› poradnik |
ponad rok temu
24.07.2019 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Po wielu latach budowania nowoczesnych domów do łask powracają stare dobre systemy, które sprawdzały się u naszych babć, i jak się okazuje – nie straciły na aktualności. Mowa na przykład o pomieszczeniach pralniczych, garderobach czy spiżarniach, które coraz częściej goszczą na nowoczesnych projektach architektonicznych. Niestety, spiżarnie pomimo wielu zalet mogą mieć też wadę – podatność na zasiedlanie się tam myszy.
Spiżarnie najczęściej ulokowane są w pobliżu pomieszczeń kuchennych – aby łatwo było brać stamtąd wszelkie zapasy i zanosić je do środka. Bardzo ważne jest, aby w spiżarni panowała temperatura niższa niż w kuchni i była tam zapewniona odpowiednia wentylacja. Dlatego też na etapie budowania spiżarni piętro pod ziemią zwykle konstruuje się w niej system wentylacyjny. Dzięki temu żywność zawsze przechowywania jest w niskiej temperaturze, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i może należycie spełniać swoją funkcję przechowywania jedzenia w świeżej postaci przez dłuższy czas. Przez wentylację mogą się jednak dostawać do domu gryzonie i należy temu jak najwcześniej zapobiegać.
Gryzonie są niewielkich rozmiarów i bardzo łatwo wciskają się we wszelkie szczeliny w ścianach, dostając się do wnętrz naszych domów. Gdy już tam się znajdą, wyjadają nasze zapasy – pozostawione worki z ziemniakami czy marchwią, worki z ziarnem, opakowania sucharów, makaronów i innych tego rodzaju artykułów spożywczych. Oprócz tego, że robią wszędzie dziury przez co opakowania tracą szczelność, pozostawiają też swoje odchody w całej spiżarni. Mogą one stanowić poważne źródło chorób przenoszonych przez gryzonie! Dlatego właśnie przed myszami należy się chronić.
Stara dobra pułapka na myszy może się w niektórych sytuacjach sprawdzić, jednak zabija ona zwierzę i tym sposobem generuje kłopoty z tym, jak się go później pozbyć. W pierwszej kolejności po postawieniu spiżarni należy zatem pomyśleć o jak najlepszym zabezpieczeniu swojej żywności przed gryzoniami. Szklane słoiki wydają się być najlepsze, bo gryzonie raczej nie potrafią się do nich dobrać. Chowajmy w nich w miarę możliwości produkty sypkie. Wszelkie produkty sypkie umieszczone w opakowaniach foliowych można też trzymać w skrzynkach z grubszego plastiku z pokrywą. Produkty takie jak ziemniaki można również trzymać w takich skrzyniach z drobnymi, gęstymi dziurkami, które zapewnią warzywom odpowiedni dostęp do powietrza i uniemożliwią ich szybkie zepsucie się. Można również stosować skrzynie drewniane, z niewielkimi otworami pomiędzy deskami oraz z pokrywą.
Wystrzeganie się gryzoni w spiżarni należy wdrożyć od razu po jej zaadaptowaniu i wstawieniu produktów spożywczych. Koszowe pułapki na myszy służą nie tyle zabijaniu, co łapaniu zwierząt. Po złapaniu należy je wypuścić w odległym miejscu, co jest postępowaniem humanitarnym i ekologicznym, a także mniej stresującym dla łapiącego. Pułapki na myszy powinny być wstawiane do spiżarni przez cały rok i mieć regularnie wymienianą przynętę na świeżą. Dzięki temu, gdy koszyk stoi pusty mamy pewność, że spiżarnia jest wolna od myszy, a gdy tylko się wypełni – wiemy, że są tu dopiero od niedawna!
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |