› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Będziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak ZAWODZIE ta cała dzielnica jest tak zdewastowana że nawet nie wiadomo czy to jeszcze Elbląg czy... ~ novak Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77

Mieszkanie Plus szansą dla młodych elblążan? Co już wiemy?

› inwestycje miejskie 11 miesięcy temu    26.05.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Jak wiemy nasze miasto wyraziło wolę przystąpienia do rządowego Programu Mieszkanie Plus i ewentualnej budowy lokali mieszkalnych na gruntach miejskich w ramach tego Programu. W grudniu 2016 roku wiceprezydent Janusz Nowak podpisał list intencyjny w sprawie współpracy Miasta Elbląga z BGK Nieruchomości przy realizacji przedsięwzięcia.

Spośród wytypowanych przez Miasto lokalizacji przedstawiciele BGK dokonali wyboru działki gruntu przy ul. Malborskiej – Mielczarskiego o powierzchni 0,9613 ha. Na początku roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim w Elblągu z dyrektorem ds. inwestycji BGK Nieruchomości w celu omówienia szczegółów Programu i podjęcia dalszej współpracy. Nie są na razie znane stawki czynszu za 1 m2. Aktualnie przygotowywane są analizy pojemnościowe oraz finansowe dotyczące między innymi szacunkowych kosztów budowy mieszkań oraz prognozowanych stawek czynszu.

Czy Program Mieszkanie Plus stanowi szansę dla młodych? Przypomnijmy jaki jest cel i sens przygotowanego przez rząd Programu. Mają z niego korzystać osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby móc pozwolić sobie na wynajem lokum na rynku komercyjnym. Inną grupę stanowią wszystkie te osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego. Obecnie wymagania stawiane przez  banki są naprawdę wysokie. Na przestrzeni lat znacznie zwiększyła się kwota wymaganego wkładu własnego. Ponadto osoba chcąca otrzymać kredyt mieszkaniowy musi wykazać się naprawdę wysokim dochodem. Nie jest łatwo przekonać bank, że będziemy w stanie regularnie spłacać niemałe raty. Inną kwestią jest świadomość tego, że kredyt będzie "wisiał nad głową" przez nawet 30-40 lat. To nie jest miła perspektywa. 

Bartłomiej Pawlak wiceprezes BGK Nieruchomości szacował, że ceny mieszkań w Programie mogą wahać się między 10 a 20 zł za metr kwadratowy (w zależności od lokalizacji w Polsce) w przypadku prostego czynszu. Natomiast przy opcji dojścia do własności, cena może być wyższa. Nieoficjalnie wskazywało się, że w Elblągu cena czynszu może wynieść 16 zł za m2. To wcale nie tak mało. Policzmy. Sam czynsz w niewielkim, 45-metrowym, dwupokojowym mieszkaniu oferowanym w ramach Programu, kosztowałby w takim przypadku 720 zł. Do tego dochodzą inne koszty (media itp.). Inna sprawa, że kwota ta byłaby nieznacznie niższa od kwoty wynajmu takiego samego mieszkania. Można przyjąć, że kwota najmu 45-metrowego mieszkania w Elblągu oscyluje w granicach 1000-1400 zł (najem + czynsz). Nie można też zapominać, że Program oferuję opcję z możliwością  dojścia do własności, dzięki czemu po trzydziestu latach powiększonego czynszu (20% wyższy czynsz) najemca przekształci się w właściciela.

Organami, które zostaną upoważnione do przyjmowania wniosków będą lokalne samorządy. Właśnie one wyznaczą podstawowe kryteria, według których będzie tworzona lista osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu z programu Mieszkanie Plus.

Projekt ma premiować rodziny wielodzietne. To one będą najwyżej w kolejce oczekujących. Młode osoby, zaczynające dorosłe życie, mogą utknąć na liście na wiele długich miesięcy, czy też lat.

Jak duże będą mieszkania oferowane w Elblągu w ramach Programu Mieszkanie Plus? Średni udział w budynku różnych mieszkań ma wyglądać następująco:

 • 5% całej puli to M5, 4 – 5 sypialni z pokojem dziennym i kuchnią.
 • 15% wszystkich to M4, trzy sypialnie z pokojem dziennym i kuchnią.
 • 35% lokali to M3 z wliczonym pokojem dziennym i dwoma sypialniami.
 • 45% mieszkań to M2 – aneks kuchenny, ewentualnie kuchnia, sypialnia i pokój dzienny.

Według rządowych planów program Mieszkanie Plus ma zacząć działać w drugiej połowie 2017 roku. Z kolei inwestycje mieszkaniowe miałyby się rozpocząć z początkiem 2018 roku.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lokatorka
11 miesięcy temu 1
He,he ale sie wysilili to ja wole wynajem na wolnym rynku tak jak teraz.Nie stac mnie na 1200 zeta kosztow wynajmu. No to trzeba miec pensje kierownika zeby bylo stac na takie koszty wynajmu.Mysle ze to bedzie kicha,a gdzie koszty utrzymania?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.