› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Szczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ Marek

Oczko wodne - jak zacząć sezon

› bieżące 2 miesiące temu    24.03.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Oczko wodne - jak zacząć sezon

Wiosna za pasem. Oczko wodne w ogrodzie powoli budzi się z letargu, jednak jego widok nie nastraja do kontemplacji: brudna woda, resztki roślin, opadłe liście – to wszystko trzeba uporządkować przed sezonem. W tym momencie dobrze jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązania i zaplanować kolejne kroki, tak z początkiem sezonu nasz przydomowy akwen znów był ozdobą ogrodu.

Testy wody

Sprawdzanie parametrów wody to czynność, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. Regularna kontrola to jedyny sposób na szybkie rozpoznanie problemów i usunięcie ich przyczyn. Do jakich parametrów powinniśmy dążyć? Poniższa ściągawka z pewnością się przyda.

Odczyn pH powinien mieścić się w granicach 7,4-8,4. Aby móc to uzyskać potrzebna jest obecność twardości węglanowej KH. Twardość węglanowa na poziomie powyżej 5° zapewnia prawidłowe i stabilne pH. Dlatego musimy zadbać o to, aby zawsze mieściła się w odpowiednim zakresie. Wszystkie wahania pH są niebezpieczne dla zdrowia ryb i źle wpływają na rozwój roślin, za to sprzyjają glonom.

Istotne jest także kontrolowanie ilości azotynów NO2 i azotanów NO3, których stopień toksyczności zależy od pH wody. Wysoki poziom NO2 jest śmiertelny dla ryb i świadczy o braku równowagi biologicznej oraz niedojrzałości zbiornika. Dopiero po obniżeniu tego poziomu możemy do oczka wpuścić ryby. Azotany stanowią źródło pokarmu dla roślin, jednak ich duża ilość również nie jest korzystna, bowiem sygnalizuje problemy z filtracją, nadmiarem ryb czy też ich przekarmieniem. Na wszystkie te sygnały należy reagować. Testowanie wody jest bardzo ważne, ponieważ od jej jakości zależy to, czy środowisko w naszym oczku jest odpowiednie dla ryb i roślin. Nie chcemy przecież hodować glonów i mieć zielonej wody! Powyższe parametry możemy określić za pomocą prostego paskowego zestawu do testowania wody.

Pożyteczne bakterie w oczku wodnym

Po ustabilizowaniu parametrów wody, musimy zaszczepić w niej życie, czyli pożyteczne bakterie. Bakterie nitryfikacyjne są dla oczka wodnego swoistym probiotykiem, skutecznie rozprawiającym się z zanieczyszczeniami i substancjami toksycznymi. Odpowiadają one odpowiadają za filtrację biologiczną; w dojrzałym, dobrze funkcjonującym zbiorniku zapewniają prawidłowy obieg azotu i rozkład materii organicznej.

Aby ułatwić tym pożytecznym drobnoustrojom skolonizowanie oczka stosuje się różnego rodzaju biostartery. Bakterie takie możemy dodać do wody, ale lepszym rozwiązaniem jest aplikowanie ich bezpośrednio do filtra. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup bakterii w kapsułkach. Bez trudu umieścimy je w filtrze, a forma kapsułki umożliwia precyzyjne dozowanie. Poza bakteriami kapsułki zawierają naturalne koloidy, które po dodaniu do filtra wspomagają rozwój i osadzanie się pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych na wkładach. A one inicjują procesy odpowiedzialne za filtrację biologiczną. Kapsułki stosujemy także po wyczyszczeniu filtra, zastosowaniu leków czy w przypadku pogorszenia się jakości wody.

Jeżeli chcemy zastosować bakterie w innej formie, dobrym rozwiązaniem będą płynne preparaty bakteryjne, aktywujące filtr w nowo zakładanym oczku, uruchamiają filtrację biologiczną po zimie i wydłużają okresy między czyszczeniami. Stosując bakterie w płynie możemy przeprowadzać czyszczenie wkładów filtra w większych odstępach czasu. Mieszanka bakterii filtrujących i czyszczących, wspiera aktywność biologiczną filtra, przyspiesza redukcję amoniaku i azotynów, wpływając pozytywnie na samopoczucie ryb. Aplikowana wiosną i po każdym czyszczeniu filtra utrzymuje filtrację biologiczną na wysokim poziomie i sprawia, że woda w oczku jest czysta i zdrowa.

Redukcja mułu i osadów w oczku wodnym

Wiosna to okres, w którym powinniśmy oczyścić dno oczka z mułu. Pomoże to uniknąć późniejszych kłopotów z jakością wody. Warto to robić co sezon, bo tylko mechaniczne usuwanie nadmiaru substancji biogennych pozwala na zachowanie równowagi biologicznej w zamkniętym ekosystemie, jakim jest oczko wodne w ogrodzie. Muł powstaje z osadzających się na dnie resztek organicznych: pozostałości pokarmu, części roślin i odchodów ryb. Osad wywołuje zjawisko eutrofizacji, a co za tym idzie, sprawia, że zbiornik staje się coraz płytszy, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w małych oczkach wodnych. Mniejsza ilość wody sprawia, że trudniej jest utrzymać równowagę biologiczną. Umiarkowana eutrofizacja jest zjawiskiem naturalnym, problem zaczyna się wtedy, gdy następuje ona szybko i gwałtownie. Sprzyja to rozwojowi glonów i sinic, co objawia się zakwitem wody. W wyniki tego zaczyna brakować w niej tlenu, a w głębszych warstwach pojawia się siarkowodór. W efekcie rośliny, ryby i glony giną, a ich rozkładające się szczątki dodatkowo zwiększają zamulenie zbiornika.

Silnie zanieczyszczone oczka nie nadają się do hodowli ryb i mogą być wręcz niebezpieczne. Dlatego tak często słyszy się o zamykaniu kąpielisk w związku z pojawieniem się sinic. Dodatkowo, takie oczko przestaje być ozdobą ogrodu i nie najlepiej świadczy o nas jako jego opiekunach. Muł możemy usunąć mechanicznie lub zastosować przeznaczony do tego celu preparat biologiczny. Zawarte w takim preparacie bakterie odmulające w naturalny, biologiczny sposób rozkładają substancje organiczne w wodzie. Skutecznie zapobiega to nadmiernemu nagromadzeniu się osadu i pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Można dzięki temu zmniejszyć częstotliwość mechanicznego czyszczenia oczka. Mniejsza ilość osadu to także skuteczniejsza filtracja i czyste wkłady biologiczne w filtrach. Bakterie w filtrze mogą działać skuteczniej, co znacząco poprawia jakość i przejrzystość wody w oczku. Tego typu preparatów możemy skutecznie używać w trakcie całego sezonu.

Dzięki tym kilku krokom, nasze oczko wodne obudzi się z zimowego snu w dobrej kondycji, zakwitną pierwsze kwiaty, rozwiną się liście uśpionych roślin, a w wodzie pojawią się ryby. Jeśli przyłożymy się do wiosennych porządków, oczko szybko znowu stanie się największą ozdobą ogrodu i miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

Wszystko do oczka wodnego można kupić w sklepie internetowym Trzmiel, dostępnym pod adresem https://trzmiel.com.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.