› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Od czego zacząć budowę domu?

› bieżące miesiąc temu    16.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zaczyna się budowę domu? Pewnie sporo osób powiedziałoby, że od wyrównania działki czy wylewu fundamentów, ale tak naprawdę ten proces jest dużo bardziej złożony. Od podjęcia decyzji o budowie do rozpoczęcia pierwszych prac jest długa droga, dlatego warto wiedzieć, co nas czeka.

Zanim rozpoczniesz prace budowlane

Zatem podjęliśmy decyzję o budowie domu. Co dalej? To proste. Musimy znaleźć odpowiednią działkę budowlaną lub, jeśli już jesteś jej szczęśliwym właścicielem, przygotować projekt domu. W tym przypadku mamy dwie opcje, możemy stworzyć projekt od zera, we współpracy z architektem, lub skorzystać z usług firmy oferującej gotowe rozwiązania. 

Następnie, na podstawie gotowego projektu, bedziemy mogli sporządzić kosztorys (https://arkada.com.pl/oferta/kalkulator-budowy-domu/) oraz harmonogram prac, a także zakupu materiałów. Dzięki temu będziemy w stanie określić, ile mogą potrwać poszczególne etapy budowy oraz odpowiednio rozłożyć w czasie budowlane sprawunki. W przypadku tych ostatnich dobrym pomysłem jest wcześniejsze skontaktowanie się z dostawcami i ustalenie, ile potrwa realizacja poszczególnych zamówień. 

Kiedy najlepiej zacząć budowę?

To zależy od kilku czynników - naszych finansów, a także tego, jak bardzo zależy nam na szybkim ukończeniu prac. Najczęściej prace budowlane rozpoczyna się na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia. Tak wczesne podjęcie robót pozwala na ukończenie praktycznie wszystkich najważniejszych prac przed zimą i doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego. Prace wykończeniowe we wnętrzu można przeprowadzać nawet zimą!

Minusem wiosny mogą być jednak wyższe ceny materiałów. Poza tym w takim przypadku koniecznie musimy zacząć odpowiednio wcześnie rozglądać się za ekipą budowlaną, ponieważ samą wiosną czy nawet pod koniec zimy znalezienie doświadczonych fachowców może być sporym wyzwaniem.

Wśród osób decydujących się na budowę domu dużym powodzeniem cieszą się też lato i jesień. Jeśli nie przeszkadza Ci przerwa zimowa lub planujesz budowę małego, nieskomplikowanego budynku, rozpoczęcie prac wczesną jesienią, we wrześniu lub październiku, może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Przede wszystkim, możesz sporo zaoszczędzić na materiałach. Musisz być jednak świadomym tego, że podczas końcówki sezonu możesz mieć problemy z kupnem niektórych artykułów.

Harmonogram prac budowlanych

Jak wygląda uproszczony harmonogram prac budowlanych? Przed właściwymi pracami Twoją działkę powinien odwiedzić geodeta, który wyznaczy teren pod postawienie budynku. Drugie w kolejności są fundamenty, następnie budowane są ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne. Później stropy, schody, więźba dachowa, pokrycie dachu. Przedostatni na liście jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej, a na samym końcu budowane są ściany działowe wewnętrzne. 

Wszystkie te prace można wykonać nawet w przeciągu 5-6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na budowę wiosną, już na początku jesieni Twój dom będzie niemal gotowy. Pamiętaj jednak, że Twój harmonogram powinien koniecznie uwzględnić różne przypadki losowe, takie jak zła pogoda, zbyt niska temperatura, opady deszczu lub śniegu, które często zdarzają się jeszcze w kwietniu, itp, oraz oczywiście przerwy technologiczne, potrzebne na wiązanie się materiałów (mogą wynosić nawet czternaście dni!).

Co musisz wziąć pod uwagę, zaczynając budowę - podsumowanie

Zakładając, że masz już gotowy projekt, działkę oraz zamkniętą dokumentację, przygotowując się na rozpoczęcie budowy, musisz przede wszystkim określić swoje priorytety i zdecydować, czy bardziej zależy Ci na czasie, czy na większych oszczędnościach. Następnie powinieneś wybrać najdogodniejszy dla Ciebie termin na rozpoczęcie budowy, sporządzić harmonogram, możesz w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty, i z odpowiednim wyprzedzeniem zatrudnić pracowników i zakupić materiały. Dopiero tak przygotowany, możesz przejść do właściwych prac. 

Budowanie domu to ogromne wyzwanie logistyczne, jednak dzięki sumiennemu planowaniu i pomocy doświadczonych fachowców, z pewnością uda Ci się uniknąć niepotrzebnego stresu!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą budowlaną Arkada.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.