› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego?

› poradnik 2 miesiące temu    24.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Wybór projektu jest jednym z najprzyjemniejszych etapów przygotowań do budowy wymarzonego domu. Oferta gotowych projektów jest tak duża, że znalezienie tego idealnego może stanowić nie lada wyzwanie. W pewnym momencie pojawiają się nerwy i bardzo trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Aby ułatwić sobie sprawę, przede wszystkim należy skupić się na kilku kluczowych kwestiach, które przybliżamy w naszym poradniku.

Czy projekt pasuje do działki?

Nie jest to taka oczywista sprawa. Działki budowlane charakteryzują się różnym usytuowaniem względem stron świata. Warto więc sprawdzić, czy przypadkiem zrealizowanie wybranego projektu nie spowoduje, że taras domu znajdzie się po północnej stronie, co jest poważnym błędem.

Ponadto projekt musi pasować do działki pod kątem wymiarowym – jeśli np. nie zostaną zachowane wymagane odległości od granicy działki, inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Zgodność z warunkami zabudowy

Tutaj przede wszystkim sprawdzamy, czy warunki narzucone przez gminę nie stoją w sprzeczności z założeniami architektonicznymi. Prosty przykład: jeśli projekt domu przewiduje płaską konstrukcję dachu, a gmina w warunkach wyraźnie zaznacza, że dopuszczalna jest realizacja domu wyłącznie z dachem spadzistym, to inwestor będzie mieć poważny problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Koszty budowy

Bardzo ważna kwestia. Coraz częściej przy gotowym projekcie domu znajdują się wstępne wyliczenia kosztów jego budowy. Należy na to patrzeć z dużym dystansem, ponieważ kosztorys nie uwzględnia aktualnych cen materiałów budowlanych oraz robocizny. Mając wybranych kilka projektów warto wybrać się z nimi do hurtowni budowlanej i poprosić o wstępne wyceny dostarczenia kompletu potrzebnych materiałów. To pozwoli zorientować się, który z projektów rzeczywiście będzie najtańszy w realizacji.

Koszty eksploatacji

Zaskakujące, jak wielu inwestorów w ogóle nie bierze tego kryterium pod uwagę. Koszty eksploatacji domu potrafią być znacznie wyższe niż mieszkania, stąd należy bardzo dokładnie ocenić, który projekt wypada pod tym względem najkorzystniej. Chodzi głównie o koszty ogrzewania – warto więc sprawdzić, jaki system grzewczy przewidział projektant oraz jaka jest jakość zaproponowanej izolacji. Ponadto istotne jest usytuowanie domu względem stron świata oraz kształt bryły (zwarta bryła sprzyja oszczędzaniu energii cieplnej).

Więcej poradników: DomABC.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.