› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
Zarybic i bedzie swieza rybka co piateczek, a na wigile karpik jak znalazl! ~ Pomyslowy DobromirCzy mozna zapisac sie majac male dziecko lecz mieszkam u mamy i tam mam meldunek lecz to mieszkanie... ~ ZbigniewTam chodzą biedaki ale umysłowe. ~ STOP UST 447Kantory internetowe są często wygodniejsze niż zwykłe. Kursy lepsze, a gotówka w dużej... ~ FrankZapomnieli dodać że w budynku 101 wiecznie fekalia w piwnicy stoją taki smród że wytrzymać... ~ Polkakiedy te bydlaki chamy doprowadzą do wykoszenia trawy przy ogrodach???????na skarpie!!!Gdzie są... ~ w---nya czy będą palety!!!lepiej niech trawę wykoszą na skarpie ~ elblążaninNowosci zawsze przyciagaja klientow, chodzby po to aby zobaczyc co sie zmienilo i czy teraz jest... ~ PickA kiedy zostaną wykończone wjazdy na parkingi naziemne i podziemne? Ściany wyglądają, jakby... ~ Klientelaczekam drugi rok w pażdzierniku nastepny termin do remontu . Pracuję, nie mam gdzie się... ~ mati46Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noris

O mały włos od tragedii przy ul. Browarnej (+ zdjęcia)

› zagrożenia i utrudnienia 28 dni temu    24.07.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 8 / 100%
A A A
10 zdjęćO mały włos od tragedii przy ul. Browarnej (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło / nadesłana

Niewiele brakowało a doszłoby do tragedii – poinformowała nas mieszkanka przedwojennego budynku znajdującego się przy ulicy Browarnej 2 w Elblągu. Jej zdanie potwierdzają pracownicy gazowni. To właśnie dzięki ich czujności oraz bardzo szybkiej reakcji pracowników Zarządu Budynków Komunalnych udało się uniknąć najgorszego.

W sobotę 13 lipca przyszli panowie z pogotowia gazowego wymienić u mnie licznik, bo skończyła się legalizacja. Taką wymianę przeprowadzają co 10 lat. Przy sprawdzaniu szczelności instalacji okazało się, że jest wyciek na wszystkich złączach. Sprawdzono instalację gazową na klatce i okazało się, że tam także jest ona nieszczelna, więc zakręcili gaz w całym budynku. W poniedziałek (15 lipca – przyp. red.) przyszła ekipa z ZBK i panowie zadecydowali, że cała instalacja jest do wymiany

– powiedziała nam pani Wanda.  

W budynku, który pamięta czasy II wojny światowej mieszka dziesięciu lokatorów. Sześciu z nich ma gaz, jeden korzystał z butli gazowej (jemu także pracownicy gazowni zakręcili kurek), pozostali korzystają jedynie z prądu.

Uzyskaliśmy informację, że w górnych partiach mieszkania (pod sufitem) stężenie gazu było bardzo wysokie i miejscami wynosiło nawet ponad 2000 ppm. Zapach gazu nie był wyczuwalny, gdyż jest on lżejszy od powietrza, w związku unosił sie w górnych partiach mieszkania. Co więcej, był skutecznie wyciągany przez kratki wentylacyjne. Nie bez znaczenia było także to, że można przyzwyczaić się do jego woni. Tragedii zapobiegła z jednej strony sprawna wentylacja, a z drugiej – rutynowe sprawdzenie szczelności instalacji gazowej, które zostało przeprowadzone przy okazji wymiany licznika. 

Jak się wprowadziłam do tego budynku w 2010 roku, to wymienili kilka rur. Czuć było wtedy woń gazu, więc zgłosiłam, przyszła ekipa i trochę poprawili. Przy kontrolach szczelności było zawsze dobrze, ale prawdopodobnie mogło to wynikać z zastosowania słabego urządzenia pomiarowego. Tym razem panowie z gazowni sprawdzili dokładnie i to im zawdzięczamy, że nic się nie stało.  Aż strach pomyśleć, co by było gdyby nie ich czujność

– dodała pani Wanda.

Obecnie trwa wymiana rur w całym budynku. Następnie odbędzie się próba szczelności instalacji gazowej, po czym do pracy przystąpią murarze, którzy zajmą się likwidacją powstałych dziur. Skuteczne wykrywanie wycieków gazu z sieci i instalacji gazowych stanowi jedno z najważniejszych zadań służb eksploatacyjnych. To dzięki ich czujności udało się uniknąć tragedii.

Katastrofy spowodowane wybuchem gazu stanowią zaledwie 5% wszystkich katastrof, które miały miejsce w Polsce w ostatnich dwudziestu kilku latach, ale ich skutki są niejednokrotnie tragiczne. Nic zatem dziwnego, że informacje o tragediach związanych z wybuchem gazu nierzadko przewijają się w serwisach informacyjnych. Liczba zabitych w wyniku tego typu katastrof stanowi 14%, a rannych – aż 39% spośród osób poszkodowanych w wyniku wszystkich katastrof budowlanych. Warto pamiętać i powtarzać, że są zdarzenia, których można uniknąć. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie rutynowych kontroli oraz łożenie nacisku na bezpieczne korzystanie z urządzeń i instalacji gazowych.

 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
 • O mały włos od tragedii na Browarnej
ilość zdjęć 10 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ asse
wczoraj 9:19 3
Premia się należy dla pracowników gazowni
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Księgowy
28 dni temu ocena: 100%  2
Za stan budynkòw przez lata nie remontowanych odpowiada wyłącznie zbk. Niech pokażą rozliczenia remontów. Ich polityka to nie remontować i do wyburzenia. A jak a co !..
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka zbk
28 dni temu ocena: 40%  1
Zbk nic nie robi a pieniazki przytulaja...
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.