› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Mnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gośćJest drożyzna. W końcu ktoś napisał prawdę. Propaganda, że niby jest lepiej. Jest lepiej, bo... ~ ZbyszekNa Youtube jest fajny filmik oni muszą być na prawdę głodni:https://youtu.be/H8pgR4OlH0U ~ Akcjat4 Trochę mnie to dziwi, bo komunikację oblegają same emeryty z wózkiem. Co wy dzień w dzień... ~ gośćTylko milicyjna guma nauczy hołotę kultury! ~ gośćNiech Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych zadeklaruje się że bez względu na... ~ Misia KasiaBędziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak

O ile więcej będziemy płacić za wywóz śmieci? Podwyżki cen są koniecznością

› bieżące miesiąc temu    23.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A

Wzrost cen za odbiór śmieci jest koniecznością. Wszystko przez nowe opłaty wprowadzone przez rząd, które znacznie zwiększają koszty funkcjowania Zakładu Utylizacji Odpadów. W ten sposób konieczność uchwalenia nowych stawek uzasadniają włodarze naszego miasta. Przygotowana została w tej sprawie stosowna uchwała. O podwyżkach zadecydują radni na najbliższej sesji. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Elbląga z własnych pieniędzy pokryją podwyżki, które zostały wprowadzone przez rząd (weszły w życie 1 stycznia bieżącego roku).

Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  6 marca 2017 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska.

Koszt wprowadzonej w styczniu opłaty środowiskowej obciąża Zakład Utylizacji Odpadów, w związku z czym jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia nowych opłat. Z 24,15 zł na 140 zł od tony wzrosły opłaty środowiskowe. Gdybyśmy nie podnosili cen, to w 2018 roku ZUO ponosiłoby straty w wysokości 3 mln, a w 2019 – 4 mln zł . Przyniosłoby to w konsekwencji utratę płynności finansowej

– poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

To zbyt duża kwota, aby ZUO mogło kwotę podwyżki wygospodarować ze środków własnych. (...) Zmiana cen przenosi jedynie opłaty środowiskowe wprowadzone przez rząd

– zauważył prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jak duże będą podwyżki w tym roku? Projekt uchwały, którą zajmą się radni na najbliższej sesji (26 kwietnia) przewiduje podniesienie od 1 czerwca wysokoci miesięcznej opłaty za wywóz posegregowanych śmieci z 9,5 zł / jednego mieszkańca (w gospodarstwach do 4 mieszkańców) do 10,6 zł / jednego mieszkańca oraz z 16,63 zł / jednego mieszkańca (w gospodarstwach do 4 mieszkańców) do 18,38 zł / jednego mieszkańca za odbiór śmieci nieposegregowanych.

To nie koniec złych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach mozemy spodziewać się kolejnych podwyżek, gdyż kwota opłaty środowiskowej wzrośnie ze 140 zł (w 2018 r.) do 170 zł (w 2019 r.) i 270 zł (w 2020 r.), a to prawdopodobnie przełoży się na dalszy wzrost cen. 

Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o. o. przyjmuje do zagospodarowania ok. 56,5 tys. ton odpadów z 8 grup rocznie. W latach 2016-2020, w związku z rządowym rozporządzeniem w sprawie nowych opłat za korzystanie ze środkwiska, nastąpi radykalna zmiana wysokości kosztów opłaty za korzystanie ze środowiska w tym przedsiębiorstwie.

Koszt opłat za korzystanie ze środowiska w 2016 r. wynosił 305 tys. zł, w 2017 – 731 tys. zł. Prognozuje się, że w 2018 r. będzie wynosić 2,979 mln zł, w 2019 – 3,608 mln zł, a w 2020 – 5, 598 mln zł. Wszystko to sprawia znaczne zwiększenie kosztów działalności tego komunalnego przedsiębiorstwa. Według władz miasta w przypadku braku podwyżek ZUO będzie czekać upadłość. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ a śmieci kosztują
29 dni temu 4
Jak dobrze mieć sąsiadke.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sekta pis
29 dni temu ocena: 100%  3
a czemu nikt nie napisze ze ten wspanialy wasz pis wprowadzil oplate srodowiskowa
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zorjentowany
miesiąc temu ocena: 100%  2
Złodzieje! ZUO samo na siebie zarabia, sprzedając wszystko co ma na stanie, nic się nie marnuje. A jeżeli twierdzą że są nie rentowni to może jednak czas zmienić kadrę ? Od początku istnienia zakład wykazuje straty proponuję się tematem zainteresować.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zofia
miesiąc temu ocena: 100%  1
Podwyżki powinni dostać ci co nie segregują odpadów. Od lat jestem za segregacją i staram się dbać o środowisko. Są natomiast tacy co nie segregują i wystawiają jeszcze dodatkowy śmietnik za który nie płacą. Czas zacząć prowadzić ewidencję to nie będzie strat ,które powodują nieuczciwi odbiorcy.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.