› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Szczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ Marek

Niezmienny hit sprzedaży na rynku nieruchomości ― kawalerki coraz droższe

› bieżące ponad rok temu    19.02.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Niezmienny hit sprzedaży na rynku nieruchomości ― kawalerki coraz droższe

Tendencja intensywnego wzrostu cenowego, od lat cechująca polski rynek nieruchomości, okazała się być niezachwiana ― nawet w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem ceny mieszkań nie przestały rosnąć chyba, że nieco spowolniły tempo.

Jednak rynek nieruchomości, jak każdy inny sektor, ma swoich faworytów, których pozycja jest wyjątkowo stabilna i perspektywiczna ― w Polsce są to kawalerki w dużych miastach.

Jak zmieniały się ceny najatrakcyjniejszych mieszkań na rynku w ciągu ostatnich pięciu lat, jak ta dynamika prezentuje się na tle ogólnego wzrostu cenowego i dlaczego kawalerki cieszą się tak dużą popularnością?

Zespół Korter Polska przedstawia opinie ekspertów i analizy sektora.

Zarys 2015-2020 ― jak zmieniały się ceny mieszkań

Żeby prześledzić dynamikę wzrostu cenowego, wzięliśmy za punkty wyjściowe dane z ostatnich pięciu lat ― należy przypomnieć, że w tym okresie mieliśmy hossę mieszkaniową, która odczuwalnie wywindowała ceny lokali.

Do porównania weźmiemy najdynamiczniejszy rynek ― Warszawę.

Typ mieszkania

Średnia cena za metr kwadratowy w 2015, złotych

Średnia cena za metr kwadratowy w 2020, złotych

Wzrost, %

1-pokojowe

8 700 12 900 48

2-pokojowe

8 200 12 100 45

3-pokojowe

7 900 11 200 40

4-pokojowe i większe

8 600 11 500 34

Jak widzimy, największą popularnością i najszybszym wzrostem cenowym wyróżniły się mieszkania jednopokojowe.

Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że pozornie najmniej komfortowe ― bo o najmniejszym metrażu ― lokale są tak popularne?

Kawalerki ― przyczyny niesłabnącej popularności

W oparciu o analizę zachowań konsumenckich badacze rynku formułują następujące główne czynniki atrakcyjności małych mieszkań:

  1. Ciasne, ale własne. Dążenie do posiadania własnej nieruchomości mieszkalnej jest jednym z kluczowych czynników warunkujących polski rynek. Przykładowo, w krajach Europy Zachodniej jest dużo bardziej rozwiniętą koncepcja mieszkania na wynajem ― model ciągłego mieszkania „na cudzym” i nieustannych przeprowadzek w celu rozwoju kariery jest całkiem standardowym scenariuszem dla przeciętnego Europejczyka. Polacy natomiast pragną zamieszkać na swoim, i możliwości finansowe często stają czynnikiem ograniczającym metraż wymarzonego lokum.
  2. Lokalizacja, jako główny argument. W trakcie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na podmiejskie domy i mieszkania w oddali od centrum miast, jednak eksperci zgodnie twierdzą, że to jest jak najbardziej tymczasowa tendencja, i duże centra urbanistyczne nadal będą przyciągać nabywców nieruchomości mieszkaniowych. Ze względu na ograniczone zasoby miejsca w najlepszych lokalizacjach deweloperzy najczęściej realizują inwestycje oferujące jak najwięcej lokali o mniejszej powierzchni ― dobrze się sprzedają i są cenowo „zjadliwe” dla nabywcy.
  3. Wynajem krótko i długoterminowy. Kawalerki są najbardziej uniwersalnym lokalem na wynajem, zarówno na krótki, jak i dłuższy okres. Przykładowo, małe mieszkanie niedaleko centrum popularnego wśród turystów miasta będzie świetną opcją na wynajem w schemacie Airbnb; kawalerka w dobrej lokalizacji będzie również rozchwytywana przez najemców długoterminowych ― studentów, singli czy pary.
  4. Lokata kapitału. Inwestowanie w nieruchomości jest jednym z najpewniejszych sposobów na tworzenie pasywnego dochodu i najpewniejszą w dzisiejszych czasach lokatą środków. Wystarczy spojrzeć na przytoczoną powyżej tabelę przedstawiającą dynamikę cen mieszkań, żeby zrozumieć, że posiadanie nieruchomości to bardzo wymierne zyski już w obrębie kilku lat.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.