› poradnik |
ponad rok temu
23.08.2019 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
W ostatnim czasie, bardzo dużo się mówi o pozyskiwaniu energii słonecznej, ze źródeł odnawialnych. Prowadzone są także różne programy rządowe i samorządowe, dzięki którym można dostać spore dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. Bardzo często jednak fotowoltaika jest mylona z kolektorami słonecznymi. Oprócz tego, że oba te panele służą do gromadzenia energii słonecznej i jej przetwarzania, ich działanie znacznie się od siebie różni. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne oraz na co warto się zdecydować.
Kolektory słoneczne, to specjalne panele, które pozwalają na gromadzenie energii słonecznej i wykorzystywanie jej do podgrzewania wody. Ich działanie jest bardzo proste, kolektor pobiera energię i przemienia ją w ciepło, które odbiera czynnik roboczy, ten z kolei przepływa przez specjalne rury do zasobnika z wodą i przekazuje jej ciepło.
Na rynku dostępne są kolektory rurowe i płaskie. Różnią się one kształtem i budową, elementów które absorbują promienie słoneczne. Kolektory słoneczne działają tylko jeżeli świeci słońce. Dlatego, w chłodne dni może wystąpić spora utrata ciepła. W naszej strefie klimatycznej, kolektory słoneczne najlepiej działają od kwietnia do września. Zimą ich działanie stanowi wsparcie dla innych metod ogrzewania.
Panele fotowoltaiczne działają zupełnie inaczej. Są to specjalne panele wykonane z krzemu, które pozwalają na zmianę promieni słonecznych w energię elektryczną. Dzięki nim można np. zasilić cały dom, bez konieczności ponoszenia opłat za prąd.
Instalacje fotowoltaiczną powinno się umieścić na dachu od strony południowej, gdzie panuje największe nasłonecznienie. Ilość energii, którą można pozyskać, zależy m.in. od stopnia nasłonecznienia, czy od mocy poszczególnych instalacji. Panele nie wymagają przeprowadzania, żadnych prac konserwacyjnych. Są one w pełni bezobsługowe i samoczyszczące. Osoby zainteresowane instalacją paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać z programów, dzięki którym koszt będzie dużo niższy. Instalację fotowoltaiczną można od razu opłacić w całości, lub koszta rozłożyć na raty.
Osoby, które dopiero zastanawiają się nad pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy korzystniej będzie wybrać kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Obie instalacje opierają swoje działanie o pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, obie powinno się zamontować na dachu. Jednak panele fotowoltaiczne są dużo bardziej uniwersalne. Kolektory słoneczne pozwalają jedynie na podgrzewanie wody, podczas gdy fotowoltaika odpowiada za powstawanie energii elektrycznej, która może zasilić wszelkie urządzenia obecne w domu czy innym budynku. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna, pozwala na pokrycie całorocznego zapotrzebowania energetycznego, bez obawy o ciągle wzrastające rachunki za prąd. Ponadto energia, która nie zostanie wykorzystana na bieżąco, zostaje magazynowana i może zostać wykorzystana zimą, kiedy panuje mniejsze nasłonecznienie. Podsumowując można powiedzieć, że panele fotowoltaiczne do dużo bardziej opłacalne rozwiązanie, mimo, że sam koszt instalacji może być o wiele większy niż koszt kolektorów. Jednak osoby, które posiadają kotły na paliwa stałe, lub są zainteresowane jedynie podgrzewaniem wody, powinny zdecydować się na zakup kolektorów słonecznych.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |