› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Nieukończone obiekty straszą i będą straszyły. Urzędnicy są bezradni

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    28.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Nieukończone obiekty straszą i będą straszyły. Urzędnicy są bezradni  fot. archiwum elblag.net

Ratusz przyznaje, że nie potrafi wyegzekwować zakończenia dwóch inwestycji na Starym Mieście. Od dziewięciu lat nie dają rezultatu rozmowy z właścicielami nieruchomości. Nie mają pieniędzy na dokończenie dzieła. Na fatalny widok narzekają goście hotelu „Pod Lwem” i mieszkańcy kamienicy, przy Wigilijnej. Turyści podziwiają budynek poczty, ale potem odstrasza ich niedokończona inwestycja przy zbiegu ulic Wieżowej – Kowalskiej.

Starówka to ulubione miejsce spotkań elblążan, często odwiedzane przez fotografów i turystów. Są tam jednak miejsca niezbyt piękne. Goście Hotelu pod Lwem zapamiętają niedokończoną budowę z naprzeciwka, zamiast pięknych kamieniczek. Mieszkańcy domu przy Wigilijnej mają dość podobnej inwestycji.

To przykry, codzienny widok z okna

– skarży się pani Halina, emerytka.

Rok temu zapytaliśmy urzędników dlaczego od lat na Starówce straszą dwie niedokończone inwestycje.

Oto odpowiedzi przysłane przez Joannę Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga, która potwierdza, że nadal są aktualne.

„Nieruchomość położona przy ul. Wigilijnej. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi”.

Podobnie było z budową przy ul. Wieżowej-Kowalskiej.

„W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 02.12.1999 r., Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie osiemnastu miesięcy oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa.

Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej umowie obwarowane zostało karą umowną. W związku z niewywiązaniem się przez użytkownika wieczystego z obowiązku zabudowy nieruchomości Prezydent Miasta Elbląg wystosował wezwanie do zapłaty kary umownej. Z uwagi na nieuregulowanie ww. kary na wniosek Gminy Miasto Elbląg wszczęta została egzekucja komornicza ww. należności.  

W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności”.

Na koniec wyjaśnienie, które otrzymaliśmy aktualnie.

Niedokończone inwestycje stanowią własność prywatną, w związku z tym bardzo trudno jest wyegzekwować ich realizację. Wielokrotnie w ostatnich latach  podejmowane były  rozmowy z właścicielami na ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Niestety jak dotąd nie są one skuteczne

- wyjaśnia patową sytuację Joanna Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sicoe21
ponad rok temu 8
Trzeba przyzać, że budnku odstraszają wyglądem, a ich położenie w ścisłym centrum to jakieś nieporozumienie. Trzeba widocznie zmienić zapisy prawne, które pozwolą na większą ingerencję władz miasta w architekturę (przynajmniej w przypadku starego miasta i obszarów historycznych).
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
ponad rok temu ocena: 100%  7
atrapy wizualne - na Starym Mieście w takich miejscach powinny stanąć osłony imitujące kamienice ...... efekt wizerunkowy osiągnięty stosunkowo niedużym kosztem .... dla dobrej opinii o Elblągu miasto powinno trochę się postarać, a nie liczyć na łaskę inwestora.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marzycielka
ponad rok temu 6
Najgorszy temat to ta niedokończona budowa widoczna na zdjęciu powyżej. Tak szpeci widok na Starówkę, że brak słów. Zauważcie, że jak ktoś przejeżdża przez Elbląg to widzi właśnie te nieukończoną budowę. Wyobraźcie sobie, że zamiast niej mogłaby tu stać kamienica coś a'la Hotel Pod Lwem. Pięknie by było... Ehhh Pomarzyć dobra rzecz.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
ponad rok temu ocena: 100%  5
do tematu powinni wlaczyć się radni PiS , bo tak dalej być nie może .
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
ponad rok temu ocena: 100%  4
warto w końcu postawic sprawę po męsku i przekazać sprawę do ktorejś z trojmiejskiech kancelarii prawniczych , by ta pomogła Panu Przezpolewskiemu podjąć decyzję o sprzedaży tej budowy.
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobrze radzę
ponad rok temu ocena: 50%  3
Bardzo szeroko o niedokńczonych inwestycjach elbląskich pisało niedawno infoelblag Czy nie lepiej wymyślić inny temat niż go powielać
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bbbbbbbbbbb
ponad rok temu ocena: 100%  2
Skoro nie stać ich na ukończenie budowy, to po jaką cholerę nie chcą tego odsprzedać innemu inwestorowi? Jak to mówią "zesraj się a nie daj się"
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 89%  1
Pan Prezydent powinien zapytać o rozwiązanie powyższych problemów PRAWDZIWYCH PRAWNIKOW a nie amatorow z dyplomami soltysowek .Warto wydac trochę publicznej kasy dla kancelarii prawniczej aby unikac dalszego blamażu miejscowych urzednikow.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.