› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Oświetlenie w sypialni

› bieżące ponad rok temu    11.03.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Kwestia wystroju i kolorystyki sypialni, jest równie ważna, co wybór oświetlenia. Lampa sufitowa, jako jedyne źródło światła, z reguły nie wystarcza. W sypialni - poza spaniem - często również czytamy, oglądamy filmy, relaksujemy się ćwicząc jogę etc. Ważne jest więc, aby światło nie rozpraszało naszej koncentracji na danym zadaniu a jednocześnie wspomagało stan odprężenia.

Do czytania w łóżku najczęściej używamy lampki, umieszczonej na stoliku nocnym. Eksperci wystroju wnętrz radzą, aby umieszczać stoliki nocne z lampkami po obu stronach łóżka - symetryczne rozmieszczenie elementów wzmacnia poczucie równowagi i harmonii, panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu zyskujemy również kolejne źródło światła, z którego zawsze możemy skorzystać w momencie, kiedy jedna nocna lampka nie rozjaśnia pokoju tak, jakbyśmy potrzebowali.

Innym rekomendowanym sposobem na zapewnienie odpowiedniego światła w sypialni są lampy podłogowe, które posiadają ten atut, że można zmieniać ich rozmieszczenie w zależności od upodobań i czynności, jakie wykonujemy. Musimy tylko zadbać o odpowiednią długość kabla lampy - lub też kabla przedłużającego - oraz brać pod uwagę rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju.

Najbardziej rekomendowanym rodzajem światła jest światło miękkie - stwarza ono idealne warunki do odprężenia i relaksu, podczas gdy ostre oświetlenie - np. świetlówek jarzeniowych - może je utrudniać. W przypadku, gdy używamy np. świetlówek energooszczędnych, dających światło zimniejsze, niż byśmy sobie życzyli, możemy zawsze "ocieplić" odcień oświetlenia, wybierając klosz na lampę, dzięki któremu strumień światła uzyska pożądany, miękki kolor - np. złoty.

Kwestia oświetlenia sypialni wychodzi poza temat rozmieszczenia i typu lamp w pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, że wykorzystujemy sypialnię nie tylko do spania i wieczornego odprężenia. Pokój musi więc stwarzać odpowiednie warunki, aby można było relaksować się w nim również w trakcie dnia. Ogólnie przyjętą zasadą jest jak największe "rozświetlenie" sypialni, m.in. przy wyborze kolorów wystroju wnętrza. Istotnym aspektem będą tu również "naturalne warunki" pomieszczenia. Przede wszystkim, należy brać pod uwagę to, jak dużo światła dziennego wpada przez okna do pokoju - i przez jak długi czas w nim przebywa.

Jeśli nasza sypialnia jest wręcz "skąpana" w ciepłym świetle słonecznym, możemy bez żadnych przeszkód użyć chłodnych kolorów - czy to przy malowaniu ścian pomieszczenia, czy też podczas pracy nad wystrojem. Jeśli zaś w trakcie dnia pokój jest słabo oświetlony i tworzy "chłodną" atmosferę, możemy to wrażenie wyeliminować dzięki zastosowaniu palety cieplejszych kolorów.

 

 

Naczelną zasadą, stosowaną przy wyborze kolorów wystroju sypialni, jest jej "rozświetlanie". Najczęściej więc unika się ciemnych kolorów, które pochłaniają światło (w przeciwieństwie do jasnych, które naturalnie odbijają promienie). Zasady tej należy się trzymać szczególnie wtedy, gdy nasza sypialnia nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Oczywiście, zawsze można zastosować tricki optyczne, które powiększą wizualnie pokój - np. namalować kilkucentymetrowe paski przy krawędziach ścian pokoju.

Jeśli już koniecznie potrzebujemy ciemniejszego akcentu w naszej małej sypialni, dobrze będzie posłużyć się wybiegiem "ciemniejszej plamy": ozdoby ściennej, plakatu, obrazu, fresku, wzoru namalowanego w jednym punkcie. Punkt ten najczęściej umiejscawia się na ścianie, nad wezgłowiem łóżka. Nawet, jeśli zdecydujemy się pomalować całą tę ścianę na ciemniejszy kolor - przy pomocy jaśniejszych odcieni ścian pozostałych, możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny.

W przypadku ciemniejszych ścian sypialni natomiast - bardzo efektownym posunięciem jest wykorzystanie światła świec, np. małych świeczek typu "tee light". Uzyskany w ten sposób nastrój na pewno stworzy idealne warunki do relaksu - w szczególności podczas ciemniejszej aury deszczowego dnia, zachmurzonego nieba czy też posępnego wieczoru.

Najważniejszym aspektem oświetlenia sypialni jest jednak to, aby nie przeszkadzało nam w wypoczynku i odprężeniu, stwarzając tym samym możliwość rozniecenia naszego "wewnętrznego światła spokoju" i regeneracji organizmu.

źródło: www.wnetrza.onet.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.