› poradnik |
ponad rok temu
27.07.2020 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Oświetlenie ledowe określane jest jako najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania światła. Wydajne, energooszczędne, ekologiczne i przyjazne dla człowieka stanowi poważną konkurencję dla tradycyjnych żarówek. Od kilku lat tzw. “ledy” dominują w polskich wnętrzach w postaci listew, taśm i opraw, a także plafonów, lamp podłogowych i wiszących. Czym charakteryzuje się technologia LED? Jak wybrać lampę ledową, która będzie pasować do stylu naszego wnętrza? Przejdź do lektury poradnika, aby dowiedzieć się wszystkiego o oświetleniu led.
Powszechnie używany akronim to tak naprawdę anglojęzyczny termin, który brzmi Light Emitting Diode. Określa on nowoczesną technologię wytwarzania światła za pomocą elektroluminescencyjnych diod montowanych wewnątrz lamp. W tradycyjnych żarówkach światło wytwarzane jest przez żarnik, czyli cienki drut znajdujący się w szklanej bańce. Prąd elektryczny najpierw rozgrzewa żarnik, który po osiągnięciu odpowiedniej temperatury – wytwarza światło. Zaletą diod ledowych jest natychmiastowa emisja światła, która następuje w momencie dostarczenia energii elektrycznej.
Dlaczego lampy LED cieszą się taką popularnością? Przede wszystkim – są energooszczędne. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem zużywają aż 90% mniej energii elektrycznej, co – rzecz jasna – pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie. Co więcej, producenci tego typu oświetlenia zapewniają, że lampy są bardzo trwałe i są w stanie służyć nam nawet przez dwie bądź trzy dekady. Kupując lampy ledowe, możemy wybrać interesujący nas kolor światła, a także jego barwę – ciepłą bądź zimną. Trudno się dziwić, że nienagrzewające się, ekologiczne i wysoce efektywne LED–y coraz częściej pojawiają się w polskich wnętrzach.
A jakie są minusy takiego oświetlenia? Przede wszystkim – jest to cena. Jednak mając na uwadze długowieczność i energooszczędność lamp ledowych, inwestycja z pewnością się zwróci w przyszłości. Kolejną kwestią jest estetyka takiego oświetlenia, które nie będzie pasować do niektórych wnętrz – zwłaszcza tradycyjnych, rustykalnych czy retro. W takich stylach trzeba ostrożnie wprowadzać ledy w minimalnych ilościach (np. w formie listwy przy blacie w kuchni czy łazience lub jako oprawę schodową).
Najpopularniejszym rodzajem lamp ledowych są listwy, które mają szerokie zastosowanie we wnętrzach. Sprawdzają się w zabudowie meblowej – przede wszystkim w łazience oraz kuchni. Montuje się w okolicach blatu, wewnątrz przeszklonych szafek oraz przy krawędziach lustra. W nowoczesnych wnętrzach paski ledów podkreślają dekoracyjne wykończenie ścian – kamienia dekoracyjnego, cegieł bądź paneli. Świetnie sprawdzają się również w roli podświetlenia wielopoziomowego sufitu podwieszanego.
W domach jednorodzinnych chętnie montuje się oprawy schodowe, czyli niewielkie ledy znajdujące się tuż przy stopniach. Praktycznie oświetlają klatkę schodową, tworząc jednocześnie intymną atmosferę.
Lampy led to nie tylko oprawy i listwy. Tradycyjne modele lamp – kinkiety, plafony czy żyrandole – dostaniemy również w technologii ledowej. Większość z nich najlepiej będzie pasować do wnętrz minimalistycznych oraz nowoczesnych, w których dominują proste i designerskie elementy wyposażenia.
Nie sposób nie wspomnieć również o dekoracjach ledowych do wnętrz. Prawdziwym hitem stały się podświetlane doniczki LED, których kolor światła można dowolnie zmieniać dzięki sterowanemu pilotowi. To gratka dla każdego fana nowoczesnych gadżetów!
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |