› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodo

Nieukończone obiekty straszą i będą straszyły. Urzędnicy są bezradni

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    28.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Ratusz przyznaje, że nie potrafi wyegzekwować zakończenia dwóch inwestycji na Starym Mieście. Od dziewięciu lat nie dają rezultatu rozmowy z właścicielami nieruchomości. Nie mają pieniędzy na dokończenie dzieła. Na fatalny widok narzekają goście hotelu „Pod Lwem” i mieszkańcy kamienicy, przy Wigilijnej. Turyści podziwiają budynek poczty, ale potem odstrasza ich niedokończona inwestycja przy zbiegu ulic Wieżowej – Kowalskiej.

Starówka to ulubione miejsce spotkań elblążan, często odwiedzane przez fotografów i turystów. Są tam jednak miejsca niezbyt piękne. Goście Hotelu pod Lwem zapamiętają niedokończoną budowę z naprzeciwka, zamiast pięknych kamieniczek. Mieszkańcy domu przy Wigilijnej mają dość podobnej inwestycji.

To przykry, codzienny widok z okna

– skarży się pani Halina, emerytka.

Rok temu zapytaliśmy urzędników dlaczego od lat na Starówce straszą dwie niedokończone inwestycje.

Oto odpowiedzi przysłane przez Joannę Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga, która potwierdza, że nadal są aktualne.

„Nieruchomość położona przy ul. Wigilijnej. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi”.

Podobnie było z budową przy ul. Wieżowej-Kowalskiej.

„W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 02.12.1999 r., Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie osiemnastu miesięcy oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa.

Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej umowie obwarowane zostało karą umowną. W związku z niewywiązaniem się przez użytkownika wieczystego z obowiązku zabudowy nieruchomości Prezydent Miasta Elbląg wystosował wezwanie do zapłaty kary umownej. Z uwagi na nieuregulowanie ww. kary na wniosek Gminy Miasto Elbląg wszczęta została egzekucja komornicza ww. należności.  

W miesiącu wrześniu 2014 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości, na wniosek użytkownika wieczystego, zostało przekształcone w prawo własności”.

Na koniec wyjaśnienie, które otrzymaliśmy aktualnie.

Niedokończone inwestycje stanowią własność prywatną, w związku z tym bardzo trudno jest wyegzekwować ich realizację. Wielokrotnie w ostatnich latach  podejmowane były  rozmowy z właścicielami na ten temat, z uwagi na fakt, iż zależy nam, aby Stare Miasto było wizytówką Elbląga. Niestety jak dotąd nie są one skuteczne

- wyjaśnia patową sytuację Joanna Urbaniak, rzecznika Prezydenta Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sicoe21
ponad rok temu 8
Trzeba przyzać, że budnku odstraszają wyglądem, a ich położenie w ścisłym centrum to jakieś nieporozumienie. Trzeba widocznie zmienić zapisy prawne, które pozwolą na większą ingerencję władz miasta w architekturę (przynajmniej w przypadku starego miasta i obszarów historycznych).
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
ponad rok temu ocena: 100%  7
atrapy wizualne - na Starym Mieście w takich miejscach powinny stanąć osłony imitujące kamienice ...... efekt wizerunkowy osiągnięty stosunkowo niedużym kosztem .... dla dobrej opinii o Elblągu miasto powinno trochę się postarać, a nie liczyć na łaskę inwestora.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marzycielka
ponad rok temu 6
Najgorszy temat to ta niedokończona budowa widoczna na zdjęciu powyżej. Tak szpeci widok na Starówkę, że brak słów. Zauważcie, że jak ktoś przejeżdża przez Elbląg to widzi właśnie te nieukończoną budowę. Wyobraźcie sobie, że zamiast niej mogłaby tu stać kamienica coś a'la Hotel Pod Lwem. Pięknie by było... Ehhh Pomarzyć dobra rzecz.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
ponad rok temu ocena: 100%  5
do tematu powinni wlaczyć się radni PiS , bo tak dalej być nie może .
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
ponad rok temu ocena: 100%  4
warto w końcu postawic sprawę po męsku i przekazać sprawę do ktorejś z trojmiejskiech kancelarii prawniczych , by ta pomogła Panu Przezpolewskiemu podjąć decyzję o sprzedaży tej budowy.
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobrze radzę
ponad rok temu ocena: 50%  3
Bardzo szeroko o niedokńczonych inwestycjach elbląskich pisało niedawno infoelblag Czy nie lepiej wymyślić inny temat niż go powielać
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bbbbbbbbbbb
ponad rok temu ocena: 100%  2
Skoro nie stać ich na ukończenie budowy, to po jaką cholerę nie chcą tego odsprzedać innemu inwestorowi? Jak to mówią "zesraj się a nie daj się"
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 89%  1
Pan Prezydent powinien zapytać o rozwiązanie powyższych problemów PRAWDZIWYCH PRAWNIKOW a nie amatorow z dyplomami soltysowek .Warto wydac trochę publicznej kasy dla kancelarii prawniczej aby unikac dalszego blamażu miejscowych urzednikow.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.