› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za... ~ KolaJEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO... ~ j23Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią... ~ urlopowiczA cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki? ~ Alaautor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje... ~ jako komisja panu zabraniamNo i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle... ~ elblażankaW końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na... ~ FaBrawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a... ~ Mieszkaniec Wszystkie moje koleżanki kupują w ciucholandach. Ja też się przekonałam. Mam stamtąd świetne... ~ SisiA co jest w tym złego? Ja chodzę do lumpeksów reguarnie i znajduję tam czasem napeawdę... ~ korneliaK9000Dlaczego ludzie kupuja w lumpeksach?Jakby Nasi chlebodawcy biznesmeni od siedmiu bolesci płacili... ~ Jaś FasolaKażde nowe ubranie czy to z rzeczy używanych czy nówka ze sklepu musi być wyprane. Na jednych... ~ Miszkurka2000Bo jest taniej i można znaleźć odzież wysokiej jakości z bogatych państw Zachodu. Towar w... ~ zakupoholiczka biedaki i tyle ~ hihiNie wszędzie w lumpeksach jest tak bogato jak w Elblągu. Byłam w kilku w Trójmieście i albo... ~ BasiaSZUWAROWO-BAGIENNA BIEDA. ~ ikivMnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gość

Nieukończone obiekty straszą i będą straszyły. Urzędnicy są bezradni

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    28.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Ratusz przyznaje, że nie potrafi wyegzekwować zakończenia dwóch inwestycji na Starym Mieście. Od dziewięciu lat nie dają rezultatu rozmowy z właścicielami nieruchomości. Nie mają pieniędzy na dokończenie dzieła. Na fatalny widok narzekają goście hotelu „Pod Lwem” i mieszkańcy kamienicy, przy Wigilijnej. Turyści podziwiają budynek poczty, ale potem odstrasza ich niedokończona inwestycja przy zbiegu ulic Wieżowej – Kowalskiej.

Starówka to ulubione miejsce spotkań elblążan, często odwiedzane przez fotografów i turystów. Są tam jednak miejsca niezbyt piękne. Goście Hotelu pod Lwem zapamiętają niedokończoną budowę z naprzeciwka, zamiast pięknych kamieniczek. Mieszkańcy domu przy Wigilijnej mają dość podobnej inwestycji.

To przykry, codzienny widok z okna

– skarży się pani Halina, emerytka.

Rok temu zapytaliśmy urzędników dlaczego od lat na Starówce straszą dwie niedokończone inwestycje.

Oto odpowiedzi przysłane przez Joannę Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga, która potwierdza, że nadal są aktualne.

„Nieruchomość położona przy ul. Wigilijnej. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi”.

Podobnie było z budową przy ul. Wieżowej-Kowalskiej.

„W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 02.12.1999 r., Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie osiemnastu miesięcy oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa.

Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej umowie obwarowane zostało karą umowną. W związku z niewywiązaniem się przez użytkownika wieczystego z obowiązku zabudowy nieruchomości Prezydent Miasta Elbląg wystosował wezwanie do zapłaty kary umownej. Z uwagi na nieuregulowanie ww. kary na wniosek Gminy Miasto Elbląg wszczęta została egzekucja komornicza ww. należności.  

W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności”.

Na koniec wyjaśnienie, które otrzymaliśmy aktualnie.

Niedokończone inwestycje stanowią własność prywatną, w związku z tym bardzo trudno jest wyegzekwować ich realizację. Wielokrotnie w ostatnich latach  podejmowane były  rozmowy z właścicielami na ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Niestety jak dotąd nie są one skuteczne

- wyjaśnia patową sytuację Joanna Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sicoe21
ponad rok temu 8
Trzeba przyzać, że budnku odstraszają wyglądem, a ich położenie w ścisłym centrum to jakieś nieporozumienie. Trzeba widocznie zmienić zapisy prawne, które pozwolą na większą ingerencję władz miasta w architekturę (przynajmniej w przypadku starego miasta i obszarów historycznych).
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
ponad rok temu ocena: 100%  7
atrapy wizualne - na Starym Mieście w takich miejscach powinny stanąć osłony imitujące kamienice ...... efekt wizerunkowy osiągnięty stosunkowo niedużym kosztem .... dla dobrej opinii o Elblągu miasto powinno trochę się postarać, a nie liczyć na łaskę inwestora.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marzycielka
ponad rok temu 6
Najgorszy temat to ta niedokończona budowa widoczna na zdjęciu powyżej. Tak szpeci widok na Starówkę, że brak słów. Zauważcie, że jak ktoś przejeżdża przez Elbląg to widzi właśnie te nieukończoną budowę. Wyobraźcie sobie, że zamiast niej mogłaby tu stać kamienica coś a'la Hotel Pod Lwem. Pięknie by było... Ehhh Pomarzyć dobra rzecz.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
ponad rok temu ocena: 100%  5
do tematu powinni wlaczyć się radni PiS , bo tak dalej być nie może .
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
ponad rok temu ocena: 100%  4
warto w końcu postawic sprawę po męsku i przekazać sprawę do ktorejś z trojmiejskiech kancelarii prawniczych , by ta pomogła Panu Przezpolewskiemu podjąć decyzję o sprzedaży tej budowy.
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobrze radzę
ponad rok temu ocena: 50%  3
Bardzo szeroko o niedokńczonych inwestycjach elbląskich pisało niedawno infoelblag Czy nie lepiej wymyślić inny temat niż go powielać
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bbbbbbbbbbb
ponad rok temu ocena: 100%  2
Skoro nie stać ich na ukończenie budowy, to po jaką cholerę nie chcą tego odsprzedać innemu inwestorowi? Jak to mówią "zesraj się a nie daj się"
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 89%  1
Pan Prezydent powinien zapytać o rozwiązanie powyższych problemów PRAWDZIWYCH PRAWNIKOW a nie amatorow z dyplomami soltysowek .Warto wydac trochę publicznej kasy dla kancelarii prawniczej aby unikac dalszego blamażu miejscowych urzednikow.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.