› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

PIT 37. Kto go składa i kiedy?

› biznes 9 miesięcy temu    4.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
PIT 37. Kto go składa i kiedy?

Pierwsze miesiące roku 2019 to czas, kiedy podatnicy rozliczają się ze swoich dochodów za poprzedni rok podatkowy. Większość osób pracujących w Polsce osiąga swoje dochody poprzez pracę na etacie. Jest to ich główne źródło dochodu, a często jedyne. Dlatego też najczęściej składaną deklaracją PIT jest formularz o nazwie PIT-37. Jednak pamiętajmy, że nie we wszystkich przypadkach druk ten będzie odpowiedni. Poniżej prezentujemy informacje na temat tego kto powinien składać wspomnianą deklarację oraz w jakim terminie.

Kto musi wypełnić PIT-37

Jeżeli podatnik jest osobą, która pracuje na etacie w oparciu o jedną z umów: o pracę, zlecenia lub o dzieło i jeżeli nie czerpie zysków z innych źródeł, wtedy bez wątpienia musi złożyć w swoim urzędzie skarbowym formularz PIT-37. Druk ten jest przeznaczony dla tych podatników, którzy korzystają z opodatkowania skalą podatkową za pośrednictwem płatnika. Ponadto Pit-37 przeznaczony jest dla emerytów, rencistów, osób, które otrzymują świadczenia przedemerytalne, osób z zasiłkami z ubezpieczenia społecznego, ze stypendiami, a także dla podatników otrzymujących świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Pracy.

Opisywany formularz wypełnić muszą zatem osoby, których zaliczki na podatek dochodowy są pobierane przez płatnika(pracodawcę, zleceniodawcę). Pracownik otrzymuje jako pensję kwotę netto i nie musi się zajmować samodzielnym odprowadzaniem podatku za przychód, który otrzymuje każdego miesiąca. Podatnik pracujący na etacie lub na inny rodzaj umowy rozlicza swój PIT dopiero wtedy, gdy otrzyma od pracodawcy formularz PIT-11, w którym będą zawarte informacje na temat jego rocznych przychodów oraz zaliczek na podatek dochodowy. Na podstawie tego formularza podatnik wypełnia PIT-37.

Obowiązuje skala podatkowa

Podatnicy składający zeznanie PIT-37 są objęci tak zwaną skalą podatkową, która przewiduje dwa progi:

 • 1 próg, w przypadku którego opodatkowanie wynosi 18% (kwota dochodu do 85 528 zł)
 • 2 próg, który opodatkowany jest w wysokości 32% (w przypadku nadwyżki nad kwotę 85 528 zł)

W skali podatkowej występuje również pojęcie kwoty wolnej od podatku oraz kwoty zmniejszającej podatek. Kwota wolna aktualnie wynosi 8 000 zł. Niestety jednak mało kto może z niej skorzystać. Stawka minimalna na umowie-zlecenie, czy na umowie o prace nie gwarantuje uniknięcia podatku dochodowego. Z kwoty wolnej korzysta niewielka część społeczeństwa.

Kiedy składanie PIT-37 jest błędem?

Osoba pracująca w oparciu o jedną z umów(o pracę, o dzieło, umowę zlecenie) nie zawsze powinna składać PIT-37. Oto sytuacje, w których nie składamy PIT-u-37

 • jeżeli podatnik posiada więcej źródeł dochody, a w nich takie, które wymagają rozliczana się bez udziału płatnika;
 • jeżeli podatnik otrzymuje tylko świadczenia rodzinne;
 • gdy rozlicza się wspólnie z małżonkiem, który ma dochody nieuwzględnione w PIT-37;
 • gdy rozlicza się z dzieckiem, które miało dochody w czasie roku podatkowego.

Termin składania zeznań

Podatnicy mający obowiązek złożyć PIT-37 muszą zrobić to do dnia 30 kwietnia 2019 roku. Jest to ostateczna data, która obowiązuje większość podatników w Polsce, nie tylko tych składających omawiany formularz. Spóźnienie się ze złożeniem zeznania może wiązać się z nieprzyjemnymi sankcjami.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.