› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
nie wydawajcie pieniędzy na pierdoły zróbcie basen na Spacerowej ~ wkurzonyJak to jest, że wbrew temu, jak nam wmawiają od 1999 r., że w tym zapyziałym województwie nam... ~ Do_pomorskiegoTo Symbol - POMNIK rządów PO tak robili z całą Polską ! ~ ErykPrzetrwał wojnę a został zlikwidowany za tzw. wolnej Polski. Wolnej? Chyba od rozsądku. ~ emigrantWładza wszystko zniszczy. Tu mamy jeden z nielicznych przykładów. ~ Bartoszz I co zrobić? Kierownik wpłacił dwa klocki na kampanię i co mu zrobią? ~ smutne miasto Proszę sobie obejrzeć harmonogram zajęć na krytej pływalni przy ul. Robotniczej ~ PatWszystko zależy od godziny, ale jak są szkoły to jest po pływaniu. ~ motylChodzę na basen w godz. 12.20 -15.00 i na ogół są w tym czasie 2-3 tory wolne ~ maka47Jest naprawdę żle. Chodzę na basen co tydzień iciągle tory zajęte ~ nonaDzieci też są mieszkańcami tego miasta. ~ wswChodzę na basen regularnie, faktycznie jest czasami trochę tłoczno po 3 - 4 osoby na torze, ale... ~ loopTo miał być basen dla mieskańcow, a nie na jakieś zawody. ~ AntyProponuje wygonić wszystkie szkółki, wtedy tory będą wolne. Wasze dzieci nie będą umiały... ~ Tomek Mieszkam w pobliżu tej niecki. Mógłbym w klapkach nawet tam iść ale nie chodzę. Woda zimna i... ~ Bartoszz Z zajęciem torów to prawda. Są grupy, które zajmują jednocześnie trzy tory. Pod nadzorem... ~ ArturTy maruda jak nie masz gdzie popływać bo tory są zajęte przez dzieci to sobie na rzece Elbląg... ~ ObserwatorChodzę na basen regularnie 2 razy w tyg. Jeszcze nie miałem sytuacj zeby nie udalo mi sie... ~ Uzi

Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    14.04.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
8 zdjęćNasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej fot. Marcin Mongiałło

Problem wody gromadzącej się w piwnicach przy ulicy Bednarskiej na Starym Mieście sięga marca 2015 roku. O tym, że dzieje się coś niedobrego dowiedzieliśmy sie podczas spotkania prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami tej dzielnicy, które odbyło się kilka tygodni temu.

Jaka jest przyczyna takiej sytuacji? Według informacji jakie udało nam się uzyskać wynika ona z kilku faktów. Chodzi mianowicie o przecięcie naturalnych ciągów wodnych, utwierdzonych kanalizacją wykonaną jeszcze przez Niemców, której pozostałości można jeszcze znaleźć. Było to wynikiem zakończonych na przełomie 2012 i 2013 roku prac związanych z przebudową Bulwaru Zygmunta Augusta na odcinku pomiędzy dwoma mostami zwodzonymi. Do niedawna wody podziemne spływały z terenu starówki za pośrednictwem starych, poniemieckich drenów, mając ujście w rzece Elbląg. Od czasu oddania do użytku nowego nabrzeża rzeki Elbląg tak już nie jest. Istnieje nowa sieć kanalizacyjna, która odbiera wodę, kierując ją w przeciwnym kierunku. Problem w tym, że woda ma to do siebie, że nie zawsze daje się do końca podporządkować.

Kolejnym, jeszcze bardziej istotnym dla przedmiotowej sprawy zagadnieniem jest fakt, że dr Maria Lubocka-Hoffmann, pełniąca przez niemal 30 lat funckję wojewódzkiego konserwatora zabytków, autorka koncepcji odbudowy Starego Miasta w Elblągu, postulowała odbudowę nowych domów na średniowiecznych fundamentach (tam, gdzie to jest możliwe ze względów konstrukcyjnych). Okazało się, że pomysł ten co do zasady nie sprawdził się w praktyce. Stare fundamenty chłoną wody podziemne jak gąbka, w piwnicach nowych budynków stoi woda. Tam, gdzie realizowano odbudowę nie patrząc na wytyczne konserwatora zaytków nie ma takiego problemu. Przykładem jest znajdujący się w pobliżu ulicy Bednarskiej Hotel Elbląg. Budując go kompletnie usunięto stare fundamenty, pogłebiono teren, a konstruując nowe fundamenty wykonano bardzo kosztowną izolację przeciwwilgociową. Wykonana praca i poniesione nakłady finansowe dało efekt w postaci suchych piwnic. Tyle szczęścią nie mieli właściciele mieszkań w kamienicach znajdujących się przy ulicy Bednarskiej 11-17, gdzie problem zawilgocenia najniższej kondygnacji jest największy.

Postanowiliśmy zbadać sprawę na miejscu, Udaliśmy się na Stare Miasto. Już otwierając drzwi do klatki schodowej pod numerem 15-16 odrzucił nas bardzo intensywny zapach stęchlizny. Wchodząc do piwnicy nie dało się wytrzymać. Odruchy wymiotne były bardzo silne. Na ścianach w wielu miejscach widoczny był biały grzyb o grubości dochodzącej do kilku centymetrów (!), przy czym można go było dostrzec nawet na wysokości powyżej 1 metra od powierzchni posadzki. Szybko opuściliśmy to miejsce, zdając sobie sprawę, że przybywanie w nim przez dłuższy okres czasu może w poważny sposób odbić się na zdrowiu. Problem w tym, że w kamienicy mieszkają ludzie.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji po dokonaniu przeglądu sieci wodno-kanalizacyjnych orzekło że sieci nie są przyczyną przesiąkania wód do wnętrza budynku.  

fot. Marcin Mongiałło

Przedstawiciele Wspólnoty Mieszkańców nr VI przy ulicy Bednarskiej 11-17 próbowali rozwiązać sprawę, korespondując z urzędnikami elbląskiego magistratu, niestety bezskutecznie. Na początku września 2015 roku skierowali oni pismo do Wydziału Inżynierii Miasta UM w Elblągu, w którym czytamy co nastepuje:

(...) Woda w wymienionych piwnicach pojawiła się w kwietniu tego roku. Niezaleznie od tego czy pada deszcz czy nie, woda podsiąka od podłoża zalewając i niszcząc pomieszczenia piwniczne i fundamenty.

 

Wspomniane kamienice, decyzją konserwatora zabytków, zostały wybudowane na starych oryginalnych fundamentach z zachowaniem części staromuru. Zachowane fundamenty są całkowicie przesiąknięte wodą, którą ciągną  jak gąbka.

 

Niszcząca wilgoć i grzyb, które pojawiły się na ścianach piwnic podchodzą coraz wyżej, nawet do 1,5 m wysokości. Powoduje to bardzo poważne osłabienie fundamentów i ścian, co zagraża substancji mieszkaniowej i życiu mieszkańców. Permanentne zalewanie piwnic i fundamentów doprowadziło także do poważnych strat w mieniu mieszkańców. Ponadto w pomieszczeniach użytkowych (kilkaset metrów kwadratowych) znajdujących się w zalanych piwnicach nie można prowadzić działalności gospodarczej, co naraża właścicieli na duże straty.

 

Pragniemy zauważyć, że w/w obiekty funkcjonują od 1999 roku i do tej pory nie było problemu z tego typu objawami w takiej skali. Jesteśmy zaniepokojeni tym zjawiskiem, które zaobserwowaliśmy dopiero w tym roku. Do tej pory nasze opiwnice były suche i nie było problemów ze zjawiskiem podsiąkania wód gruntowych czy podskórnych.

 

Prosimy władze miejskie o pomoc, ponieważ przyczynę takiego stanu upatruyjemy w przebudowie bulwaru nad rzeką Elbląg, a także brakiem odwodnienia na całym obszarze przyległym do ul. Bednarskiej. (...)

 

Niedawno oddany do użytku bulwar nad rzeką Elbląg może stanowić swoistą tamę dla wód gruntowych z terenu Starego Miasta, a szczególnie z rejonu ul. Bednarskiej. Mogły być przy okazji tej przebudowy zniszczone lub zablokowane ważne odpływy wód wykonanej jeszcze przed wojną instalacji burzowej.

 

Podejrzewamy także, że znaczna część obszaru pomiędzy ulicami Rybacką, Bednarską i Studzienną jest nieodpowiednio lub nie jest wcale zmeliorowana, co jest przyczyną gromadzenia się wód podskórnych pod naszymi kamienicami.

fot. Marcin Mongiałło

Swoje stanowisko w sprawie zajął wiceprezydent Elblaga Janusz Nowak, który wystosował odpowiedź na powyższe pismo:

(...) informuję, że dokonany został przegląd infrastruktury miejskiej w obrębie Państwa budynku. Przeprowadzona inspekcja nie wykazała, aby ewentualną przyczyną przesiąkania wód do piwnic budynku była awaria sieci wodno-knanalizacyjnych.

 

Również oddany do użytku w 2013 r. bulwar nad rzeka Elbląg nie jest przyczyną wystepowania niekorzystnych zdarzeń. Nowo wybudowane nabrzeże posiada bowiem filtr, którego zadaniem jest odprowadzanie wody gruntowej do rzeki Elbląg. Ponadto, istniejąca kanalizacja deszczowa została zmodernizowana poprzez zamontowanie urządzeń podczyszczających (separatorów), jednak usytuowanie wylotów kanałów nie uległo zmianie.

 

W związku z powyższym należy stwierdzić, ze nie ma prostej diagnozy co do przyczyny występowania tego niekorzystnego zjawiska. W celu znalezienia przyczyny zalewania piwnic w kamienicach nr 12-16 przy ul Bednarskiej, wydaje się konieczne przeprowadzenie przez Państwa stosownych badań i sprawdzeń, w tym również stanu izolacji budynków, oraz pozyskanie ekspertyzy technicznej w tym zakresie. (...)

Pan Marek Spiechowicz, mieszkaniec kamienicy przy ul. Studziennej, który jest bardzo mocno zaangażowany w sprawę, jest oburzony odpowiedzią wiceprezydenta miasta. Twierdzi, że sprawa jest oczywista, a proponowanie wykonania bardzo drogiej ekspertyzy za krórą mają zapłacić pokrzywdzeni jest skandaliczne. W międzyczasie mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i w jednej z piwnic wykopali studzienkę, zastosowując przy tym pompę wody. Częściowo zlikwidowało to problem w jednej z kamienic. Temat w dalszym ciągu jest jednak nierozwiązany. Wymaga naszym zdaniem pilnej interwencji. Tym bardziej, że przedmiotowa sprawa dotyczy nie tylko kwartału położonego przy ulicy Bednarskiej. Bardzo intensywne podsiąkanie piwnic i okresowe stanie w nich wody można zaobserwować również w innych miejscach na elbląskiej starówce, m.in. w samotnej kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Studziennej (tej, w ktorej znajduje się Pizzeria Strzecha).

 

 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
 • Nasza interwencja: woda w piwnicach kamienic przy ulicy Bednarskiej
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Konserwatorka od 7. boleści /./.
ponad rok temu ocena: 100%  4
Konserwator Lubocka zafundowała ten problem. Zafundowała jeszcze elblążanom fatalną kostkę granitową ze Strzegomia na Starym Mieście - kamienie nie dość że brzydki to regularnie 'wyskakują'. A gdzie się podział kamień poniemiecki z tych ulic ? - Konserwator Lubocka zafundował również sprzeczna z dawną - przedwojenna tradycją numerację zrewitalizowanych kamienic na Starym Mieście. To dzięki jej fobiom, uprzedzeniom i koślawemu rozumieniu przeszłości miasta - opóźniono zabudowę Starego Miasta o prawie 10 lat.
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GB
ponad rok temu 3
Więcej takich interwencji. Róbmy coś panowie!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janusz
ponad rok temu ocena: 100%  2
Przy moście niskim był wylot rury ,którą nawet przy porze suchej płynęła woda. Kiedyś na spacerze zwróciłem na nią uwagę i po kilku obserwacjach domyśliłem się że to wylot drenów ułożonych na Starówce. Z ciekawością patrzyłem jak budują nowe nabrzeże rzeki........wylot mądralińscy zlikwidowali.....i efekt jest!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Panien
ponad rok temu ocena: 100%  1
Zapraszam pana reportera/dziennikarza na ul Panieńska( bliżej kanału) w piwnicy jest koszmar ale nikt z tym nic nie robi
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.