg w Polsce. Banki żywności od sieci handlowych dostały tylko 1400 ton. Ma to zmienić rozpatrywana przez Senat ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Sklepy podpiszą umowy z organizacjami charytatywnymi. Zapłacą 10 groszy kary od kilograma wyrzuconego pożywienia.
Z danych Polskiej Federacji Banków Żywności wynika, że w 2015 roku Polacy przekazali bankom żywności 65 tys. ton jedzenia, w tym sieci handlowe tylko 1,4 tys. ton. Dzięki temu nie trafiło ono na śmietnik. Niestety rocznie w Polsce wyrzucamy tam 9 milionów ton. Tak wynika z danych Eurostatu z 2006 roku, niestety innych nie ma.
Sytuację ma zmienić ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Pracuje nad nią Senat. Jedną z propozycji jest podpisywanie umów sklepów z bankiem żywności lub z innymi organizacjami charytatywnymi na przekazywanie produktów. Sieci handlowe powyżej 250 metrów kwadratowych zapłacą 10 groszy kary od kilograma wyrzuconego pożywienia. Pieniądze trafią bezpośrednio do organizacji.
Zdaniem pomysłodawców projektu ustawy, nowe przepisy zmuszą sieci handlowe do przekazywania żywności, przed utratą ważności organizacjom charytatywnym.
Źródło: PAP
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |