› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ja tez chodzę i lubię a nawet wolę niż do galerii i nie dlatego ze mnie nie stac ale dlatego ze... ~ ewa2no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wupl

Nasza interwencja. Parkowanie w kwartale: "1 Maja - Giermków - Mączna - Hetmańska"

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    17.02.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 22 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Marcin Mongiałło

Czytelniczka zgłosiła nam problem, który dotyczy co najmniej kilkuset mieszkańców zamieszkujących centrum miasta, a dokładniej kwartał 1 Maja - Giermków - Mączna - Hetmańska. Chodzi mianowicie o temat parkowania swoich samochodów przez ludzi przyjeżdżających tutaj spoza wymienionej powyżej okolicy. 

Zauważmy, że po pierwsze nie jest to problem występujący tylko i wyłącznie w tym miejscu. Dotyczy on wielu lokalizacji w Elblągu (rzecz oczywista, że nie tylko) i mieszkańców tychże obszarów, którzy chcąc "pozbyć się" nieproszonych gości doprowadzają do instalacji na swoim terenie szlabanów ograniczających wjazd na kwartały miejskie, wydzielone drogi osiedlowe.

Na terenie ograniczonym ulicami 1 Maja, Giermków, Mączną oraz Hetmańską taki szlaban był zainstalowany przez zaledwie kilka miesięcy. Mieszkańcy nawet musieli uiścić stosowną opłatę za pilota, doliczaną do czynszu. Jak wskazuje nasza czytelniczka taka opłata w dalszym ciągu co miesiąc jest pobierana. W grudniu ubiegłego roku minął rok jak szlaban został zlikwidowany. Powód? Udało nam się ustalić, że przyczyną jego zniesienia była realizacja na tym terenie inwestycji z budżetu obywatelskiego.

fot. Marcin Mongiałło

W 2015 roku mieszkańcy Elbląga w okręgu nr 4 wybrali wniosek: "Naprawa chodnika i drogi dojazdowej oraz wykonanie miejsc parkingowych wzdłuż budynków położonych przy ul. Mącznej 3–5, 6–7". Miasto zrealizowało postulowaną inwestycję. Miejsce uzyskało nowy wygląd. Problem w tym, że teren, na którym jest realizowany projekt z budżetu obywatelskiego, powinien być ogólnodostępny. Jak udało nam się ustalić chodzi o to, że dostęp do niego powinni mieć wszyscy mieszkańcy. W związku z tym zniesiono szlaban ograniczający wjazd na ten obszar, na którym zaczęli parkować także kierowcy nie mieszkający tutaj. Przyjeżdżają oni z całego miasta i korzystają z bezpłatnego parkingu. Powód jest prozaiczny. Powszechny brak miejsc parkingowych. Co prawda na ulicy Giermków można zazwyczaj znaleźć wolne miejsca, ale są one płatne.

Ludzie są podzieleni. Mieszkańcy okolicznych budynków chcą powrotu szlabanu, gdyż narzekają, że kierowcy z miasta urządzili tutaj sobie "dziki parking", w związku z czym oni nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów. Kierowcy, którzy zamieszkują inne rejony Elbląga chcą natomiast mieć możliwość bezpłatnego parkowania na tym terenie. Oni także mają swoje argumenty. Należy pamiętać, że są wśród nich także ci, którzy podwożą swoje pociechy do znajdującego się w tym kwadracie Przedszkola nr 10 przy ul. Mącznej.

 Dlaczego mamy finansować miejsca parkingowe, z których później nie możemy korzystać - argumentują.

fot. Marcin Mongiałło

Osoba, która się z nami skontaktowała mieszka w tym miejscu od lat 50-tych ubiegłego wieku i w związku z tym powinna mieć prawo do zaparkowania swojego samochodu. Wskazuje, że interweniowała w sprawie. Mówi, że przyjeżdża tutaj każdy kto chce i parkuje "na dziko", zajmując miejsce mieszkańcom. Teren kwartału należy do wielu podmiotów, które nie mogą dojśc do porozumienia. Jest bowiem w gestii kilku zarządców nieruchomości i Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka. 

Problemem jest brak szlabanu, za który się płaci w czynszu. Szlaban został zdjęty ok półtorej roku temu celem "sprawdzenia jak wygląda faktycznie parkowanie na wspomnianym kwadracie" na ok 3 miesiące. Z początku parkowanie wyglądało zupełnie przyzwoicie, parkowali tylko mieszkańcy ww "plomby", ponieważ reszta miasta wiedziała, że wjazdu nie ma. Więc przedłużono tzw. wolny wjazd o kolejny czas. I się zaczęło. Patking bezpłatny, miejski, całodobowy ruszył pełną parą. Nieważne, czy się pracuje na pasażu, czy idzie na zakupy na Nitschmanna, czy też nieopodal. Grunt, że można wjechać, zająć miejsce i dumnym krokiem przeparadować przez całe podwórze. Nieważne, że mieszkaniec nie ma gdzie zaparkować. Nieważne, że służby oczyszczania miasta klną w "żywy kamień" nie mogąc - niejednokrotnie - dostać się do miejsca docelowego (które - notabene - znajduje się vis-a-vis wyjazdu. Nieważne, że samochody dostawcze muszą zatrzymywać się spory kawał od sklepu i targać na wózkach przez pół podwórka towar. Najważniejsze, że nie trzeba za ten "luskus płacić". Wielokrotne próby wyjasnienia sprawy znikającego szlabanu spełzły na niczym. Najpierw tłumaczone było, że "jak się zrobi podziemny skład opału to szlaban będzie założony i wszystko wróci do normalnoścI". Teraz skład opału - Bogu dzięki - "jest zrobiony" i dalej nic się nie dzieje. Czy naprawdę 'Sielanka", Pan Zarządca Woźny, Ratusz i zarządcy pozostałej części terenu (których mogłam pominąć, za co bardzo przepraszam) nie mogą się dogadać? Czy może trzeba zwracać się do swoich zarządców po zwrot pieniędzy za piloty - będące obecnie nieużytecznymi gadżetami? A pieniądze za każdy pilot są niemałe... Nie będę wspominała również, że zauważa się samochody "z miasta" podjeżdżajace pod obudowy śmietnikowe i wyrzucające śmieci. Fakt, obudowy nie są zamykane, bo ... "komuś ułamał się klucz w zamku i jest z tym olbrzymi problem", ale chyba wszyscy zarządcy tego terenu powinni dogadać się również w kwestii zamków w śmietnikach, bo za chwilę będziemy płacić nie 8 zł za śmieci, a 16 zł - mówi rozgoryczona czytelniczka.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (22)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Milusia
ponad rok temu ocena: 100%  22
W tej wyliczance zabrakło jeszcze ulicy Szkolnej, gdzie praktycznie nigdy nie ma miejsca do zaparkowania, jest dziurawa jak sito, postaw tam samochód, a zaraz masz niesamowicie ochlapany i obsrany przez ptaki, których tam pełno (otwarty śmietnik). Współczuję mieszkańcom tej ulicy. Sama tam parkuję, bo gdzie mam zostawić samochód, skoro bliziutko man do pracy. Tak krótka ulica powinna być w trymiga naprawiona przez miasto.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pacman
ponad rok temu ocena: 100%  21
Każdy kij ma dwa końce. Rozwiązaniem, które zadowoli wszystkich (???) jest wybudowanie wielkiego, piętrowego garażowca w tym miejscu.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gościu
ponad rok temu 20
Zgadzam się z Tobą co do wybudowania piętrowego parkingu,jest mnóstwo wolnych miejsc i pieniądze zawsze się znajdą a jeśli Pan prezydent uważa inaczej to kadencja się kończy i może być prezydentura pierwszą i ostatnią jaką Pan miał w tym mieście.
~ janusz62
ponad rok temu ocena: 50%  19
Czytelniczka wykazuje sie mentalnościa Kalego ,samochody interesantów banków czy klijentów okolicznych sklepow blokuja dojazd sluzbom miejskim czy dostawcom ale tej samej wielkości samochody mieszkańcow tego nie robia.Problemu nie ma ,nikt nie zmusza do mieszkania w centrum ,ulice miejskie maja sluzyc wszystkim mieszkancom a nikt mieszkajacy w innej dzielnicy nie przyjedzie parkować pod Pani blokiem na noc.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gościu
ponad rok temu ocena: 50%  18
A jak parkujecie przed warsztatami samochodowymi nawet nie umiejąc dobrze zaparkować to dobrze jest wtedy?! Tam przed warsztatem też mieszkają ludzie! A tu nie ma dzikiego parkingu tylko normalny dostępny dla wszystkich. Zlikwidujcie te parkomaty! Co za ''debil'' je wymyślił w całym centrum?!!! Wont z parkomatami! Pogonić tych radnych co głosowali za dodatkowym płaceniem i dorabianiem kasy miejskiej! Dziur w mieście pełno! Elewacje nie wszystkie ocieplone! nie na każdej ulicy jest ładny chodnik czy droga a o oświetleniu nie wspomnę! Pogonić te parkomaty !
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 80%  17
Oszołomy, przestańcie tworzyc getta!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Motorniczy
ponad rok temu ocena: 67%  16
Niech mieszkancy tego kwartału ktorzy maja problem z parkowaniem sprzedadza samochody i kupia sobie bilet miesieczny na tramwaj. Problem parkowania bedzie rozwiazany. Hehe
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hmm2
ponad rok temu ocena: 73%  15
między innymi z moich podatków, wykonano remont tego terenu, i z premedytacją będę właśnie tam parkował. A temu co strzela z ucha mogę jeszcze pomachać...
odpowiedz oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kacz
ponad rok temu ocena: 81%  14
Zwrócić kasę do UM za parking, wykupić teren i wtedy mogą sobie stawiać szlabany i nawet wieżyczki strażnicze. Koniec cwaniakowania.
odpowiedz oceń komentarz 13 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkanka
ponad rok temu ocena: 71%  13
a daszynskiego to masakra
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oburzona
ponad rok temu ocena: 67%  12
Tak na ul.Leszno stawiają samochody o każdej porze mieszkańcy nie maja gdzie parkować swoich aut.Poliszynel - bar słoneczny , który ma tam swoją siedzibę stawia na całą noc wszystkie swoje samochody jakie posiada ponieważ jako firma nie posiadają swojego parkingu , nikt się tym nie zainteresuje.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sinuhe
ponad rok temu ocena: 79%  11
Trzeba było wykonać parking- miejsca postojowe ze środków wspólnot mieszkaniowych ,(spółdzielni), wydzierżawić teren i wtedy zamontować szlaban - tak jak to jest w innych miejscach. Szkoda było pieniędzy i się chciało wykonać parking z funduszu mieszkańców całego miasta, tak więc całe miasto może tam parkować - i tyle.
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mp
ponad rok temu ocena: 45%  10
Na Mącznej mieszka moja mama i czasami jestem zmuszona parkować na miejscu płatnym ,bo pod blokiem nie ma miejsca. Do tego auta zaczynaja parkować wzdłuż chodnika dla pieszych co utrudnia wyjechanie. Doszło do tego ,że parkometr wylicza mi czas pobytu u własnej matki :(
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jerzypawel
ponad rok temu ocena: 59%  9
dobrze, ze mozna parkowac tam za darmo. czlowiek jedzie do centrum pozalatwiac sprawy i ma mozliwosc normalnie postawic samochod na pol dnia.
odpowiedz oceń komentarz 10 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zdzicha
ponad rok temu ocena: 53% 8
ehhh... żeby głupota miała skrzydła to by fruwała... rusz tyłek i zaiwaniaj z parkingów płatnych póki jeszcze dajesz radę, a nie piszesz bzdury jak mało który... madrala...
oceń komentarz 10 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maniek
ponad rok temu ocena: 50%  7
Zgadza się na ul.Leszno parkują wszyscy za dnia i w nocy a mieszkańcy mają problem z zaparkowaniem tam swoich samochodów.Poliszynel -bar słoneczny który prowadzi tam swoja działalności stawia na całej dzielnicy w nocy tam swoje samochody .nie posiadają swojego parkingu,nikt nie potrafi się tym problemem zająć
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BM....minister
ponad rok temu ocena: 71%  6
nic prostszego - zwrócić do BO kwotę jaka została wydana na budowę miejsc postojowych - i hajda - parkujecie tylko swoje bryki. A jak nie - to więcej nie chcę widzieć durnych artykułów o "blombie" na Mącznej i szlabanie..... zrozumiano!!
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zdzicha
ponad rok temu ocena: 43% 5
wiesz, ministrem to się trzeba urodzić, a nie chowac się za nickiem... nie masz bladego pojęcia o tym, co zostało sfinansowane z budżetu w tej PLOMBIE to się nie wymadrzaj... idąc tym durnym ministerualnym tokiem myślenia to skoro z BO - święto czekolady, to CZEKOLADA DLA WSZYSTKICH ... I TO ZA FRIKO... czytaj ze zrozumieniem i bez komend...
oceń komentarz 9 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
ponad rok temu ocena: 77%  4
Jest propozycja aby na wlotach do miasta postawić szlabany i wpuszczać tylko mieszkańców Elbląga. Problem parkingów będzie rozwiązany
odpowiedz oceń komentarz 10 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ verte
ponad rok temu ocena: 50% 3
:) Cyniczna uwaga.
~ realista
ponad rok temu ocena: 78%  2
Czemu nie odwiedziliscie jescze ulicy Leszno. Tam to dopiero kongo. Samochody staja w poprzek ulicy!
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zdzicha
ponad rok temu ocena: 75% 1
tez prawda... kongo na maxa... ale we wspomnianej powyżej plombie też ...
oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.