› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Morświn w elblag.net? Akcja "Godzina dla Morświna" w naszym mieście

› bieżące ponad rok temu    23.03.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 19 / 79%
A A A
Wojciech Andrearczyk podróżuje z makietą morświna i opowiada o krytycznej sytuacji, w której znajdują się ten morski ssakWojciech Andrearczyk podróżuje z makietą morświna i opowiada o krytycznej sytuacji, w której znajdują się ten morski ssak fot. Paweł Makowski

Gościliśmy dziś w redakcji Wojciecha Andrearczyka, który zaangażował się w działalność na rzecz ochrony zwierząt, zagrożonych wyginięciem. W ramach tegorocznej edycji kampanii „Godzina dla Ziemi” organizacja WWF, której członkiem jest wspomniany braniewianin, chce zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony morświna, zamieszkującego wody Bałtyku.

 

Panie Wojciechu, cieszę się, że zechciał Pan odwiedzić naszą redakcję. Proszę powiedzieć, czego dotyczy akcja „Godzina dla Morświna”?

Po raz ósmy w Polsce, a już 9 na świecie, WWF organizuje „Godzinę dla Ziemi”. Do tej pory akcja ta była kojarzona z gaszeniem świateł, w tym ze spektakularnym wygaszeniem najważniejszych budowli na całym świecie. W tym roku akcję postanowiono zogniskować wokół konkretnego problemu.  W Polsce jest nim morświn bałtycki – ssak, któremu grozi wyginięcie. Poprzez naszą działalność chcielibyśmy zwrócić uwagę ludzi na tą kwestię. Stąd właśnie akcja „Godzina dla Morświna. Bądź moim głosem – pomóż”. Swój początek miała 3 marca, zakończy się 28 marca symbolicznym powrotem morświna do Bałtyku. Przyjęliśmy taką konwencję, że morświn będzie podróżował po kraju. Towarzyszyć mu będą wolontariusze, którzy opowiadać będą o zagrożeniach, czyhających na tego ssaka. Odwiedziliśmy już w zasadzie wszystkie miasta wojewódzkie. Przed nami jeszcze Szczecin i Trójmiasto.

Wspomniał Pan o zagrożeniach. Co grozi krewniakowi delfina w Bałtyku?

Generalnie ludzie. Ściślej mówiąc rybacy, którzy podczas połowów ryb na morzu przypadkiem łapią również morświny. Ssaki te podczas pływania korzystają z echolokacji. Sieci, z których korzystają rybacy, są dla morświnów niesłyszalne, niewidoczne, w związku z czym kiedy wpadają w nie, zaczynają panikować, szamoczą się i zaplątują. Zanim rybacy zorientują się w czym rzecz, zwykle jest już za późno. W trakcie trwania kampanii „Godzina dla Morświna” chcemy namawiać rybaków, by wyposażali swoje sieci w tzw. pingery czyli urządzenia, które będą odstraszać morświny i tym samym zapobiegać ich zaplątywaniu się w sieci.

Dla wielu ludzi delfin i morświn to w zasadzie jeden i ten sam ssak tylko pod inną nazwą, jednak czymś się przecież różnią.

Jeśli ktoś myli morświna z delfinem to jeszcze pół biedy. Pod względem wyglądu, te dwa ssaki różni budowa płetwy grzbietowej. Morświny mają płetwę „ostrzejszą”, prostokątną, tymczasem u delfinów jest ona zaokrąglona. Inaczej wygląda również pysk u tych zwierząt. Morświn ma krótko ścięty, podczas gdy delfin ma dłuższy, bardziej zaokrąglony. Obydwa ssaki różni również sposób zachowania. Delfiny są inteligentne, towarzyskie, podróżują w grupach, za to morświny są samotnikami i boją się ludzi.

Jak zainteresował się pan działalnością w WWF Polska?

Wzięło się to po części z moich zainteresowań, ponieważ fascynują mnie foki, które przecież też są w trudnej sytuacji. Kiedy dostałem propozycję zostania wolontariuszem WWF na Żuławach z początku się zdziwiłem bo przecież trudno tam o fokę, tymczasem w ubiegłym roku znaleźliśmy trzy martwe osobniki. Mam dużo wolnego czasu i jeśli mogę go wykorzystać, by pomóc zwierzętom, to pomyślałem – czemu by nie?

Jak można wspomóc akcję „Godzina dla Morświna”?

Chcemy poprzez tą akcję zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie trudnej sytuacji morświna. Obecnie w Bałtyku występuje tylko ponad 450 osobników tego gatunku. Jeśli one wyginą, pociągnie to za sobą poważne konsekwencje. Zapoczątkuje to reakcję łańcuchową, której konsekwencje są trudne do przewidzenia. Zachęcamy do podpisywania petycji, poprzez którą chcemy zainteresować omawianą przez nas kwestią resort środowiska [szczegóły tutaj]. Oprócz tego można przekazać 1% podatku na rzecz ochrony zwierząt przez organizację WWF. Można również symbolicznie zaadoptować morświna, deklarując w ten sposób regularne wpłaty na rzecz tego ssaka. Tak uczynił znany aktor, Marcin Dorociński.

Dziękuję bardzo za rozmowę

Ja również dziękuję

***

My także gorąco zachęcamy do zapoznania się z sytuacją morświna bałtyckiego i do podpisywania petycji. Wspólnie możemy ocalić ginący gatunek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ TR
ponad rok temu ocena: 40%  1
To ta śmieszna organizacja, która jest przeciwko przekopowi mierzei.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.