› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Na co zwracać uwagę kupując używane mieszkanie?

› bieżące ponad rok temu    23.05.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Na co zwracać uwagę kupując używane mieszkanie?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, do której należy się dobrze przygotować. Zapoznaj się z lokalizacją i stanem technicznym budynku. Zapytaj o osoby zameldowane w mieszkaniu i przeanalizuj układ sąsiednich budynków. Zapytaj o księgi wieczyste i zaświadczenia o braku zaległości czynszowych.

Krok pierwszy – lokalizacja mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania weź pod uwagę jego lokalizację – fakt oddalenia od miejsc, w których często przebywasz. Sprawdź dostępność do komunikacji publicznej i to, jak długo zajmuje ci dojazd, np. do pracy.

Poznaj okolice. Zobacz czy znajdują się w niej sklepy, punkty usługowe, ośrodki zdrowia, tereny zielone itp. Sprawdź czy w pobliżu nie znajdują się: lotnisko lub tory kolejowe. Zwróć uwagę na to czy niedaleko są ruchliwe trasy i czy jest dostęp do parkingów. Zainteresuj się także planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz tam informację na temat ewentualnych inwestycji, jakie mogą się pojawić w przyszłości w okolicy. Mieszkanie zlokalizowane w pobliżu ruchliwej obwodnicy lub przysłonięte hipermarketem może stracić na wartości. W takiej sytuacji podczas sprzedaży otrzymasz za nie znacznie mniejsze pieniądze, niż te, które zapłaciłeś podczas zakupu.

Krok drugi – budynek

Najbezpieczniej kupować takie mieszkanie, które nie straci szybko na wartości. Nawet jeśli nie myślisz teraz o sprzedaży mieszkania, zabezpiecz się na przyszłość. Obecnie największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe, które są zlokalizowane ok. 30 minut od centrum.

Weź pod uwagę także wiek budynku i jego technologię. Zdobądź wszelkie informacje na temat budynku – kiedy został wyremontowany, czy był ocieplany, kiedy sprawdzano jego stan techniczny, czy podlega pod spółdzielnię mieszkaniową itp. Zanim obejrzysz mieszkanie poświęć czas na analizę budynku – to jak wygląda z zewnątrz i w środku. Zapytaj o to, czy do twojego mieszkania przypisana jest piwnica i garaż.

Krok trzeci – mieszkanie

Przede wszystkim umawiaj się na oglądanie mieszkania w ciągu dnia. Światło dzienne odsłania wszelkie wady i zalety pomieszczenia i pomaga dostrzec więcej szczegółów. Po wejściu do mieszkania zwróć uwagę na to czy sąsiednie budynki nie znajdują się zbyt blisko. Takie wzajemne zaglądanie sobie do okien będzie powodem dyskomfortu i poczucia braku prywatności.

Jeżeli układ sąsiednich budynków jest satysfakcjonujący, obejrzyj rozkład pomieszczeń w mieszkaniu. Zobacz, czy pokoje nie są przejściowe, czy są funkcjonalne, zapytaj o rozkład ścian nośnych i ewentualną możliwość dokonywania zmian. Porównaj cenę mieszkania z jego standardem. Zastanów się czy lokal będzie wymagał remontu, czy od razu nadaje się do przeprowadzki. Obejrzyj stan podłóg, parapetów, okien, instalacji i drzwi. Zakup mieszkania to duża inwestycja, dlatego nie miej obaw zadawać pytania – im więcej informacji uzyskasz, tym mniej będziesz później zaskoczony lub rozczarowany. Dopytaj też o sposób zarządzania budynkiem, dostęp do mediów i to w jaki sposób przebiega sieć wodna i elektryczna. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane, zapytaj czy meble są wliczone w cenę.

Krok czwarty – stan prawny mieszkania

Jeśli jesteś zainteresowany mieszkaniem, zapoznaj się z jego stanem prawnym. Poproś, aby sprzedawca okazał akt notarialny i sprawdź księgę wieczystą. Księgę wieczystą należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy o zakupie mieszkania. Znajdziesz tam informację na temat tego czy osoba podająca się za właściciela, faktycznie nim jest, czy lokal nie jest zadłużony oraz zdobędziesz informację na temat wszelkich wad prawnych, które obciążają mieszkanie. W ten sposób unikniesz kłopotów i nieprzyjemności w przyszłości.

Poproś sprzedawcę o okazanie zaświadczeń, które dowodzą, że mieszkanie nie zalega z płatnościami. Zapytaj o to czy w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany oraz czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. W przypadku osób zameldowanych, należy zobowiązać właściciela, aby do dnia sporządzenia aktu notarialnego, wszystkie osoby zostały wymeldowane z mieszkania. Jeśli sprzedający ma własną działalność gospodarczą zapytaj o to, czy mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych jego firmy.

Krok piąty – sporządzenie aktu notarialnego

Przeniesienie własności mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Notariusz może zawrzeć w akcie wszelkie indywidualne ustalenia dokonane pomiędzy stronami transakcji. Jeżeli przed zakupem mieszkania będziesz się ubiegać o udzielenie kredytu, możesz zawrzeć
z właścicielem umowę przedwstępną i wręczyć mu określoną kwotę pieniężną, jako zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania.

Jeżeli nie czujesz się na siłach aby dopełnić wszystkich formalności osobiście, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego pośrednika nieruchomości. Najlepiej takiego który pracuje w dużej zaufanej agencji nieruchomości. Tego typu usługi świadczy w naszym kraju m.in. Home Broker – firma pomaga osobom prywatnym sprzedać, wynająć lub nabyć nieruchomość. Oczywiście możesz skorzystać z każdego innego biura nieruchomości w Twojej okolicy, ale upewnij się w pierwszej kolejności, że jest to firma godna zaufania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.