› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Szczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ Marek

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

› bieżące 9 miesięcy temu    27.06.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Wybór nowego telewizora to szansa na to, by postawić na sprzęt zapewniający doskonałą jakość obrazu. Nic więc dziwnego, że przeglądając specyfikacje, trafimy na telewizory z OLED oraz QLED. W obu przypadkach, oznacza to technologię odpowiadającą za wysoką jakość obrazu, jednak działającą na różny sposób, oferującą innego rodzaju plusy i minusy. Na którą z nich postawić? Aby móc podjąć świadomą i przemyślaną decyzję, dobrze dowiedzieć się więcej o OLED i QLED. Czas przyjrzeć się obu opcjom, wskazując ich najważniejsze wady i zalety.

OLED a QLED - podobieństwa i różnice

OLED i QLED łączą diody led w nazwie. Od tego momentu zaczynają się jednak różnice. Które z nich mają największe znaczenie?

OLED to skrót od „Organic-LED”, a więc diody wykorzystywane w tych wyświetlaczach powstały ze związków organicznych. Co to w praktyce znaczy? Nie wymagają one dodatkowego podświetlenia, tak jak działa to w przypadku wyświetlaczy LED. Każdy pojedynczy piksel emituje światło, przez co kolory odbierane są jako bardzo naturalne i żywe.

Czy to rozwiązanie idealne? Z pewnością jest bardzo dobrze oceniane - zwłaszcza, że wyświetlacz OLED cechuje się głęboką, nasyconą czernią oraz najwyższym możliwym kontrastem. Poszukujący możliwie najlepszej jakości obrazu, z chęcią sięgną po telewizory OLED.

Czym jeszcze?

 • Bardzo krótki czas reakcji, co docenią gracze
 • Szeroki zakres katów widzenia
 • Brak zniekształceń obrazu, które mogą pojawiać się choćby przy LCD.

Czy przy tej technologii można coś zapisać po stronie minusów?

Lista będzie stosunkowo krótka:

 • Żywotność - statyczne elementy mogą się wypalić, co będzie widoczne na ekranie. W najbardziej zaawansowanych modelach trwałość jest oczywiście poprawiana, niemniej jednak, trzeba mieć świadomość możliwości zaistnienia takiego problemu.
 • Niższa jasność w trybie HDR
 • Mniejszy wybór dostępnych przekątnych ekranu - zwłaszcza, jeśli szukamy mniejszego rozmiaru telewizora.

A jak to wygląda w przypadku QLED? Nazwa ta została stworzona przez firmę Samsung i jest ich zastrzeżonym znakiem towarowym. Oznacza ona Quantum dot LED, czyli wyświetlacz LED, który wykorzystuje podświetlenie LED oraz kropki kwantowe kwantowe. Co w praktyce to oznacza? Filtr tych ostatnich pomaga uzyskać lepszej jakości, bardziej żywe kolory - wszystko dzięki możliwości modyfikowania padanego na nie światła na inną długość fal.

Tyle aspektów technicznych, czas przejść do najważniejszych zalet QLED!

 • Nie występuje tu efekt wypalania
 • Wyższa jasność w trybie HDR

Dobrze mieć jednak świadomość, że QLED to tak naprawdę zmodyfikowany wyświetlacz LCD wyższej. Nie osiągniemy więc na nim prawdziwie głębokiej czerni ani nieskończonego kontrastu.

QLED czy OLED - którą opcję wybrać?

Nie można jednoznacznie wskazać, który wybór będzie nam bardziej odpowiadał - jest wiele czynników wpływających na końcową decyzję. Zastanawiając się między telewizorami z QLED a OLED, warto wziąć pod uwagę:

 • Budżet - telewizory OLED są zwykle sporo droższe.
 • Przekątną ekranu - OLED dominuje w telewizorach o większej przekątnej.
 • Preferowanego producenta - jeśli nie jesteśmy przekonani do Samsunga, odpada telewizor z QLED.

Przeglądając na przykład telewizory w sklepie MediaMarkt, dobrze zwrócić uwagę na obie technologie i porównywać do siebie konkretne modele. W końcu wyświetlacz jest jednym z ważniejszych, ale nie wyłącznym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze nowego telewizora. Może się okazać, że przy dodatkowych funkcjach i innych zaawansowanych technologiach, dylemat QLED czy OLED zejdzie na drugi plan.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.