› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Naprawmy To. Czy projekt przyjmie się w Elblągu?

› bieżące ponad rok temu    13.08.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 8 / 100%
A A A
Naprawmy To. Czy projekt przyjmie się w Elblągu? fot. elblag.net

Działa to bardzo prosto. Widzisz coś, co wymaga naprawy. Zgłaszasz problem przez specjalną aplikację, a odpowiednie służby zajmują się remontem. W ten sposób działa portal naprawmyto.pl. Projekt prowadzi Pracownia Badań Innowacji Społecznych. Czy nasze miasto dołączy do tego portalu obywatelskiego?

Pomysł na stworzenie serwisu Naprawmyto.pl zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia informatycznego, służącego do mapowania problemów w przestrzeni publicznej, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach - miastach, gminach, województwach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były brytyjski mechanizm FixMyStreet.com oraz amerykański portal SeeClickFix.com.

Inicjatorem i fundatorem budowy serwisu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Za koordynację prac nad powstaniem serwisu odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Ostateczny kształt serwisu jest efektem współpracy z przedstawicielami kilkunastu organizacji pozarządowych.

- Serwis Naprawmyto.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów w przestrzeni publicznej, zaobserwowanych w najbliższym otoczeniu. Tworząc go, wyszliśmy z założenia, że wszystkim nam powinno zależeć na jakości przestrzeni, w której żyjemy i działamy. Jeżeli widzimy coś, co wpływa negatywnie na nasze otoczenie, wymaga uwagi czy naprawy, nie powinniśmy przechodzić koło tego obojętnie, licząc że „samo się zrobi”. Pierwszym krokiem w naszym zaangażowaniu może być zgłoszenie takiego problemu – poinformowanie o nim odpowiedzialnych służb czy instytucji, ale także innych użytkowników tej przestrzeni, np. innych mieszkańców naszej miejscowości, osiedla, ulicy – informują organizatorzy projektu.

Podstawową funkcją serwisu jest mapowanie i zgłaszanie problemów i spraw wymagających załatwienia w przestrzeni publicznej, m.in. w takich obszarach jak infrastruktura (np. dziury w drogach, niedziałające światła), czystość publiczna (np. nieuprzątnięte śmieci), bezpieczeństwo (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc), czy źle działające usługi publiczne (np. wywóz śmieci, niesprzątnięte wały przeciwpowodziowe). Można to zrobić w prosty sposób poprzez stronę internetową lub aplikację na urządzenia mobilne (na razie tylko w wybranych lokalizacjach).

Każde zgłoszenie jest rejestrowane w systemie, a odpowiedni komunikat przekazywany do instytucji publicznych odpowiedzialnych za daną kwestię. Tym sposobem może serwis może służyć jako kanał dwustronnej komunikacji na linii władza-obywatele.

- Marzy nam się, aby docelowo serwis Naprawmyto.pl stał się narzędziem jeszcze bardziej uniwersalnym niż jego zagraniczne pierwowzory. Chcielibyśmy, aby służył nie tylko zgłaszaniu spraw, które „mają załatwić” odpowiednie władze, ale by był przydatny także do tego, by sami obywatele mogli się przy jego pomocy organizować do działania i tam, gdzie to możliwe, wpływali na rozwój swojej okolicy własnymi siłami – dodają organizatorzy.

- Po fazie pilotażowej przeszliśmy do rozwoju narzędzia w oparciu o samofinansowanie, tj. w systemie opłat ponoszonych przez instytucje (samorządy lub organizacje), które chcą uruchomić podstronę w swojej lokalizacji, które to opłaty pokrywają koszty funkcjonowania serwisu (hosting, support technologiczny, aktualizacje systemu itp.). Póki co aktywne w Naprawmyto.pl są te gminy, w którym samorządy lub organizacje zdecydowały się na podpisanie umowy po okresie pilotażu - trzy są jeszcze w fazie przejściowej.

Po wakacjach organizatorzy chcą ruszać z szerszą promocją narzędzia i mają nadzieję, że zachęcą do przyłączenia się do niego kolejne gminy.

- Na pewno będziemy też wtedy próbowali trafić z ofertą przyłączenia się do projektu do Elbląga. Póki co nie mieliśmy jeszcze sygnałów zainteresowania serwisem ani ze strony władz miasta, ani żadnej lokalnej organizacji – mówi Ewa Stokłuska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ okoń
ponad rok temu ocena: 0%  3
Można zacząć od mostu Unni Europejskiej, bo tam od 2 lat!!! rozwalone są łączenia przęseł (nawierzchnia drogi) są tam normalnie poprzeczne wyrwy szerokości całego pasa ruchu nie mozna tego ominąć i niszczą one zawieszenia w samochodach. Jakoś nikomu to nie przeszkadza. A swoją drogą dość szybko to się rozpi....ło, jak na 21 wiek i współczesne mozliwości technologiczne. Ktoś jak zwykle spieprzył robote (normalka w tym kraju) a odpowiedzialnych -oczywiście-nie ma.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karol
ponad rok temu ocena: 0%  2
Eko kiedyś sie tym zainteresowało. Radny Nieczuja Ostrowski też.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ori
ponad rok temu ocena: 0%  1
Proszę jeszcze napisać ile to kosztuje, bo udział w projekcie nie jest darmowy.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.