› bieżące |
ponad rok temu
16.09.2021 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez tworzywa sztucznego? Zamawianie jedzenia bez plastikowych opakowań cateringowych? Transport łatwo psujących się produktów w opakowaniach ze szkła lub papieru? Plastik towarzyszy nam od ponad stu lat. Przez ten czas narosło wokół niego wiele mitów. Sprawdzamy, ile w nich prawdy!
Recykling to jeden z najważniejszych sposobów walki o czystszą planetę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele odpadów nadaje się do ponownego wykorzystania. Konieczna jest jednak ich właściwa segregacja. To zadanie nie tylko dla dużych koncernów, ale także małych firm i gospodarstw domowych. Opakowania plastikowe do żywności wykonane np. z polipropylenu (PP), polistyrenu (PS) czy politereftalanu etylenu (PET) doskonale nadają się do przetworzenia. Do rozdrabniania tworzywa sztucznego pochodzącego z butelek czy opakowań spożywczych wykorzystuje się m.in. specjalne maszyny nazywane rozdrabniarkami. Plastik poddaje się także działaniu wysokiej temperatury (jak wysokiej to zależy od rodzaju tworzywa), a następnie nadaje się mu pożądany kształt. Z przetworzonego plastiku powstają m.in. ubrania, obuwie, meble oraz przedmioty codziennego użytku.
Plastik to materiał, bez którego obecnie trudno wyobrazić sobie nie tylko branżę spożywczą, ale także kosmetyczną, budowlaną, medyczną czy chemiczną. Jeśli miałby zupełnie zniknąć, należałoby zstąpić go tworzywem równie tanim, łatwym w obróbce, a także lekkim, ale jednocześnie wytrzymałym. Być może w przyszłości będzie to możliwe. Dziś całkowite zaprzestanie korzystania z plastiku jest niemożliwe (tworzywo sztuczne trzeba by zastąpić innymi materiałami np. papierem, a to z kolei wiązałoby się m.in. z większą wycinką lasów). Dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja tworzywa sztucznego i jego odpowiedzialne wykorzystywanie. To zadanie dla każdego! Dzięki temu mamy szansę w realny sposób wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego, czyli m.in. czystość naszych lasów, mórz i oceanów.
Plastik to potoczne określenie tworzywa sztucznego. A to wcale nie jest jednorodne! Do najczęściej stosowanych materiałów w przemyśle spożywczym zaliczamy:
Za najbezpieczniejsze tworzywa sztuczne uznaje się HDPE oraz PP. Powstają z nich opakowania do nabiału, lodów oraz innej, łatwo psującej się żywności, a także folia spożywcza czy środki czystości. Jakich plastików należy bezwzględnie unikać? Kontaktu z żywnością nie powinno mieć m.in. tworzywo sztuczne zawierające szkodliwy dla człowieka BPA (Bisfenol A), czyli organiczny związek chemiczny, który według badań może w negatywny sposób wpływać na układ hormonalny człowieka.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |