› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Pierwszy i jedyny taki raport Budżetu Obywatelskiego

› inwestycje miejskie ponad rok temu    4.11.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Pierwszy i jedyny taki raport Budżetu Obywatelskiego

Budżety obywatelskie w ostatnim czasie robią coraz większą furorę. Niejednokrotnie trwa wręcz wyścig w zdobywaniu głosów, aby dany projekt zwyciężył. Świadczy to o tym, jak bardzo angażują się w niego lokalne społeczności. Powstał interesujący raport, który powinien ułatwić zgłaszającym projekty kontrolę, czy ich wniosek ma szansę na realizację.

O co chodzi? Przede wszystkim o pieniądze. W momencie, kiedy mieszkaniec ma ciekawy pomysł, niekoniecznie musi od razu być ekspertem w tworzeniu wycen. A taka wiedza jest mimo wszystko niezbędna, aby móc określić, czy projekt zmieści się w ramach finansowych, czy też nie. Naprzeciw potrzebom, choć z pewnością nie wszystkich, wyszła Fundacja Instytut Myśli Innowacyjnej, która zarządza stroną budzetyobywatelskie.pl

Publikacja „Budżet obywatelski – Koszty projektów” pod kierownictwem Pawła Kupczaka podzielona jest na 7 kategorii: infrastruktura drogowa, infrastruktura rowerowa, sport, rekreacja, mała infrastruktura, zieleń oraz inne. Autor nie zapomniał również o informacjach takich, jak koszty dotyczące dokumentacji projektowej czy nadzoru inwestorskiego.

- Mamy świadomość, że zgłaszający swoje projekty nie są koniecznie fachowcami i mogą mieć trudności z przedstawieniem właściwego kosztorysu proponowanego projektu. Dlatego przygotowaliśmy raport zawierający ceny najpopularniejszych przedsięwzięć proponowanych w ramach budżetów obywatelskich. Przeanalizowane zostały cenniki budżetów obywatelskich na 2016 rok z 15 samorządów: Białystok, Bielsko Biała, Gdańsk, Katowice, Kętrzyn, Lublin, Mikołów, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Stary Sącz (budżet obywatelski na 2015), Śrem, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze – czytamy w publikacji.

Co prawda nie znajdziemy na liście projektów z Elbląga, ale mimo wszystko warto zapoznać się z pierwszą tego typu publikacją. Z raportu możemy dowiedzieć się, że dla przykładu średni koszt budowy 1m2 chodnika wynosi 163 zł, a obok niego nowa latarnia uliczna to wydatek rzędu 6,6 tys. zł.

Raport można pobrać i przeczytać tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ KORWiN Elbląg
ponad rok temu ocena: 0%  1
Ludzie zupełnie nie rozumieją, że biorą udział w projekcie pięknie opakowanym w nazwę"Budżet Obywatelski" i myślą, że te pieniądze pochodzą z kosmosu. Uważają że to prezent-darmowa kasa. Otóż musimy was rozczarować, bowiem te pieniądze zgrabnie przechodzą przez kilka kieszeni by wyjąć je jako darmowe. To są pieniądze z podatków! A cały mechanizm to jak tytuł kryminału " "pasażerowie okradzeni przez kieszonkowców ufundowali im prezenty". Gdyby jeszcze istniał przepis nakazu realizacji tylko projektów inwestycyjnych, ale nie. Skwerki, Place zabaw, Trawniki, Boiska, Chodniki, Szlabany i inne sprawy. Polecamy przebudzenie!!! Te inwestycje nie są darmowe!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.