› bieżące |
ponad rok temu
25.02.2019 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego są drogie. Ci, którzy zamierzają zakupić nieruchomość, często poszukują okazji. Taką może być zakup mieszkania z przetargu lub licytacji komorniczej. Dowiedz się, na czym to polega i ile możesz zaoszczędzić.
Mimo że wciąż chętnie finansujemy zakup nieruchomości z kredytu hipotecznego, to bez wątpienia jest on dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto zatem zadbać o to, aby jego kwota była jak najniższa. Niezależnie od tego, czy szukasz mieszkania dla siebie i rodziny, czy też lokum pod przyszłą inwestycję, alternatywą dla mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego są nieruchomości z:
Nie wszystkie osoby zainteresowane zakupem nieruchomości wiedzą o powyższych możliwościach, dlatego też ceny w wielu przypadkach są bardzo kuszące. Zarówno przetarg, jak i licytacja to sposób na zakup taniego mieszkania.
W ramach przetargów mieszkaniowych oferowane są mieszkania w różnym stanie – wymagające gruntownego remontu lub jedynie odświeżenia. Wiele zależy od tego, czy lokal był dotychczas niezagospodarowany, czy też wrócił do zasobów spółdzielni mieszkaniowej, bo jego dotychczasowy właściciel, który posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zmarł i nie pozostawił spadkobierców.
Zanim przetarg zostanie ogłoszony, nieruchomość stanowiąca jego przedmiot zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego. Dopiero w następnym kroku podmiot organizujący licytację tworzy ogłoszenie, w którym określa zasady przetargu. Wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania właśnie w tym trybie błędnie zakłada, że czynnikiem decydującym o wygranej zawsze jest cena. Czasem dla organizatora ważniejszy jest sposób zagospodarowania lokalu, a wówczas zaproponowana cena jest sprawą drugorzędną. Sam przetarg odbywa się w formie ustnej lub pisemnej – o tym decyduje organizator.
Jeżeli dłużnik nie posiada innego majątku poza nieruchomością, konieczne może okazać się jej zajęcie, oszacowanie jej wartości przez rzeczoznawcę i następnie sprzedaż w drodze licytacji. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 3/4 wartości szacunkowej podczas pierwszej licytacji, a jeżeli dochodzi do drugiej, jest ona obniżana do 2/3 wartości szacunkowej.
Licytacja nieruchomości odbywa się zawsze pod nadzorem sędziego. Osoba, która przystąpiła do licytacji i ją wygrała, musi w określonym terminie wpłacić pozostałą część kwoty na wskazany rachunek bankowy. Jest to warunek niezbędny do otrzymania aktu własności.
Osoby biorące udział czy to w przetargu, czy też licytacji, muszą wpłacić wadium. To rodzaj zabezpieczenia przeprowadzanej transakcji dla organizatora – gdyby osoba, która wygrała przetarg lub licytację rozmyśliła się, wadium przepada.
Ile wynosi wadium? Kwota zależy od wartości nieruchomości. W przypadku przetargu mowa o 2 do 10 proc. jej wartości, a w przypadku licytacji jest to zawsze 10 proc. Osoba wygrywająca np. licytację, nie otrzymuje zwrotu wadium – jest ono zaliczane na poczet wylicytowanej kwoty.
Informacje o przetargach i licytacjach komorniczych jeszcze do niedawna były rozproszone. Przykładowo można było je znaleźć w ogólnopolskiej i regionalnej prasie, na tablicach ogłoszeniowych mieszczących się w urzędach miasta czy kancelariach komorniczych. Z punktu widzenia potencjalnych zainteresowanych znalezienie informacji o przetargach było kłopotliwe.
Aktualnie informacje zarówno o przetargach, jak i licytacjach komorniczych są gromadzone w jedynym miejscu – na portalu Listaprzetargow.pl. Przeszukiwanie zasobów jest bardzo proste, a to ze względu na intuicyjną w obsłudze wyszukiwarkę. W efekcie znalezienie taniej nieruchomości jest w zasięgu każdej osoby, która myśli o takiej inwestycji.
Zdjęcie: Unsplash.com
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |