› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Oświetlenie w sypialni

› bieżące ponad rok temu    11.03.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Kwestia wystroju i kolorystyki sypialni, jest równie ważna, co wybór oświetlenia. Lampa sufitowa, jako jedyne źródło światła, z reguły nie wystarcza. W sypialni - poza spaniem - często również czytamy, oglądamy filmy, relaksujemy się ćwicząc jogę etc. Ważne jest więc, aby światło nie rozpraszało naszej koncentracji na danym zadaniu a jednocześnie wspomagało stan odprężenia.

Do czytania w łóżku najczęściej używamy lampki, umieszczonej na stoliku nocnym. Eksperci wystroju wnętrz radzą, aby umieszczać stoliki nocne z lampkami po obu stronach łóżka - symetryczne rozmieszczenie elementów wzmacnia poczucie równowagi i harmonii, panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu zyskujemy również kolejne źródło światła, z którego zawsze możemy skorzystać w momencie, kiedy jedna nocna lampka nie rozjaśnia pokoju tak, jakbyśmy potrzebowali.

Innym rekomendowanym sposobem na zapewnienie odpowiedniego światła w sypialni są lampy podłogowe, które posiadają ten atut, że można zmieniać ich rozmieszczenie w zależności od upodobań i czynności, jakie wykonujemy. Musimy tylko zadbać o odpowiednią długość kabla lampy - lub też kabla przedłużającego - oraz brać pod uwagę rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju.

Najbardziej rekomendowanym rodzajem światła jest światło miękkie - stwarza ono idealne warunki do odprężenia i relaksu, podczas gdy ostre oświetlenie - np. świetlówek jarzeniowych - może je utrudniać. W przypadku, gdy używamy np. świetlówek energooszczędnych, dających światło zimniejsze, niż byśmy sobie życzyli, możemy zawsze "ocieplić" odcień oświetlenia, wybierając klosz na lampę, dzięki któremu strumień światła uzyska pożądany, miękki kolor - np. złoty.

Kwestia oświetlenia sypialni wychodzi poza temat rozmieszczenia i typu lamp w pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, że wykorzystujemy sypialnię nie tylko do spania i wieczornego odprężenia. Pokój musi więc stwarzać odpowiednie warunki, aby można było relaksować się w nim również w trakcie dnia. Ogólnie przyjętą zasadą jest jak największe "rozświetlenie" sypialni, m.in. przy wyborze kolorów wystroju wnętrza. Istotnym aspektem będą tu również "naturalne warunki" pomieszczenia. Przede wszystkim, należy brać pod uwagę to, jak dużo światła dziennego wpada przez okna do pokoju - i przez jak długi czas w nim przebywa.

Jeśli nasza sypialnia jest wręcz "skąpana" w ciepłym świetle słonecznym, możemy bez żadnych przeszkód użyć chłodnych kolorów - czy to przy malowaniu ścian pomieszczenia, czy też podczas pracy nad wystrojem. Jeśli zaś w trakcie dnia pokój jest słabo oświetlony i tworzy "chłodną" atmosferę, możemy to wrażenie wyeliminować dzięki zastosowaniu palety cieplejszych kolorów.

 

 

Naczelną zasadą, stosowaną przy wyborze kolorów wystroju sypialni, jest jej "rozświetlanie". Najczęściej więc unika się ciemnych kolorów, które pochłaniają światło (w przeciwieństwie do jasnych, które naturalnie odbijają promienie). Zasady tej należy się trzymać szczególnie wtedy, gdy nasza sypialnia nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Oczywiście, zawsze można zastosować tricki optyczne, które powiększą wizualnie pokój - np. namalować kilkucentymetrowe paski przy krawędziach ścian pokoju.

Jeśli już koniecznie potrzebujemy ciemniejszego akcentu w naszej małej sypialni, dobrze będzie posłużyć się wybiegiem "ciemniejszej plamy": ozdoby ściennej, plakatu, obrazu, fresku, wzoru namalowanego w jednym punkcie. Punkt ten najczęściej umiejscawia się na ścianie, nad wezgłowiem łóżka. Nawet, jeśli zdecydujemy się pomalować całą tę ścianę na ciemniejszy kolor - przy pomocy jaśniejszych odcieni ścian pozostałych, możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny.

W przypadku ciemniejszych ścian sypialni natomiast - bardzo efektownym posunięciem jest wykorzystanie światła świec, np. małych świeczek typu "tee light". Uzyskany w ten sposób nastrój na pewno stworzy idealne warunki do relaksu - w szczególności podczas ciemniejszej aury deszczowego dnia, zachmurzonego nieba czy też posępnego wieczoru.

Najważniejszym aspektem oświetlenia sypialni jest jednak to, aby nie przeszkadzało nam w wypoczynku i odprężeniu, stwarzając tym samym możliwość rozniecenia naszego "wewnętrznego światła spokoju" i regeneracji organizmu.

źródło: www.wnetrza.onet.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.