› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
8 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac

Nasz Czytelnik: "Uzasadnienie podwyżki cen wody jest kuriozalne"

› daj znać 3 miesiące temu    13.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A

Nasz artukuł: "Ceny wody i odprowadzania ścieków w górę. Sprawdź o ile"  wzbudził ogromne zainteresowanie Czytelników. Poniżej publikujemy list - opinię na temat podwyżek. 

Zbulwersowała mnie informacja o planowanych podwyżkach cen wody dla elblążan. Co więcej, uzasadnienie tej decyzji jest wprost kuriozalne. Musimy płacić więcej, bo trzeba naprawić bubel, jakim od samego początku była nasza oczyszczalnia ścieków.

Jak czytam w lokalnej prasie, potrzebujemy 108 mln zł by zmodernizować naszą oczyszczalnię ścieków. Elbląskie Wodociągi pozyskały środki unijne na ten cel ale, o dziwo, muszą podnieść ceny wody dla elblążan. Paradoks? Na to wygląda, ponieważ abyśmy mogli korzystać ze zmodernizowanej oczyszczalnie ścieków musimy wszyscy, z naszej kieszeni, dołożyć do tej inwestycji.

56 mln zł pozyskały Wodociągi z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska jednak by z nich skorzystać Fundusz stawia warunek. Wodociągi elbląskie muszą się bilansować, czyli pokrywać swoje wydatki (koszty produkcji wody i odprowadzania ścieków) z dochodów. No i jest problem, bo tak się nie dzieje w Elblągu.

Co więc robią nasi rządzący? Na najbliższej sesji (16.11) będą chcieli przegłosować uchwałę o podwyżce cen wody. Czyli za zaniedbania władzy, bo jak się okazuje nasza oczyszczalnia od momentu budowy była już bublem (prasa informuje, że wykonano jej konstrukcję z kiepskiej jakości materiałów). Miały to potwierdzić aż dwie ekspertyzy – z 2006 i 2016 r. Czyli władze Elbląga wiedziały o tym, że może nam grozić ekologiczna katastrofa...i czekały. Nic przez lata nie zrobiono! Teraz zaś to My, elblążanie musimy ponieść tego konsekwencje.

Prezydent Wróblewski tłumaczy nam, że co prawda jest przeciwnikiem podwyżek ale nie ma wyjścia. Wodociągi umowę o dofinansowanie muszą podpisać do 9 grudnia. Inaczej przyznane środki finansowe po prostu przepadną.

Jak czytamy w jednym z lokalnych portali: „Ceny wody i ścieków dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2018 roku mają wzrosnąć o 9,3 proc. - To dam nam około 2,5 milion złotych przychodu rocznie i pozwoli zrównać koszty z przychodami produkcji wody i odprowadzania ścieków. Do tej pory, by pokryć różnicę, dokładaliśmy z innych naszych przychodów. Gdybyśmy chcieli finansować taką inwestycję nie ze środków unijnych, to podwyżki wyniosłyby nawet 20 procent. Wcześniej dwukrotnie próbowaliśmy pozyskać dofinansowanie, udało się za trzecim razem – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezentując na slajdach katastrofalny stan infrastruktury oczyszczalni ścieków – popękane kanały ściekowe, ślady po przeciekach w konstrukcji osadników i innych elementów. - Podwyżka dla trzyosobowej rodziny oznacza wzrost kosztów za wodę i ścieki o 6,75 złotych miesięcznie – dodał".

To nie chodzi o wysokość podwyżek ale o sam system funkcjonowania naszej władzy. Kiedy trzeba ratować sytuację jedynie co władze Elbląga potrafią zrobić, to sięgać do portfela elblążan. My zaś wcale zamożnym miastem nie jesteśmy.

Radny Ryszard Klim wiele razy na sesjach mówił władzom miasta o potrzebie racjonalnego gospodarowania spółkami miejskimi. Czyli o potrzebie szukania oszczędności w naszej lokalnej gospodarce. Tymczasem restrukturyzacji nadal nie ma, a jak są potrzeby finansowe sięga się do kieszeni mieszkańców miasta.

Nie wiem jak zagłosują radni miejscy bo staną znów przed alternatywą: albo podwyżki za wodę albo przepadnie kasa na modernizację oczyszczalni ścieków i w konsekwencji może nam grozić katastrofa ekologiczna. Bo obiekt zacznie po prostu przeciekać. Tylko, że nie tego oczekujemy od wybranych radnych i prezydenta. Oczekujemy działań zapobiegawczych, zwłaszcza iż ta sytuacja znana była od lat.

Jednak jak w przypadku gospodarki śmieciami, tak i teraz, gdy brakuje pieniędzy sięga się do kieszeni elblążan. 

Czytelnik Elbląg.Net

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ddw
3 miesiące temu ocena: 100%  3
Woda w Elblągu już jest najdroższa na świecie.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czytelnik Eg
3 miesiące temu ocena: 83%  2
A biurowiec pęka w szach od nierobów bo miasto utyka swoich ludzi w EPWiK i dlatego musi być podwyszka wody .
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
3 miesiące temu ocena: 80%  1
Jak ja chcę coś budować To muszę mieć swoją kasę a nie za czyjeś prąd ciepło woda powinna być po kosztach a nie spółki Do robienia dla siebie kasy.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.