› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Najpiękniejsze drzewa ozdobne do Twojego ogrodu - co wybrać?

› poradnik 8 miesięcy temu    29.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Ogród kojarzy się przede wszystkim z trawą i kwiatami. Jest to słuszne skojarzenie, lecz to przecież nie wszystko. Do ogrodu warto też sprowadzić drzewa ozdobne, ich obecność ożywi całą aranżację. Na rynku można odnaleźć kilka ciekawych odmian tych roślin. Która z nich będzie najlepsza?

Nieco egzotyczne drzewa ogrodowe
 

Bardzo ciekawa rośliną jest klon palmowy Acer palmatu. Te drzewka ozdobne przywędrowały do nas z Dalekiego Wschodu. Klimat obejmujący nasz kraj sprawia, że klon palmowy osiąga około 3 metry wysokości po kilku latach hodowli. Od czasu do czasu zdarza się, że klon osiąga nawet 8 metrów wysokości. Jest to idealna roślina dla osób ceniących orientalne akcenty w ogrodzie.

Równie popularne drzewka ozdobne do ogrodu to judaszowce pojawiające się w kilku odmianach. Występują dziewięć gatunków, z których aż pięć można bez problemu uprawiać w Polsce. Judaszowiec odznacza się niezwykłym rozłożeniem kwiatów i kolorem, jest to roślina kwitnąca. Wyglądem przypomina niewielkie drzewo lub spory krzew. Świetnie wygląda w ogrodzie, to propozycja dla osób, które nie mają czasu na skomplikowaną pielęgnację. Więcej na jego temat można znaleźć tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/judaszowiec-odmiany-uprawa-i-pielegnacja-pieknego-wiosennego-drzewa-_rosliny-ogrodowe/ .

Kolejnym orientalnym drzewem dostępnym w naszym kraju jest miłorząb japoński. Charakteryzuje się sporymi rozmiarami, może dorastać do 28 metrów wysokości. Ceni się go za świetny, prosty wygląd, jesienią jego liście zyskują złotawy kolor. Miłorząb reprezentuje drzewa ogrodowe z właściwościami leczniczymi. Nadaje się, zatem dla miłośników tradycyjnej medycyny i obcowania z przyrodą.

Amerykańskie drzewka ozdobne do ogrodu
 

W tej kategorii znajdują się dwa drzewa ozdobne pochodzące z ameryk północnej i południowej. Są to odpowiednio tulipanowiec oraz magnolia. Oprócz pochodzenia mają jeszcze jedną cechę wspólną, świetnie sprawdzają się w przydomowym ogrodzie. Gdy są w pełni rozwinięte wyglądają olśniewająco.

Tulipanowiec posiada jeden z najpiękniejszych pokrojów. Jest powszechnie chwalony za piękne liście i bujny wzrost. Jego posiadacze cenią go też za obfite kwitnienie. Pochodzi z grupy magnoliowatych, dzięki czemu zyskał sporą popularność. Jego kwiaty przypominają tulipany, stąd zapewne wzięła się jego polska nazwa. Więcej informacji na jego temat można znaleźć tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tulipanowiec-piekne-drzewo-do-twojego-ogrodu-_rosliny-ogrodowe/ .

Magnolia występuje w kilku odmianach, są to między innymi krzewy, lecz również drzewa ogrodowe. Są bodaj najpopularniejszymi tego typu roślinami uprawianymi w naszym kraju. Kwitną od kwietnia do maja, u niektórych gatunków jest to początek marca jak i czerwiec. Można też natrafić na rodzaje, które ponownie zakwitają pod koniec lata w lipcu i sierpniu. Kwiaty magnolii nawet po opadnięciu wydzielają bardzo przyjemny zapach.

Najlepsze drzewa ozdobne
 

Które z powyżej wymienionych drzew można uznać za najlepszą propozycję do ogrodu? Na to pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów, bo w rzeczywistości najważniejsze są indywidualne preferencje. Osoby bardziej obeznane z ogrodnictwem mogą pozwolić sobie na tulipanowca czy judaszowca.

Dla początkujących najlepszy będzie klon palmowy, w jego wyhodowanie nie trzeba wkładać ogromu pracy. Jego pielęgnacja również nie sprawia większych problemów. Jednym z kryteriów wyboru może też być styl ogrodu. Niektóre z wymienionych drzew będą lepiej pasować do wystroju a inne gorzej.

Tymczasem magnolia to drzewo uniwersalne, jeśli można tak powiedzieć. Występuje w wielu odmianach, dzięki czemu można z łatwością ją dopasować do każdej aranżacji. Ponadto świetnie pachnie, co jest dodatkowym atutem. Nie jest też zbytnio skomplikowana, jeśli chodzi o posadzenie i pielęgnację.

Każde z wyżej opisywanych drzew może być idealną propozycją do ogrodu. Wszystko zależy od gustu, umiejętności i aranżacji. W każdym razie każdy znajdzie dla siebie najlepszą opcję z możliwych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.