Gdy przychodzi okres jesienno – zimowy pogarsza się jakość otaczającego nas powietrza, a odpowiedzialność za taki stan ponoszą mieszkańcy obszarów wiejskich i miejskich, którzy w ramach oszczędności spalają śmieci w piecach.
Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem! Trujesz dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie.
Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzasz chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Dlatego spożywasz zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoje dzieci.
Spalanie odpadów jest wykroczeniem z artykułu 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny", która maksymalnie może wynieść nawet 5 tyś. złotych.
PAMIĘTAJ! W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
- węgiel, koks;
- drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
- odpady z kory i korka;
- papier i tekturę, karton.
Zgłoszenia w przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu można przekazywać do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986.