› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
spierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janekZarządem budynków komunalnych , to w jaki sposób dbają o budynki oraz jaki mają burdel w... likwidują agencje a bankomatów jak na lekarstwo ~ janPrzecież dyrektorzy PKO zarabiają za mało milionów więc trzeba szukać oszczędności... ~ ermeble w pomieszczeniu to ważna rzecz, ale najważniejsze to ze sobą wszystko zgrać i zadbać... ~ Malina1122Na Mickiewicza tez zlikwidowali ~ elblążanka "Przecież od wielu lat tam była, pełno ludzi zawsze, starsi płacą różne opłaty" a z... ~ bankster

Park Kajki z każdym rokiem pięknieje coraz bardziej

› inwestycje miejskie ponad rok temu    9.09.2012
Konrad Kosacz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
12 zdjęćPark Kajki z każdym rokiem pięknieje coraz bardziej fot. Konrad Kosacz

W jednym z większych elbląskich parków miejskich, kolejny już rok trwają prace rewitalizacyjne. W Parku Kajki w ubiegłych latach zakończono odświeżanie i zmianę koncepcji w tak zwanym Ogrodzie Różanym (w części mniejszej). Wykonano także prace w części dużej, gdzie obecnie sukcesywnie prowadzone są dalsze roboty.

Prace przeprowadzone w ubiegłych latach w Ogrodzie Różanym, obejmowały zmianę nawierzchni alejek, zastąpienie środkowego trawnika okazałym klombem obsadzonym różami, ustawienie wzdłuż alei głównej trenaży, montaż nowych ławek i koszy na śmieci. 

W części dużej, do tej pory wykonano prace takie jak: oświetlenie ciągów pieszych, instalację do nagłośnienia imprez masowych, wyremontowano ciek przebiegający przez park wraz z przepustami. W roku ubiegłym odrestaurowano i unowocześniono również plac zabaw dla dzieci. Są na nim oddzielne strefy dla dzieci w różnym wieku, a cały plac został ogrodzony siatką. Także w roku 2009 wyremontowano zbiornik wodny od strony ul. Pionierskiej, a wokół zbiornika wykonano nową obsadę z drzew i krzewów.

Park jest wpisany do rejestru zabytków i wymaga zgody konserwatora zabytków na prowadzenie prac. W związku z tym dotychczasowe nawierzchnie asfaltowe wymieniane są na nawierzchnie typu HanseGrand. Jest to rodzaj nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej. Nawierzchnia wykonana w tej technologii jest wystarczająco twarda, aby poruszać się po niej z wózkami, czy jeździć rowerami, a na tyle przyjazna, że przy upadku dziecka nie doznaje ono takich ran, jak przy upadku na asfalcie. Takie rozwiązanie wnosi wiele także do estetyki parku. Właściwości wodoprzepuszczalne świetnie sprawdziły się podczas podtopień w Ogrodzie Różanym w zeszłym roku (lipiec 2011). Po opadnięciu wody alejki pozostały w stanie nienaruszonym.

W tym roku miasto przeznaczyło kwotę 200 tys. złotych na kolejne prace. Dzięki temu wymieniono nawierzchnię alejek dojazdowych do alejek głównych (700 m2). Prace w dużym parku objęły także zakup 35 koszy na odpady, wykonanie placyków pod ławki. Te są już zakupione, w liczbie 30 sztuk i czekają w ZZM na zamontowanie. Na wymianę czeka jeszcze nawierzchnia głównych alei – od strony ulicy Fałata i Kajki. Jest to powierzchnia w sumie 4700 m2.

Spore koszty z utrzymaniem parku wiążą się także z odnawianiem istniejących klombów. Kwiaty z Ogrodu Różanego często padają łupem złodziei. Tylko w tym roku z parku złodzieje wynieśli w sumie ok. 200 krzewów i pnączy róż.

 • Zdjęcie archiwalne z lipca 2011
ilość zdjęć 12 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.