› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Park Modrzewie, czyli dawna siedziba rodziny Schichau

› bieżące ponad rok temu    14.09.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 6 ocen 9 / 100%
A A A

Elbląskiemu przedsiębiorcy Ferdynandowi Schichau nasze miasto nie tylko zawdzięcza wielkie fabryki, stocznie i rozwój gospodarczy ale także powstanie obecnego Parku Modrzewie. Tam bowiem mieściła się niegdyś siedziba rodziny przemysłowca. Na starych fotografiach pałac jest naprawdę imponujący. Niestety w 1945 r. zniszczyli go Rosjanie.

Ferdynand Schichau otworzył swoją firm w 1837 roku. Przez kilka pierwszych lat była to mała fabryczka, naprawiająca maszyny. Jednak talenty menedżerskie i inżynierskie przemysłowca, przy wykorzystaniu niezwykłej koniunktury na maszyny parowe i statki, rozwinęły warsztat do skali olbrzymiej stoczni, fabryki maszyn i fabryki lokomotyw. Prawie 60-letni już Schichau poszukiwał do swej firmy zdolnego konstruktora i swego następcy. Niestety, z piątki dzieci tylko dwójka przeżyła ojca. Jedyny syn nie odziedziczył talentów technicznych. Jak podają biografowie, osiadł gdzieś w okolicy na gospodarstwie. Dlatego pojawienie się w zakładzie zdolnego inżyniera musiało mocno ucieszyć Ferdynanda Schichau'a. 16 lipca 1873 roku Karol Henryk Ziese objął stanowisko kierownika działu budowy maszyn. Trzy lata później ożenił się z jedyną żyjącą córką swego pryncypała.

Dwadzieścia lat trwała zgodna i pełna sukcesów wspópraca teścia i zięcia. Obaj opatentowali wiele nowatorskich konstrukcji, a zakłady rozwinęli do niespotykanej w Prusach Wschodnich skali. Gdy 23 stycznia 1896 roku, w wieku 82 lat zmarł Ferdynand Gottlob Schichau, pozostawił swoim spadkobiercom olbrzymi majątek. Brakowało w nim tylko rezydencji na miarę tej pozycji społecznej i materialnej. Schichau mieszkał bowiem tuż przy biurowcu fabryki w dość skromnej, białej, piętrowej willi. Ziese miał równie skromną willę przy ul. Królewieckiej (obok dzisiejszego Świata Dziecka).

Na teren pod przyszłą rezydencję Ziese wybrał Dwór Schesmera, majątek elbląskiego kata, który zagospodarował część Modrzewiowego Lasu pod uprawę winorośli. Willę, a właściwie pałac postawiono na Zamkowym Wzgórzu. Pozostawiając liczne tarasy i rosnące stare drzewa, a po dodaniu nowych nasadzeń i wybudowaniu dwóch stawów, otrzymano doskonałą kompozycję bogatej podmiejskiej rezydencji.

Karol Henryk Ziese zmarł 15 grudnia 1917 r. Jego następcą oraz współwłaścicielem zakładów Schichau-Werke został zięć - Carl Fridolf Carlson. Wraz z żoną aż do śmierci mieszkali w Parku Modrzewie. Ich dzieci nie otrzymały już w spadku wielkiego majątku. Ponieważ zbankrutowana firma Schichau'a została przejęta przez państwo, zamieszkały w niewielkiej willi Ziesego przy ul. Królewieckiej.

Pałac w Modrzewiu wiosną 1945 r. zniszczyli i splądrowali Rosjanie. Kilkanaście lat później rozebrano jego ruiny. Dziś po tamtych czasach pozostał tylko domek bramny, wieża widokowa oraz bogata szata roślinna parku.

źródło: ww.truso.republika.pl
 

  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
  • Park Modrzewia, czyli dawna siedziba rodziny Schiachaua
ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 4
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ king
ponad rok temu ocena: 79%  6
Powinniśmy wystąpić o odszkodowania do Rosji, jak Grecja chciała od Niemiec.
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bogdan
ponad rok temu ocena: 85%  5
Rosjanie zaczęli niszczyć, ale reszty dopełnili Polacy.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ German
ponad rok temu ocena: 71%  4
Ruska zaraza jest wszędzie, znowu zalewa Polskę!
odpowiedz oceń komentarz 10 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ <>
ponad rok temu ocena: 82%  3
Elblag był na terenie Prus Zachodnich , jedynie wokresie międzywojwnnym dołączony do Prus Wschodnich.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta
ponad rok temu ocena: 80%  2
Przepiękny! "Przyjaciele moskale", którzy zniszczyli cały Elbląg, powinni odbudować ceła po cegle całe miasto, przynosząc je w swoich zębach!!! Może Gazprom? W końcu mamy od nich najdroższy gaz w Europie - stać ich!
odpowiedz oceń komentarz 16 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dzd
ponad rok temu ocena: 85%  1
Ktoś z pomysłem i pieniędzmi powinien to odbudować cegła po cegle.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.