› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Aniado kumaty. Przecież to prywatna działka. Notabene właściciel ten sam na którego działce... ~ qqqZdaje się, że to była działka prywatna więc miasto będzie kiedyś z tego miało podatki od... ~ POinformowanybardzo ladne miejsce na budownictwo i widoki na jezioro Drużno i z tylu jest ładne jeziorko do... ~ Elblążaninkto jak glosował!!!??? ~ ciekawyile miasto dostał za ten teren!!!????? ~ podatnik

Obsługa techniczna obiektów - konserwacja i przeglądy instalacji gazowej

› bieżące 6 miesięcy temu    6.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Obsługa techniczna obiektów - konserwacja i przeglądy instalacji gazowej

Zwolennicy gazu podkreślają często jego liczne zalety. Jest to z pewnością bardzo czyste źródło energii, niezwykle wygodne przy codziennej eksploatacji i generujące umiarkowane koszty. To co jednak należy podkreślić to fakt, że jakiekolwiek zaniedbania przy wykonywaniu i obsłudze instalacji gazowej niosą ze sobą bardzo poważne ryzyko. Wybuchy gazu, chociaż sporadyczne, są bardzo wyraźnym ostrzeżeniem, które należy traktować niezwykle poważnie.

W przypadku instalacji gazowej najwyższy priorytet powinno mieć bezpieczeństwo. Nowoczesne, prawidłowo wykonane instalacje gazowe są praktycznie bezawaryjne, nie zmienia to jednak faktu, że zarówno one jak i ich starsze wersje wymagają odpowiedniego nadzoru.

Warto to jeszcze raz podkreślić - warunkiem bezpiecznego korzystania z gazu jest:

 • prawidłowo wykonana instalacja gazowa,
 • właściwa eksploatacja, gdzie kluczową rolę odgrywają regularne kontrole stanu technicznego instalacji.

Wykonanie instalacji gazowej to wieloetapowy proces, podczas którego musi być spełnionych szereg określonych warunków m. in.:

 • obiekt budowlany musi posiadać podłączenie do sieci gazowej,
 • konieczne jest sporządzenie projektu instalacji gazowej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia,
 • należy uzyskać pozwolenie na wykonanie instalacji gazowej - łączne (będące w istocie pozwoleniem na budowę) -  w przypadku zgłaszania projektu instalacji wraz z pozostałą dokumentacją lub zgłaszane osobno w postaci oddzielnego projektu (np. dla istniejącego już budynku),
 • po wykonaniu instalacji, muszą być przeprowadzone próby jej szczelności, odbiór oraz wydanie opinii kominiarskiej.

Dopiero wtedy możliwe jest podpisanie z dostawcą umowy na dostawy gazu.

Rola firmy zajmującej się obsługą techniczną budynków w odniesieniu do instalacji gazowych polega najczęściej na dbaniu o prawidłowy nadzór i konserwację przy współpracy z licencjonowanymi podwykonawcami. Głównymi zadaniami są w tym przypadku:

 • znajdowanie i zatrudnianie odpowiednich fachowców, legitymujących się wymaganymi certyfikatami i posiadającymi odpowiednie zezwolenia na wykonywanie prac przy instalacjach gazowych,
 • dbanie o wykonywanie w ustalonych terminach kontroli i zaplanowanych prac serwisowych,
 • nadzór nad dokumentacją techniczną dotyczącą wszystkich aspektów związanych z instalacją gazową budynku - projekty i modernizacje, kontrole, naprawy itp.

Prawidłowy stan instalacji gazowej to również drobne prace konserwacyjne, których charakter zależy od materiałów wykorzystanych przy budowie samej instalacji. Przykładowo, instalacje gazowe, w których przewody zostały wykonane z rurek stalowych, wymagają dbania o odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Będzie się to wiązało z kontrolą i ewentualną wymianą powłok ochronnych.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników obiektu wprowadza się również rozwiązania mające na celu alarmowanie w przypadku wystąpienia czynników zagrażających zdrowiu i życiu osób przebywających w budynku. W przypadku instalacji gazowych zalicza się do nich czujniki gazu (wykrywające gaz z instalacji - np. gaz ziemny lub obecność niebezpiecznych gazów będących produktami niecałkowitego spalania - tlenek węgla, zwany potocznie czadem). Urządzenia te również wymagają prawidłowej instalacji i okresowej kontroli, gdyż tylko wtedy będą zapewniać odpowiedni poziom ochrony.

Podstawowym zabezpieczeniem w przypadku instalacji gazowej są zawory umieszczone przy każdym odbiorniku gazu. Pozwalają one na szybkie odcięcie dopływu gazu, gdy uszkodzeniu ulegnie urządzenie nim zasilane. Ich prawidłowe oznaczenie, dostępność i sprawność są niekwestionowanym wymogiem przy korzystaniu z instalacji gazowej.

Równie ważna jest kontrola i konserwacja samych urządzeń zasilanych gazem. Specjalista zadba o odpowiednią regulację palników czy należyty stan przewodów. Zwykłe zabrudzenia w obrębie palników mogą być przyczyną niecałkowitego spalania gazu, a to z kolei grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Istotnym czynnikiem bezpieczeństwa w przypadku instalacji gazowej jest również sprawny system wentylacyjny, gdyż do prawidłowego procesu spalania gazu potrzebne są odpowiednie ilości tlenu. Przepisowy dopływ powietrza i drożność przewodów kominowych - w przypadku wentylacji grawitacyjnej oraz odpowiednia wydajność urządzeń - w przypadku wentylacji mechanicznej.

ETSerwis: Obsługa Techniczna Obiektów oferuje kompleksową współpracę we wszystkich kluczowych aspektach funkcjonowania budynków. Dzięki doświadczeniu i licznym kontaktom w branży przejmuje ona odpowiedzialność za zapewnienie prawidłowego działania instalacji i systemów oraz zapewnia pomoc i wsparcie na wszystkich etapach eksploatacji obiektu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.