› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Zmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce.

Mity na temat opakowań plastikowych do żywności

› bieżące miesiąc temu    16.09.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Mity na temat opakowań plastikowych do żywności

Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez tworzywa sztucznego? Zamawianie jedzenia bez plastikowych opakowań cateringowych? Transport łatwo psujących się produktów w opakowaniach ze szkła lub papieru? Plastik towarzyszy nam od ponad stu lat. Przez ten czas narosło wokół niego wiele mitów. Sprawdzamy, ile w nich prawdy!

Mit pierwszy: Plastik nie nadaje się do ponownego wykorzystania

Recykling to jeden z najważniejszych sposobów walki o czystszą planetę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele odpadów nadaje się do ponownego wykorzystania. Konieczna jest jednak ich właściwa segregacja. To zadanie nie tylko dla dużych koncernów, ale także małych firm i gospodarstw domowych. Opakowania plastikowe do żywności wykonane np. z polipropylenu (PP), polistyrenu (PS) czy politereftalanu etylenu (PET) doskonale nadają się do przetworzenia. Do rozdrabniania tworzywa sztucznego pochodzącego z butelek czy opakowań spożywczych wykorzystuje się m.in. specjalne maszyny nazywane rozdrabniarkami. Plastik poddaje się także działaniu wysokiej temperatury (jak wysokiej to zależy od rodzaju tworzywa), a następnie nadaje się mu pożądany kształt. Z przetworzonego plastiku powstają m.in. ubrania, obuwie, meble oraz przedmioty codziennego użytku.

Mit drugi: Zupełna rezygnacja z plastiku wpłynęłaby korzystnie na środowisko naturalne

Plastik to materiał, bez którego obecnie trudno wyobrazić sobie nie tylko branżę spożywczą, ale także kosmetyczną, budowlaną, medyczną czy chemiczną. Jeśli miałby zupełnie zniknąć, należałoby zstąpić go tworzywem równie tanim, łatwym w obróbce, a także lekkim, ale jednocześnie wytrzymałym. Być może w przyszłości będzie to możliwe. Dziś całkowite zaprzestanie korzystania z plastiku jest niemożliwe (tworzywo sztuczne trzeba by zastąpić innymi materiałami np. papierem, a to z kolei wiązałoby się m.in. z większą wycinką lasów). Dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja tworzywa sztucznego i jego odpowiedzialne wykorzystywanie. To zadanie dla każdego! Dzięki temu mamy szansę w realny sposób wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego, czyli m.in. czystość naszych lasów, mórz i oceanów.

Mit trzeci: Wszystkie opakowania z plastiku są szkodliwe dla człowieka

Plastik to potoczne określenie tworzywa sztucznego. A to wcale nie jest jednorodne! Do najczęściej stosowanych materiałów w przemyśle spożywczym zaliczamy:

  • Politereftalan etylenu (PET)
  • Polipropylen (PP)
  • Polistyren (PS)
  • Polietylen dużej gęstości (HDPE)
  • Polietylen niskiej gęstości (LDPE)

Za najbezpieczniejsze tworzywa sztuczne uznaje się HDPE oraz PP. Powstają z nich opakowania do nabiału, lodów oraz innej, łatwo psującej się żywności, a także folia spożywcza czy środki czystości. Jakich plastików należy bezwzględnie unikać? Kontaktu z żywnością nie powinno mieć m.in. tworzywo sztuczne zawierające szkodliwy dla człowieka BPA (Bisfenol A), czyli organiczny związek chemiczny, który według badań może w negatywny sposób wpływać na układ hormonalny człowieka.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.