› poradnik |
ponad rok temu
24.05.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Większość mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym jest kupowana w standardzie deweloperskim. To znaczy że kupującemu, oprócz środków na zakup lokum, potrzebne są pieniądze na wykończenie go. Położenie podłóg, pomalowanie lub tapetowanie ścian oraz zaopatrzenie we wszelkie potrzebne artykuły i meble nie kosztuje wcale mało. Jednak jest to niezbędne, by nasze cztery kąty umożliwiały życie na zadowalającym poziomie
Najbardziej dogodnym rozwiązaniem byłoby sfinansowanie wykończenia mieszkania z własnych oszczędności. Warto jednak mieć przy tym na uwadze, że te mogą zostać pochłonięte w ramach wkładu własnego w kredycie hipotecznym, który od 2017 roku musi wynosić aż 20 proc. wartości kredytu. Istnieje też druga opcja, w której przypadku mamy fundusze na zakup mieszkania, ale brakuje gotówki na jego wykończenie. Weźmy pod uwagę obie możliwości i zastanówmy się, który kredyt będzie korzystniejszy - hipoteczny czy gotówkowy. Skorzystajmy z wyszukiwarki nowych nieruchomości mieszkaniowi.pl, aby znaleźć swoje wymarzone M.
Podstawowym wskaźnikiem, który warunkuje, na jak wysoką kwotę kredytu hipotecznego możemy liczyć, jest LtV (loan to value). Jest to relacja wysokości pożyczanej kwoty do wysokości zabezpieczenia - w przypadku zakupu mieszkania będzie to jego wartość. Bankom zależy, by wskaźnik był jak najniższy - dzięki temu z ich perspektywy kredyt jest bezpieczniejszy.
Ze względu na rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego kredyty hipoteczne powinny być udzielane w przypadkach, gdy wskaźnik LtV nie przekracza 80 proc. Oznacza to, że kupujący musi zapewnić wkład własny wynoszący co najmniej 20 proc. wartości mieszkania. W praktyce banki oferują kredyty hipoteczne, w których wkład własny może wynosić tylko 10 proc., ale wtedy na produkt bankowy narzucone jest dodatkowe ubezpieczenie.
Jeśli zdecydujemy się na zdobycie funduszy na wykończenie mieszkania w ramach kredytu hipotecznego, bank wyznacza rzeczoznawcę, który oceni wartość mieszkania po wykończeniu. Za wykończenie w ramach kredytu hipotecznego uważa się elementy trwale związane z nieruchomością - podłogi, kafelki, malowanie zabudowę kuchni z wbudowanym sprzętem AGD oraz ceramikę i armaturą łazienkową. Dopiero od określonej przez rzeczoznawcę kwoty obliczany jest wkład własny, jaki musi zapewnić kupujący.
Dodatkowo nabywca mieszkania musi zdać kosztorys, który powinien być jak najbardziej i szczegółowy, a przedstawione w nim koszty realistyczne (inaczej bank może je zakwestionować), a także dokumentować postęp prac.
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, kredyt gotówkowy nie wiąże się z tak zaawansowanymi formalnościami. Jednak z drugiej strony zaciągnięcie go wiąże się z wyższą miesięczną ratą, a także o wiele krótszym czasem spłaty. Może się to okazać szczególnie niedogodne w przypadku trudnej sytuacji życiowej w przyszłości.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |