› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Na Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów

› inwestycje miejskie ponad rok temu    6.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
4 zdjęćNa Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów fot. Konrad Kosacz

Ze względu na stale rosnącą liczbę kremacji w Elblągu, zaszła pilna potrzeba udostępnienia kolejnych miejsc na pochówki prochów w urnach. Od 2005 r. pochówki takie odbywają się w 10 przeznaczonych do tego kolumbariach, w nowej części cmentarza Dębica. Już niedługo rozpocznie się budowa kolejnych trzech segmentów, w których znajdą się 72 nisze na urny.

Cmentarz Komunalny „Dębica” jest od kilku lat stale rozbudowywany. W ciągu siedmiu lat w nowej części cmentarza wybudowano m.in. drugi dom przedpogrzebowy, parkingi, nową pętlę autobusową, dodatkowe kwatery i alejki cmentarne oraz kolumbarium. 

Kolumbarium, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego domu przedpogrzebowego, składa się obecnie z 10 segmentów - 5 z jednostronnymi niszami i 5 obustronnych. Te wykonane są w formie ściany z cegły klinkierowej, a każda nisza jest zamknięta płytą granitową.

Jeszcze przed dwoma laty koszt pochówku w kolumbarium, czyli wynajęcia urny na 20 lat, wynosił ok. 2300 zł. Dziś opłata ta jest droższa o pół tysiąca złotych.

Na dzień dzisiejszy wolny pozostał jeszcze jeden cały segment i kilka miejsc w drugim. Spore zainteresowanie elblążan tą formą pochówku, sprawiło, że miasto przygotowało projekt budowy  kolejnych dziesięć kolumbariów.

Rozbudowa została podzielona na cztery części. Pierwsza przewiduje dobudowę trzech kolumbariów miedzy dwoma istniejącymi rzędami. Druga i trzecia część to budowa czterech i trzech kolumbariów wzdłuż alejki. Czwarta część to wyznaczenie „Pola Pamięci” z kamiennym obeliskiem i okalającym go skwerem.

Pod koniec sierpnia miasto ogłosiło przetarg na wykonanie pierwszej części zadania, które obejmuje budowę trzech segmentów podwójnych kolumbarium, alejki cmentarnej z kostki brukowej betonowej wraz z odwodnieniem, wodociągu letniego oraz ukształtowanie terenu pod parking okolicznościowy.

Otwarcie ofert zainteresowanych firm zaplanowano 13 września. Wybrany wykonawca będzie miał 3 miesiące na realizację zadania.

 • Na Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów
 • Na Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów
 • Na Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów
 • Na Dębicy powstaną kolejne miejsca do pochówku prochów
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.